Bilgisayardan Instagram’a nasıl video yükleyebilirsiniz?

Instagram, 2013 yılında akıllı telefona kaydedilen kısa video parçalarını yüklemenize izin veren video desteğini ekledi. Kayıtları paylaşmadan önce bilgisayarda biraz rötuş yapabilir veya telefon yerine kamerayla kaydedilmiş bir klibi yüklemek isteyebilirsiniz.

Videoları Instagram’a yüklemek için web tabanlı bazı araçlar var, ancak çoğu abonelik ücreti istiyor. Burada, videoların şaşırtıcı görünmesini nasıl sağladığımızı, sonra bir kuruş ödemeden Instagram’da nasıl paylaştığımızı göreceksiniz.

1. Videonuzu kırpın

Önce videonuzu Instagram’a yüklemeye hazır hale getirmek gerekir. Bunu Instagram uygulaması içinde yapabilirsiniz, ancak Instagram’ın basit araçlarına göre bir fare ve özel düzenleme yazılımı kullanarak düzenlemeler yapmak çok daha kolaydır.

Bu iş için en iyi ücretsiz video editörü olan ShotCut programını kullanmanızı tavsiye ederiz. Piyasadaki en güçlü araç değildir ancak kullanımı kolaydır ve bir Instagram kullanıcısının ihtiyacı olan tüm özelliklere sahiptir.

ShotCut’u indirin ve yükleyin, ardından videonuzu açın ve Süzgeçler düğmesini ve ardından + düğmesini tıklayın, ardından video efektlerini görmek için ekran simgesini seçin. Kırp’ı tıklayın, ardından kenarları ayarlamak için sürgüleri kullanın, düzgün bir kare yapmaya özen gösterin.

Ayrıca Instagram’ın kendi araçlarından çok daha fazla özelleştirilebilen filtreleri kullanabilirsiniz. + düğmesini kullanarak istediğiniz kadar filtre ekleyebilirsiniz.

2. Düzeltin ve dışa aktarın

Videoyu önizleme penceresinden ekranın altındaki zaman çizelgesine sürükleyip bırakın. Zaman çizelgesini tıklayın ve başlamak istediğiniz noktayı bulana kadar videoyu zaman çizelgesinde ilerletin. Parça Başı (dan) Böl’ (Split at playhead) düğmesini tıklayın (noktalı çizgilerle bölünmüş küçük bir dikdörtgen gibi görünür), ardından kaldırmak istediğiniz videoyu sağ tıklayın ve ‘Temizle’yi seçin. Aynı işlemi klibin sonuna kadar temizlemek için yapın.

İşiniz bittiğinde, Dosya > Video dışarı aktarılıyor seçeneğine tıklayın ve dışa aktarma biçimi olarak MP4’in seçildiğinden emin olun. Videonun karesi olacak şekilde yüksekliği ve genişliği aynı değere ayarlayın ve en-boy oranını 1: 1 olarak değiştirin.

Dışa aktarma seçeneğini tıklayın ve bir dosya adı girin, ardından Kaydet’i tıklayın. Video kodlamayı bitirdikten sonra (sağ tarafta bir ilerleme çubuğu görürsünüz), Instagram’a yüklemeye hazırsınız demektir.

3. Instagram’a yükleme

Şimdi bir Dropbox hesabı için kaydolun ve masaüstü uygulamasını indirin. Yüklendikten sonra, Dropbox, Windows Gezgini’ndeki başka herhangi bir klasör gibi görünecektir – tek fark, yerleştirilen herhangi bir şeyin bulut depolama alanına otomatik olarak yükleneceğidir, böylece İnternet bağlantısı olan herhangi bir cihazdan ona erişebilirsiniz. Düzenlenen videoyu yeni Dropbox klasörünüze sürükleyip bırakın.

Şimdi Dropbox uygulamasını telefonunuza kurun ve Dropbox hesabınıza giriş yapın. Yüklediğiniz videoyu bulun ve bir kez hafifçe dokunun, ardından sağ üstteki (Aşağıda paylaş düğmesi) aşağı oka hafifçe vurun ve ‘Dışa aktar’ı seçin. Instagram mobil uygulamanızın yüklü olması koşuluyla seçenekler listesinde görünür. Simgesine dokunduktan sonra videoda istediğiniz efektleri uygulayın ve bir kapak olarak kullanmak üzere bir çerçeve seçin.

Son olarak, bir resim yazısı ekleyin ve klibinizi nereye paylaşmak istediğinize karar verin. Videolar Facebook’ta özellikle iyi bir performans sergiliyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir