Bilgisayarda virüs olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Bilgisayarınızın virüslü olup olmadığını nasıl anlayacağınızı biliyor musunuz? Bazen emin olmanın bir yolu yoktur, ancak bilgisayarlar genellikle bir şeylerin doğru olmadığını ima eder. Bu durumda insanı şüpheye sokmaktadır. Bilgisayarın güvenli olduğunu ve virüs bulaşıp bulaşmadığından emin olmak için bilgisayarınızda aşağıdaki belirtileri olup olmadığını kontrol edin.

Bilgisayarda virüs olup olmadığını kontrol edin

Virüsler ve zararlı yazılımlar o kadar ilerleme gösteriyor ki, Anti-virüs ve İnternet güvenlik programları bile tespit etmekte yetersiz kalıyor. Her ne kadar güvenlik önlemleri alınsa da, bilgisayarda virüs olup olmadığından emin olamıyoruz.

Herhangi bir sorun olmadan işleyen bir bilgisayarda işler aksi yönde ilerliyorsa bir sorun var demektir. Peki virüs olup olmadığını nasıl anlarız?

1. Daha yavaş İnternet ve işlem

Daha yavaş bir bilgisayarda mutlaka virüs olduğu anlamına gelmez ama hızında ani bir değişiklik olması halinde, kontrol etmeye değer olabilir. İnternet hızınızı kontrol etmek için bir hız testi kullanın ve işlem gücünü ölçmek için bilgisayarınızın görev yöneticisini kullanın. Eğer her zamankinden daha yavaş görünüyorsa, virüsten koruma yazılımını kullanarak tarama yapmanızı tavsiye ederiz.

2. Beklenmedik bilgisayar davranışı

Virüsler bilgisayarınızda garip şeyler yapabilir. Bilgisayarınız tıklamalara yanıt vermeyi bırakırsa, dosyaları kendiliğinden açarsa, sanki bir tuşa basmıyormuş gibi hareket ediyormuş gibi davranırsa, virüs belirtisi anlamına gelebilir. Normalin dışında ve sizin elinizde olmayan sebeplerden dolayı işlemler oluyorsa hemen bir virüs taraması başlatın.

3. Bilgisayarın donması ve kilitlenmesi

Virüsler, sabit sürücüye zarar verdiklerinden, bilgisayarın aşırı derece yavaşlamasına neden olabilirler. Bilgisayar donuyor ve kilitleniyorsa, fırsatınız varken bu duruma bir virüs neden olup olmadığını belirlemek için virüsten koruma yazılımını çalıştırdığınızdan emin olun. Ayrıca anti-virüs veya İnternet güvenlik programınız varsa komple bir virüs taraması yapmanızı tavsiye ederiz.

4. Hata Mesajları

Bilgisayarınızda virüs olup olmadığını en büyük belirtilerinden birisi hata mesajlarıdır. Bir bilgisayar virüsünün en göze çarpan belirtilerinden biri, pop-up mesajların aniden ortaya çıkmasıyla sizi eksik sistem veya uygulama dosyaları hakkında uyarmasıdır. Bir virüsü teşhis edip ettiremeyeceğinizi görmek için bir arama motorundan mesajları araştırmanızı tavsiye ederiz.

5. Reklamlar

İnternet’te gezinirken web sitelerden reklam görmek çok doğal bir şeydir, ancak aktif olarak gezinmediğinizde reklam görmeye başlıyorsanız, bu reklamlar kesinlikle bir virüstür. Bu reklamların virüsten koruma yazılımı için olduklarını söylese bile kesinlikle tıklamayın. En çok kullanılan yöntemlerden biridir. Bu nedenle alakasız bir şekilde ortaya çıkan reklamlar virüsün belirtisidir.

6. E-postalar

Geleneksel yöntemlerden biridir, virüsler kendilerini e-postayla yaymaya çalışır. Gönderilen kutunuzda göndermediğiniz e-postalar fark ederseniz, büyük olasılıkla bir virüs var demektir. Şüpheli görünen bir arkadaşınızdan bir e-posta alırsanız, virüslü olabilirler. Herhangi bir bağlantıya tıklamayın veya şüpheli e-postalardaki ekleri açmayın.

7. Eksik veya ekstra dosyalar

Bilgisayar sabit sürücünüzün boyutunu sürekli takip etmeniz faydalı olacaktır. Bilgisayar virüs bulaştığında kendisinin kopyalarını veya istenmeyen dosyaları yükleyebilir. Yada virüsler, dosyaları beklenmedik bir şekilde siler. Tuhaf veya eksik bir şeyler görmeye başladığınızda, şimdi bir virüs taraması çalıştırmanın zamanı gelmiş demektir.

8. Donanım ve aksesuar sorunları

Karışık piksel veya renk sorunları gibi aniden bilgisayarınızın ekranında bir sorun yaşarsanız, bu, sisteminizle karışan bir virüsün işareti olabilir. Ağa bağlı bir yazıcı, virüs bulaşırsa, harekete geçmeye başlamış olabilir. Yani aksi giden donanım veya aygıt sorunları virüs olduğunun belirtisi olabilir.

Unutmayın, bilgisayarınıza virüs bulaşmasının her zaman belirtisi olmaz. Bilgisayarınızın temiz olduğundan emin olmak için her zaman düzenli sistem kontrolleri ve virüs taramaları yapmanız tavsiye edilir. Ayrıca, koruyucu bakım uygulamak da gerekir. Bilgisayarınızı virüs veya zararlı yazılımlara karşı korumak için asla e-postalarda veya açılan reklamlarda alışılmadık bağlantıları tıklamayın. Antivürs, İnternet Security, Firewall (Güvenlik Duvarı) programları ile birlikte zararlı yazılımlara karşı koruma programlarını kullanmanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir