Bilgisayarda ayrılmış ekran kartı olup olmadığını kontrol etme

Bir GPU/Ekran kartı veya grafik işleme birimi, her bilgisayarda önemli olan bir bileşendir. Bir Mac veya Windows bilgisayara sahipseniz, her ikisinde de bir GPU varsa önemli değildir. Bir PC’nin özelliklerinde çok fazla değişiklik olduğundan, özel bir GPU’nuz olup olmadığınızı söylemek zor olabilir. Nereye ve neye bakacağınızı biliyorsanız bunu izah etmek gerçekten kolaydır. Ayrılmış ekran kartı ile ilgili bilgi almak için yazımızı okumaya devam edin.

Entegre GPU ve özel GPU

Daha önce belirtildiği gibi, tüm bilgisayarların GPU’su vardır. Bununla birlikte, tüm bilgisayarların özel bir GPU’su yoktur. Bilgisayarınızda oyun oynamayı düşünmüyorsanız özel bir GPU bulunması zorunlu değildir. Entegre bir GPU, anakarta yerleştirilmiş bir grafik yonga setidir. Özel bir GPU, anakarta kurulmuş ikinci bir GPU’dur. Bir PC’den bahsediyorsanız, entegre GPU büyük olasılıkla bir Intel çipi olacak ve özel GPU da bir Nvidia veya AMD çipi olacak.

Bilgisayarınızdaki çıkartmalara bakın

Bilgisayarınızda özel bir GPU olup olmadığını kontrol etmenin en kolay yollarından biri, sisteminizde bir Nvidia veya AMD çıkartması olup olmadığına bakmaktır. Dizüstü bilgisayarların her zaman genellikle dokunmatik yüzeyinizin yanında bulunur. Çıkartma, sistemin, yukarıda sözü edilen iki üreticiden birinin gerçek bir GPU çipi olduğunu gösterir.

Aygıt Yöneticisi’ni kontrol edin

Ne yazık ki çıkartmalar zamanla soluyor veya kalkmaktadır. Çıkartma yerinde dursa bile, yalnızca size özel bir GPU’nuz olduğunu ve üreticisini gösterir. Size özel bir GPU’nuz olup olmadığını anladıktan sonra, GPU modelinizin ne olduğunu öğrenmeniz gerekecek.

Windows aramasına ‘Aygıt Yöneticisi’ yazın yada. ‘Görüntü bağdaştırıcıları’ aygıtlarını genişletin. Burada listelenen birden fazla cihaz görürseniz, kesinlikle özel bir GPU çipiniz var demektir. Intel çipi entegre bir işlemcidir. İkinci GPU’unuzun adı ve modeli listelenir. Model genellikle üreticinin adını takip eden alfanümerik bittir. Bizim bilgisayarımızın GPU model numarası NVIDIA GeForceGT 630M’dir.

GPU’nuzun Spesifikasyonları

Aygıt Yöneticisi, ikinci bir GPU yonganız olup olmadığını ve modelinin ne olduğunu gösterebilir. Çipinizin ne kadar güçlü olduğunu öğrenmek için üreticinin web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Çipiniz biraz eski ise veya üzerinde herhangi bir resmi bilgi bulamazsanız, GPU’nuzun teknik özelliklerini bulmak için TechPowerUp adlı bir aracı kullanabilirsiniz.

Sisteminizde kurulu olan her grafik yonga setinin özelliklerini algılayan ücretsiz bir uygulamadır. Kurulumu yapın ve en alttaki açılır menüden hangi özellikleri aramak istediğinizi seçin.

Araç, GPU’nun teknik özelliklerini yüklemek için birkaç saniye sürer. GPU şu anda kullanılıyorsa, performans açısından nasıl durduğunu görmek için Sensors (Sensörler) sekmesine geçebilirsiniz. TechPowerUp GPU’nuzun ne kadar bellek kullandığını, ne zaman piyasaya çıktığını, üreticisini ve modelini, çalıştığınız sürümü, hızını ve daha fazlasını söyleyebilir.

Program sayfasından indirin


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir