Link veya URL’nin nereye yönlendirileceğini öğrenmek veya kontrol etmek

Arama motoru o siteye gelen URL’leri takip edemiyorsa, bir web sitesi sadece ziyaretçileri değil arama motoru sıralamalarını da kaybedebilir. Bu nedenle yönlendirme yerlerini doğru bir şekilde yerine getirmek esastır.

Uzun URL’leri yazma derdinden kurtulmak için web sitelerin adreslerini kısaltmak için çok sayıda kısa URL üreticisi kullanılır. Bir bağlantı linkinin veya URL’nin tam olarak nereye gideceğini öğrenmek istemez misiniz?

Güvenilir olmayan kişiler, bilgisayarınıza kötü amaçlı yazılım yüklemek üzere ayarlanmış kötü amaçlı sitelere yönlendirmeye çalışmaktadır. Bu nedenle bir bağlantı linkine tıklamadan önce yönlendirmenin nereye gideceğini öğrenmek veya kontrol etmek istiyorsanız yardımcı olacak bazı siteler paylaşmak istedik.

Link veya URL’nin nereye yönlendirileceğini kontrol etme

Aşağıdaki araçlar, bağlantıların veya URL’lerin istediğiniz yere yönlendirilip yönlendirilmediğini bulmanıza yardımcı olabilir. Aslında Chrome tarayıcısında bir bağlantı üzerine geldiğiniz zaman sol alt köşede nereye bağlantı verildiğini göstermektedir. Ancak her zaman bu böyle olmamaktadır. Bu nedenle bu araçları kullanarak daha temiz sonuçlar elde edebilirsiniz.

Redirect Detective

Bu web sitesi bir URL yönlendirmesini izlemenize imkan sağlar. Yönlendirmelerin iki ana türü vardır:

Link veya URL'nin nereye yönlendirileceğini kontrol etme

  1. HTTP üst bilgilerinde belirtilen yeniden yönlendirmeler
  2. HTML kaynağında belirtilen yeniden yönlendirmeler

RedirectDetective.com, HTTP yönlendirmelerini algılama yeteneğine sahiptir. Yönlendirme, başka bir sayfaya işaret ederse, o da, nereden geldiğine işaret eder, sonsuz bir yönlendirme döngüsü ile sonuçlanır. Redirect Detective, en fazla 10 yönlendirme işleyebilir.

Websiteplanet

Bu web sitesi, yönlendirme izleyici olarak kullanacağınız Türkçe arayüze sahip bir hizmettir. Ayrıca, diğer web sitelerindeki gibi aşırı reklam içermez. Nereye gittiğini görmek için herhangi bir kısa veya bağlı URL’yi (bit.ly, goo.gl vb.) kontrol etmek için faydalı olacaktır.

Wheregoes

Bu web sitesini kullanarak, yönlendirme ve meta yenilemelerin istenen hedefe ulaşılıp ulaşılmadığını görebilirsiniz. Buna ek olarak, kapsamlı bir kontrol yapmanızı, karmaşık bağlantı problemlerini teşhis etmenizi ve bağlantıları gidermenizi sağlar.

Webconfs

Bu web sitesi, oluşturduğunuz yönlendirmenin arama motoru dostu olup olmadığını belirlemenize yardımcı olur. Yönlendirmesini kontrol etmek istediğiniz URL’yi kopyalayıp yapıştırın ve gönder (submit) düğmesine basın.

Redirect Check

Bu web sitesi oldukça basit bir işlev sunar. Bir URL adresi girebildiğiniz ve izleyebildiğiniz boş bir alan görüntüler. Her yönlendirme başlığı, girilen adresin altında görünür hale gelir.

Kısaltılmış bir URL’nin nereye gittiğini kontrol etmek isterseniz veya şüpheli bir bağlantıyı onaylamanız gerekiyorsa bu araçları kullanabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir