Bellenim (Firmware) Nedir? Tanımı ve Türleri

Daha iyi ‘donanım yazılımı’ olarak bilinen Bellenim (Firmware), klavye, sabit disk, BIOS veya video kartı gibi bir donanıma gömülü bir programdır. Bir sistemdeki diğer aygıtlarla iletişim kurmak ve temel giriş / çıkış görevleri gibi işlevleri yerine getirmek için kalıcı talimatlar vermek üzere tasarlanmıştır.

Bellenim (Firmware) nedir?

Bellenim (Firmware), sürücüler gibi aynı işleve sahiptir, ancak sürücüler işletim sistemine kurulurken donanım aygıtının kendisinde saklanacak şekilde farklılık gösterir. Ayrıca, yazılım kendi başlarına başlayabilir ve sürücülerin işletim sistemi tarafından çalıştırılması gerektiğinde programlanmış veya yapacakları şeyleri yapabilir.

Firmware türleri

BIOS

Bilgisayara güç verildikten sonra hayata geçirilmesi gereken ilk şey BIOS. Donanımla etkileşim kurabilir ve bilinmeyen hataları kontrol edebilir. Ardından bootloader adlı başka bir programa sinyal gönderir ve işletim sistemini uyandırarak sabit sürücünün içinde uyuyarak rastgele erişimli belleğe koyar. Yani, BIOS, öncelikle bilgisayarınızın donanım bileşenlerini tutmaktan sorumludur ve bunların düzgün çalışıp çalışmadığından emin olmaktadır. Her ne kadar iyi olmasa da, düşük seviye yazılım son yirmi yılda hemen hemen değişmeden kalmıştır ve bu nedenle artık modern teknolojilerin modası geçmiş ve desteksiz hale gelmektedir. Örneğin, BIOS çoğu 16-bit kodu kullanırken, çoğu diz üstü bilgisayar ve PC 32 ve 62-Bit kodunu çalıştırıyor.

EFI

Extensible Firmware Interface’in (EFI) kısaltılmış biçimi olan EFI, CPU’nun başlangıç donanımında kullandığı ilk yönergeleri sağlayan ve denetimi bootloader’a geçiren yeni nesil bir sistem üretici yazılımı için bir şarttır. Unified Extensible Firmware Interface (UEFI) olarak da anılan EFI, BIOS üzerinde bazı avantajlara sahiptir. Örneğin, yalnızca PC üreticisi tarafından güvenilen yazılımları kullanarak bilgisayarınızın önyükleme yapmasına yardımcı olur, diğer bir deyişle, güvenliği artırmak için “Güvenli Önyükleme” adlı bir özelliği destekler.

Bilgisayarınızın BIOS sürümünü bilmek, ürün yazılımının en güncel sürümüne sahip olup olmadığınızı bulmanıza yardımcı olabilir. Windows bilgisayarlarda, Komut İstemi’ni kullanarak bellenim sürüm bilgisini alabilirsiniz. Alternatif olarak, cihazınız için bir yükseltme asistanı da kullanabilirsiniz.

Genel olarak herhangi bir donanımın bellenim sürümünü görmek için konuşursanız, Aygıt Yöneticisi’ni açın, kategoriyi genişletin, donanım seçin, üzerine sağ tıklayın ve Özellikler’i tıklayın. Şimdi Ayrıntılar sekmesinin altındaki Ürün Geçişi açılır menüsünden Donanım Kimlikleri’ni seçin. Değer tablosunda, bellenim sürümünü görmeniz gerekir.

Firmware güncelleme

Firmware güncellemeleri donanım üreticilerinden edinilebilir. Örneğin, hataları düzeltmek, güvenlik açıklarını kaldırmak veya yeteneklerini geliştirmek için bir ağ yönlendiricisi için bir yazılım güncellemesi çıkabilir.

Bazı bellenim (firmware) güncellemeleri normal olarak uygulanır ve normal bir yazılım güncellemesi gibi görünür. Bununla birlikte, başkaları, ürün yazılımını taşınabilir bir sürücüye kopyalamayı ve ardından el ile aygıta yüklemeyi gerektirebileceğinden oldukça zaman alıcı olabilir. Bazı cihazların idari konsolda, eksiksiz bir başvuru için bir ürün bilgisi güncellemesi veya kullanıcı kılavuzu uygulamanıza izin veren özel bir bölüm bulunduğunu belirtti.

Güncelleme uygulanırken, ürün yazılımı güncellemesini alan aygıta kapanmadığından emin olmak son derece önemlidir. Kısmi bir yazılım güncellemesi, ürün yazılımını bozarak cihazın çalışmasına ciddi şekilde zarar verebilir. Bu nedenle, yalnızca bir bellenim güncelleyicisine başladığınızda güncellemenin bitmesine izin verdiğinizden emin olun.

Firmware ve Yazılım farkı

Çoğu zaman, Firmware (Donanım Yazılımı) ve Software (Yazılım) sözcükleri birbirlerinin yerlerine kullanılır.

Yazılım (software) sanaltır, böylece kopyalanır, değiştirilir ve yok edilebilir. Genellikle kolayca erişilebilir olan ve kullanıcı tarafından değiştirilebilen bir bellekte saklanır. Ancak, bellenim (firmware) durumunda, sakladığı bellek sıklıkla cihazın kendisinde bulunur ve kullanıcı tarafından değiştirilemez. Bu, cihazın çalışması için kritik olduğu müddetle kurcalanmayı veya çıkarmayı önlemek için bilinçli olarak yapılır ve çıkarılırsa ciddi sonuçlara neden olabilir.

Ayrıca, yazılım sıklıkla güncellenir ve bu nedenle içinde depolanan bilgiler genellikle uygulamanın her yürütülmesiyle değiştirilir. Aksine, ayarları sık sık değiştirmedikçe üretici yazılımı pek fazla değişmez. Bir aygıtın bellenimini değiştirmek çok az veya hiç gerekmez.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir