Aynı dosyaları bulmak ve silmek için en iyi ücretsiz programlar

Aynı dosya bulucular, gereksiz yere kopyalanan dosyalar için sabit sürücünüzü tarar ve bunları kaldırmanıza yardımcı olur ve yeterince depolama alanı boşa çıkarır. Kolay bir şeyler mi, yoksa yüklemiş olduğunuz bir program mı yoksa en gelişmiş filtreli güçlü bir araç mı arıyorsunuz? Bilgisayarınızdaki aynı dosyaları bulmak ve silmek için en iyi programı seçmenize yardımcı olması için bu yazımızı hazırladık.

Önemle şunu hatırlatmak isteriz ki, bu araçları, Windows ve Program Files klasörleri gibi sistem klasörlerinde bulunan aynı dosyaları kaldırmak için kullanmamalısınız. Windows ve kullandığınız programlar, düzgün çalışabilmesi için bu farklı dosyalardaki dosyaların çoğaltılmasına ihtiyaç duyabilir.

Yüklü olabilecek en iyi program CCleaner’dır

CCleaner popüler bir araçtır, ücretsiz ve Türkçe dil desteği sayesinde çoğunlukla bilgisayarda yüklenmiş olan programlardan biridir. CCleaner’ın ana özelliği, gereksiz ve geçici dosyaları silerek, depolama alanı açmak ve bilgisayar performansını hızlandırmaktır. Ayrıca, aynı dosyaları bulmak da dahil olmak üzere pek çok dahili araçlara da sahiptir.

CCleaner indirin ve çalıştırın ve bu özelliği bulmak için Araçlar > Aynı Dosya Bulucu seçeneğini tıklayın. CCleaner’ın tüm sürümlerinde kullanılabilir, bu nedenle CCleaner Pro’nun kullanması için ödeme yapmanız gerekmez.

Aynı dosyaları bulmak ve silmek için en iyi ücretsiz programlar

CCleaner’in varsayılan ayarları mantıklıdır ve sistem dosyalarını ve gizli dosyaları yok sayarak C: sürücünüzde aynı dosyaları aramanıza izin verir. Belirli bir dizinde, “Ekle” düğmesini tıklayıp o klasörü seçerek arama yapmayı da seçebilirsiniz. CCleaner’in belirttiğiniz klasöre ait herhangi bir klasörü de aramasını sağlamak için yeni bir klasör eklerken Dosyalar ve alt dizinleri içer seçeneğini seçtiğinizden emin olun. Her şeyi ayarladıktan sonra Ara düğmesine tıklayarak taramayı başlatın.

Aynı dosyaları bulmak ve silmek için en iyi ücretsiz programlar

Tarama tamamlandıktan sonra aynı dosyaların bir listesini gösterir. Dosya konumlarını da göstermektedir. Kaldırmak istediğiniz dosyaları seçin Seçilileri Sil düğmesine tıklayın.


En kolay yol için Auslogics Duplicate File Finder kullanın

Birçok yinelenen dosya bulucu oldukça karmaşıktır ve birçok farklı seçenek ile doludur. Auslogics Duplicate File Finder, işlem boyunca basit bir arayüz sunarak diğerlerinden daha kolay bir kullanım sağlar. Görüntüleri saklamanıza, müzik dosyalarını dinlemenize ve videoları önizlemenize olanak tanıyan yerleşik bir önizleme bölmesi gibi, herkesin takdir edebileceği diğer kullanışlı özelliklere sahiptir; böylece, silmekte olduğunuz dosyaları görebilirsiniz.

İlk önce Auslogics Duplicate File Finder indirin. Auslogics’in ek bir yazılım yüklemeye çalışmaktadır, bu nedenle özel yükleme seçeneğini seçerek istemediğiniz yazılımların yüklemesini engelleyebilirsiniz. Yükleme tamamlandıktan sonra çalıştırın. Ana arayüzünde arayacağı dosya tiplerini listeler. Resim-fotoğraf, ses dosyaları, video dosyaları, arşivler ve uygulamalar seçenekleri yer almaktadır. Aramak istemediğiniz dosya tipleri seçeneklerini kaldırabilirsiniz. Ya da tüm dosyalar için arama yapmak isterseniz tüm dosya tipleri için arama seçeneğini seçebilirsiniz. Daha hızlı bir arama yapmasını istiyorsanız seçenekleri azaltabilirsiniz. Next düğmesine tıklayarak çeşitli seçenekleri ayarlayabilirsiniz ve aramayı başlatmak için Search düğmesine tıklayın.

Aynı dosyaları bulmak ve silmek için en iyi ücretsiz programlar

Tüm dosya türleri için yaptığımız arama 30 saniye bile sürmedi. Tarama tamamlandıktan sonra aynı dosyaları görüntüler.

Aynı dosyaları bulmak ve silmek için en iyi ücretsiz programlar

Bu listeden kaldırmak istediğiniz dosyaları seçin ve alt kısımdaki Delete Selected Files düğmesine tıklayın. Yanındaki oka tıklayarak silme seçeneğini ayrıca belirtebilirsiniz.


Duplicate File Finder ile aynı dosyaları bulun ve silin

Aynı dosyaları kolay bir şekilde bulmak ve temizlemek istiyorsanız, Duplicate File Finder programından faydalanabilirsiniz. Ücretsiz ve Türkçe dil desteği olan bir programdır, kullanımı kolaydır ve özelliklerle doludur.

İlk önce Duplicate File Finder indirin. Çok küçük dosya boyutuna sahiptir. Kolayca yükleyin ve çalıştırın. Aynı dosyaları bulmak için çeşitli seçenekler içermektedir. Dosya adları, uzantıları ve yüklenme tarihlerine göre seçim yapabilirsiniz. Dosya adı eşleşmesi seçeneğini seçerek bir arama başlatabilirsiniz.

Aynı dosyaları bulmak ve silmek için en iyi ücretsiz programlar

Dosyaları bulmak için konum belirtmek isterseniz Konum ekle seçeneği ile arama yapmak istediğiniz konumu ekleyin. Daha sonra aramayı başlatmak için START SEARCH düğmesine tıklayın.


Gelişmiş filtrelerle en iyi program SearchMyFiles’dır

SearchMyFiles, çok küçük dosya boyutuna sahip olmasına rağmen, pek çok özelleştirilebilir filtreyle daha gelişmiş bir programdır. Örneğin oluşturduğunuz, değiştirdiğiniz veya yalnızca belirlediğiniz belirli tarihler ve saatler arasında erişilen dosyaları arayabilir.

Bu araç, hiçbir zaman paketlenmiş gereksiz programlar içermeyen birçok faydalı ücretsiz araç oluşturan NirSoft tarafından oluşturulmuştur. Birçok diğer NirSoft uygulaması gibi taşınabilir bir uygulamadır.

SearchMyFiles (32-bit için ve 64-bit için ve Türkçe Yama) indirin ve çalıştırın. Karmaşık görünümlü bir arama iletişim kutusu göreceksiniz. Pencerenin üst kısmındaki Arama Modu kutusundaki “Yinelenenleri Ara” yı seçmek ve ardından Ana Klasörler’in sağındaki Gözat düğmesini tıklayarak arama yapmak istediğiniz klasörler arasından seçim yapın. Örneğin, kopyalarınız için tüm C: sürücünüzü aramak için C: \ seçeneğini seçebilirsiniz. İstediğiniz ayarları yapın ve aynı dosyaları aramak için “Aramayı Başlat” düğmesine tıklayın.

Aynı dosyaları bulmak ve silmek için en iyi ücretsiz programlar

Grup halinde düzenlenmiş yinelenen dosyaların listesini göreceksiniz ve hangilerinin kaldırılmasını istediğinizi seçebilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir