Avast, CCleaner ile Avast Free Antivirus’u bir araya getiriyor

Avast, Temmuz 2017’de CCleaner ve diğer popüler programların üreticisi Piriform’i satın aldı. Çek güvenlik şirketi, Windows ve diğer işletim sistemi için ücretsiz ve ticari güvenlik ürünleri geliştirici olarak bilinir.

Piriform, on yıl önce CCleaner’i piyasaya sürmüştü ve program Windows için en popüler temizlik programlarından biri haline geldi. Şirketin altyapısı eylül ayında tehlikeye girdi ve kötü amaçlı bir CCleaner sürümü şirket sunucularından yaklaşık bir ay boyunca dağıtıldı.

Avast ve Piriform, Piriform’ın CCleaner ve diğer ürünlerini geliştirmeye devam edeceğini ve Piriform ürünlerinin Avast’ın kendi yazılım kataloğundan ayrı olarak muhafaza edileceğini belirtti.

CCleaner’ı son zamanlarda Windows bilgisayara indirip yüklediyseniz, Avast Free Antivirus programını yüklemeyi önerdiğini görebilirsiniz.

CCleaner yükleyici, reklam ürünleri teklifleri ile birlikte gelir. Bu durum yıllardır böyledir ve birçok deneyimli kullanıcı bunun yerine uygulamanın taşınabilir sürümünü kullanmaktadır.

Bununla birlikte, yükleyici indirmesi sitede göze çarpan bir yere yerleştirilir ve çoğu kullanıcı muhtemelen onu indirip kullanır. En yeni yükleyici Avast Free Antivirus ile birlikte gelir. Yükleyicinin ilk sayfasında sunulur ve varsayılan olarak seçilidir.

Bu duruma dikkat etmeyen kullanıcılar sistemlerine CCleaner ile birlikte Avast Free Antivirus programını kurar. Ancak, dilerseniz seçeneklerini kaldırarak kurulmasını engelleyebilirsiniz.

CCleaner dünya çapında 150 milyondan fazla kullanıcı tarafından kullanılmaktadır. Artık, CCleaner ile Avast Free Antivirus paketlemesini sürekli göreceksiniz.

Kötü bir şey olduğunu söylemek yanlış olur. Zaten milyonlarca kullanıcı bilgisayarını korumak için Avast Free Antivirus programını yüklemektedir. Herhangi bir sorun oluşturacağını zannetmiyorum. Yinede kullanmak istemiyorsanız, CCleaner kurulum adımında bu seçenekleri kaldırabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir