BAT dosyasını EXE dosya formatına dönüştürme nasıl yapılır?

Çoğumuz Komuta İstemi ve temel komutlarını biliyor. Bir görevi tamamlamak veya bazı bilgi edinmek için genellikle bir dizi komut yürütürüz. Fakat bu bir bat dosyasının yardımıyla da yapılabilir. ‘Bat’ veya batch (toplu iş dosyaları), sırayla izlenecek komutları içeren biçimlendirilmemiş metin dosyalarıdır. CMD’den bir ‘bat’ dosyasını her açtığınızda, tüm komutları sırayla yürütür ve sonucu çıkarır. Toplu iş dosyası, teknik olmayan kullanıcılar için CMD komutlarını kullanmalarını kolaylaştırır, çünkü toplu iş dosyaları başka biri tarafından da yazılabilir.

Batch dosyalarını kendiniz yazarsanız, bir batch dosyası hazırlama sürecini iyi biliyorsunuz demektir. Bu yazıda BAT dosyalarını EXE dosyasına dönüştürme imkanı sağlayan bir araç ele almak istedik. Exe’ye dönüştürülmesinin kendi yararları vardır. Her şeyden önce, yazdığınız kodu paylaşmak istemiyorsanız kodunuzu gizler. Bunun dışında, daha fazla kullanıcı olduğu için kullanıcılarınızın EXE dosyalarıyla rahat etmesini kolaylaştırıyor. İlk önce bu dönüştürmeyi yapmanıza yardımcı olacak bir program ele alacağız, ardından bir online-çevrimiçi araç ele alacağız. Her iki araç da, batch dosyalarınızı çalıştırılabilir ve EXE dosyalarına dönüştürmeye yardımcı olacaktır.

BAT’dan EXE dosyasına dönüştürme programı

Bat to Exe Converter, BAT (.bat) dosyalarını EXE (.exe) dosya formatına dönüştüren ücretsiz ve Türkçe program ve web uygulamasıdır. Bu araç 32-Bit ve 64-Bit platformlar için ayrı olarak mevcuttur ve hem taşınabilir hem de kurulabilir formatlarda sunulmaktadır. Çalıştırılabilir dosyalara dönüştürebileceğiniz bir çok örnek ‘bat’ dosyasıyla birlikte gelir. Bu aracı kullanmak çok kolaydır, tek yapmanız gereken onu açın ve batch dosyanızı seçin. Ve sonra exe dosyanızı nereye kaydetmek istediğinizi seçin.

EXE dosyanızda ince ayar yapmak için yapılabilecek birçok özelleştirme var. Her şeyden önce, uygulamanızın görünürlüğünü belirleyebilirsiniz. Gizli modda çalıştırmak veya son kullanıcı için görünür olabilir. Sonra da çalışma dizinine karar verebilirsiniz. Uygulamanın geçerli dizinde başlamasını veya geçici konumu başlatmasını seçebilirsiniz.

Komut dosyanız bazı geçici dosyalar üretirse, komut dosyası sona erdikten sonra dosyalarınızı silmek isteyebilirsiniz. Böylece, çıkışta silme işlemini etkinleştirebilir veya ihtiyaçlarınıza göre devre dışı bırakabilirsiniz. Bat to Exe Converter da bir şifre ile EXE şifrelemeyi sağlar. Şifreleme, dosyanıza sınırsız erişimi devre dışı bırakmaya izin verir.

Bu özelliklerin yanı sıra, komut dosyanızın hedeflediği mimari de belirtebilirsiniz. Farklı mimariler için farklı komut dosyaları derleyebilir ve ayrı ayrı dağıtabilirsiniz. Ayrıca, komut dosyanızın yönetici ayrıcalıkları gerekiyorsa yönetici belli dosyasını exe’ye ekleyebilirsiniz. Birkaç diğer özellik de var. Varolan dosyaların üzerine yaz özelliğini etkinleştirebilir, böylece EXE otomatik olarak var olan dosyaların üzerine yazılır. Ayrıca, UPX kullanarak EXE sıkıştırmasını da etkinleştirebilirsiniz.

Toplu komut dosyalarının çoğunda işlevlerini tamamlamak için bazı harici dosyalar kullanılır. Senaryonuz bunlardan biri ise, ‘Dahil et‘ sekmesine gidip komut dosyanızın kullandığı tüm dosyaları seçebilirsiniz. Sürüm bilgisi altındaki ayarlar sürüm bilgilerini belirtmenizi ve EXE için bir simge seçmenizi sağlar.

Editör‘, BAT (.bat) dosyasını düzenlemenizi sağlar. EXE (.exe) dosyasını derlemeden önce burada değişiklik yapabilirsiniz. Düzenleyici, batch dosyalarını görüntülemeyi ve düzenlemeyi kolaylaştıran minimal söz dizimi vurgulama özelliğini sunar.

Program ayarları‘ sekmesi EXE dosyanızın dilini seçmenizi sağlar. 24 mevcut dilden (buna Türkçe de dahildir) herhangi bir şey seçebilirsiniz. EXE dosyanızı özelleştirdikten sonra, batch dosyanızı bir EXE içine derlemek için ‘Topla‘ düğmesine basabilirsiniz. Bat to Exe Converter, dosyayı dönüştürmek için çok daha fazla zaman almaz ve çok kısa bir süre kullanabilirsiniz. Ayrıca yeniden başlatmak için tüm girişleri sıfırlayabilirsiniz.

Windows için Bat to Exe Converter indir

BAT’dan EXE dosyasına dönüştürme sitesi

Bu aracın web tabanlı sürümü de benzer şekilde çalışır, ancak daha az özelleştirme sunar. Dosyayı hareket halindeyken değiştirmek isterseniz veya pek çok özelleştirme yapmak istemiyorsanız, web uygulaması yararlı olabilir. Web uygulamasını kullanmak çok basittir. Tek yapmanız gereken ‘bat’ dosyanızı yüklemek. Sonra burada ve orada birkaç seçenek seçin. Görünürlüğü özelleştirebilir ve mimariyi belirleyebilir ve komut dosyanız yönetici ayrıcalıkları gerektiren komutlar içeriyorsa Yönetici Kimlik Bildirgesi’ni de ekleyebilirsiniz. EXE dosyanızı güvence altına almak için bir parola da belirtebilirsiniz. Sürüm bilgisi, simge ve dil ayarları gibi diğer özelleştirmeler uygulamada henüz mevcut değildir.

Özelleştirmeler bittiğinde, ‘Dönüştür‘ düğmesine basabilir ve EXE dosyasını indirebilirsiniz. Son indirilebilir dosya şifrelenmiş bir ZIP dosyası halinde mevcuttur.

Dosyaları hızlı bir şekilde dönüştürmek istiyorsanız, web uygulaması yararlı olabilir. Ancak daha fazla özelleştirme istiyorsanız, bunun yerine Windows uygulamasını kullanmanızı öneririm.

Bat to Exe Converter, ‘BAT’ dosyalarını ‘EXE’ dosyalarına dönüştürmek için harika bir eklentidir. Dosyalarınızı ‘EXE’ ye dönüştürmek, yalnızca onları yürütmeyi kolaylaştırmakla kalmaz, aynı zamanda kodunuzu da gizler. Hem Windows uygulaması hem de Web uygulaması farklı şekillerde kullanışlıdır. Sunulan özelleştirmelerin çeşitliliği, EXE dosyanızda ince ayar yapmanıza ve daha fazla özellik eklemenize izin verir.

Bat to Exe Converter online aracı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir