Bilgisayarda programsız İnternet bağlantısı kararlılığını izleme

İnternet, bazı ülkelerde temel bir insan hak olarak görülmekte ve ona göre hizmet yapılmakta ancak diğerlerinde istikrarlı bir İnternet bağlantısı varsa minnettar olmalılar. Netflix’i izlemeye veya bir çevrimiçi oyun oynamaya çalışıyorsanız, hızlı ve istikrarlı bir İnternet bağlantınızın olması gerekir. Büyük dosyaların indirilmesinde veya herhangi bir amaç için İnternet bağlantınızın olup olmadığını kontrol etmek isteyebilirsiniz. Bu durumda basit bir hız testi işe yaramaz. Yalnızca belirli bir andaki bağlantısının anlık görüntüsünü verir. İnternet bağlantısının istikrarını izlemek için uzun bir süre ‘ping’ adlı bir şeyi kontrol etmeniz gerekir.

İyi haber şu ki, İnternet bağlantısını izlemek için üçüncü parti bir uygulamaya ihtiyacın yok. Tek ihtiyacınız Komut İstemi ve doğru komut.

Ping atarak İnternet bağlantısı kararlılığını izleme

İnternet bağlantısının istikrarını izlemek için yönetici haklarına ihtiyacınız yoktur. Komut İstemi’ni açın ve aşağıdaki komutu girin ve Enter’a basın.

ping -t 8.8.8.8

Bilgisayarda programsız İnternet bağlantısı kararlılığını izleme

Bu komut, Google DNS sunucusuna ping işlemi yapar. Farklı bir sunucuya, belki de bağlanmaya çalıştığınız bir sunucuya ping yapmak istiyorsanız, 8.8.8.8’i bağlanmak istediğiniz sunucunun adresiyle değiştirin.

Bir kez girdiğinizde, sisteminiz düzenli aralıklarla sunucuya ping atmaya başlar. Sunucudan ne kadar hızlı bir yanıt alabildiğiniz size gösterilecektir. Her saniye yeni bir yanıt alırsınız. Uzun süre çalıştırılmasına izin verin.

Bilgisayarda programsız İnternet bağlantısı kararlılığını izleme

Sunucu erişilemiyorsa, komut isteminde bir ‘İstek zaman aşımına uğradı’ iletisi alırsınız. İnternet’iniz koparsa Komut İstemi’nde ‘Genel hata’ mesajı alırsınız.

Bu mesajlardan hiçbirini almazsanız, Zaman değerlerine yakından bakın. Bu, sunucudan ne kadar çabuk yanıt aldığınızı gösterir. Bu sefer önemli bir farklılık fark ederseniz, bağlantınız veya sunucunuzda sorunlar yaşıyor olabilirsiniz.

Bilgisayarda programsız İnternet bağlantısı kararlılığını izleme

Sunucunun veya bağlantınızın hareket edip etmediğini ayırt etmek için Google’ın DNS sunucusuna ping işlemi yapın. Bağlantı sorunları yaşamanız çok zordur. Ping süresindeki büyük farklar, bağlantınızın dengesizliğiyle ilişkilendirilir.

Ping işlemini durdurmak için Ctrl+C tuşlarına basın.

Bilgisayarda programsız İnternet bağlantısı kararlılığını izleme

Sonunda bir özet raporu alacaksınız. Maksimum ve minimum gidiş dönüş süreleri arasında ne kadar varyasyon olduğunu kontrol edin. Ayrıca ne kadar paket kaybına uğradığınızı kontrol edin. İdeal olarak, herhangi bir paket kaybı olmamalıdır.

Ping ve Bağlantı Hızı

İnternet hızınızın ping süresini etkileyip etkilemeyeceğini merak edebilirsiniz. Cevap hayır. İnternet hızınız ve ping iki farklı şeydir. İndirme hızı, verilerin ne kadar hızlı gittiğini, ping ise tepki süresini gösterir. Dünyadaki en hızlı bağlantıya sahip olabilirsiniz, ancak dengesiz bir sunucu nedeniyle ping düşükse bağlantı çok fazla fayda sağlamaz. Bir VPN üzerinden bağlanıyorsanız, ping oranını etkileyebilir. Daha iyi ping oranları elde etmek için hızlı bir VPN kullanmayı deneyebilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir