Bilgisayarlarda BIOS nasıl açılır?

BIOS, piyasada bulunan her dizüstü ve masaüstü bilgisayarla birlikte gelen temel giriş / çıkış sistemidir. Normalda Windows sistemi yüklediyseniz kullanmanız gerekmez. Aslında ilk başlarda BIOS’u açmak için pek gerekçeniz olmamaktadır. Buna göre, asla değiştirmek zorunda kalmadığınız bir şey de değildir. BIOS, sistem ayarlarını içermektedir ve sistem ile yapacağını önemli değişiklikleri buradan yaparsınız.

PC’nizde BIOS ayarlarına giriş yapmak gerçekten kolaydır. Sisteminize boot yaptığınızda, belirli bir tuşa dokunmanız gerekir. Windows önyükleme/bilgisayar ilk açılışta çıkan logosunu görmeden önce dokunmanız gerekir. Zor olan ise, hangi tuşa dokunulacağını bilmemektir. BIOS’u açmak için her bilgisayarda farklı tuşlar kullanılmaktadır. Bizde bundan dolayı her bilgisayar için kullanılan anahtarları derlemeye çalıştık.

Her bilgisayarda BIOS açma tuşları

Windows’da Hızlı Başlatma’nın etkin olmadığından emin olun. BIOS’a erişmeye çalışırken diğer işlev tuşlarına ek olarak Fn tuşunu kullanmanız gerekebilir.

Acer – F2

BIOS’u açmak için Acer dizüstü bilgisayarınızı açtığınızda F2 tuşuna art arda dokunun veya basılı tutun.


ASUS – F2 veya Del (Delete)

F2

F2 tuşunu basılı tutup Güç düğmesine basın. BIOS ekranınızı görene kadar F2 tuşunu basılı tutun.

Del tuşu

F2 anahtarı sizi BIOS’a götürmezse, Del‘i, yani Delete tuşunu denemeniz gerekebilir. Güç düğmesine bastıktan hemen sonra sürekli tuşlayın ve basılı tutun.


Dell – F2

Dell dizüstündeki BIOS anahtarı F2 anahtarıdır. Dizüstü bilgisayarınızı açın ve art arda F2 tuşuna dokunun. Fn tuşuna basılı tutarak F2 tuşuna dokunarak açmanızda gerekebilir.


HP

BIOS’a erişmenin anahtarı bir HP ürününden diğerine farklılık gösterir. Bunları tek tek denemeniz gerekecektir.

Escape + F10

En yaygın anahtarı Escape tuşudur. Dizüstü bilgisayarınızı açın ve Escape tuşuna dokunun. Erişebildiğiniz diğer menülerin bir listesini göreceksiniz ve BIOS’unuz bunlardan biri olacak. BIOS ayarı F10 tuşuyla ilişkilendirilir. HP dizüstü bilgisayarınızdaki BIOS’a erişmek için dokunun. Bu temel olarak, BIOS’a erişmek için iki tuşa dokunmanız gerektiğini ifade eder.

F10

Bazı HP dizüstü bilgisayarlarda, F10 tuşuna dokunarak BIOS ayarlarına gidebilirsiniz.

F2

Dizüstü bilgisayarınızı önyüklediğinizde F2’ye dokunun. BIOS’unuza gitmek için hangi F tuşunun basılacağını söyleyen ikinci bir menü göreceksiniz.

F6

Yukarıdaki üç kombinasyonda işe yaramazsa, F6 tuşunu deneyin. İşlem aynıdır. Dizüstü bilgisayarınızı yeniden başlatın ve F6 tuşuna sürekli basın.


Lenovo – F1 veya F2

Lenovo dizüstü bilgisayarlarınız, sahip olduğunuz dizüstü bilgisayar modeline bağlı olarak birkaç farklı tuş takımına sahiptir.

F1

Bir Lenovo Thinkpad veya ThinkCenter’a sahipseniz, dizüstü bilgisayarınızı önyüklediğinizde F1 tuşuna dokunun. Lenovo ekranını / logosunu bekleyin ve ardından BIOS menüsüne girmek için tuşa dokunun. İçeri girdiğinizde sisteminiz bip sesi çıkaracaktır.

F2

Lenovo Idea ya da Thinkpad ya da ThinkCentre olmayan bir ürününüz varsa, sistem başlatıldığında F2 tuşunu kullanmayı deneyin.


Packard bell

Packard bell bilgisayarlarda da farklılık gösterebiliyor.

F1 veya F2

Bilgisayarı açmaya başladığınızda F1 veya F2 tuşlarını sürekli basın. Bazı modellerde F tuşları doğrudan kullanılmadığı için Fn tuşuna basılı tutarak F1 veya F2 tuşlarına basın.

Delete (veya Del)

Bilgisayar ilk açılışta Delete veya çoğu laptopta olduğu gibi Del tuşuna sürekli basın veya basılı tutun.


Samsung – F2

Sisteminizi başlatın ve Samsung logosunun görünmesini bekleyin. BIOS’u açmak için F2 tuşuna dokunun. BIOS ekranı bir dizüstü bilgisayardan diğerine farklılık gösterebilir ancak Samsung bilgisayarlarda BIOS’u açmak için her zaman aynı tuş kullanılır.


Sony

Sony bilgisayarlarda da farklılık göstermektedir. Bu nedenle aşağıdaki kombinasyonlardan birini deneyin.

F2+Güç düğmesi

Sony Vaio S veya Z serisi dizüstü bilgisayara sahipseniz, F2 tuşunu basılı tutun ve daha sonra BIOS’u açmak için güç düğmesine basın. BIOS’unuza gelene kadar F2 tuşunu bırakmayın.

Assist tuşu

Sisteminizi açın ve BIOS’a erişmek için Yardım tuşuna dokunun. Yardım/Assist tuşu, diğer dizüstü bilgisayarlarda bulamayacağınız özel bir anahtardır. Tüm Sony dizüstü bilgisayarlarında bulunmayabilir, ancak modelinizde Yardımcı tuşu varsa, doğrudan BIOS’unuza götürebilir. Vaio Z Flip serisinde mevcut gibi görünüyor.


Toshiba – F2 veya F12

F2

Toshiba dizüstü bilgisayarınızdaki BIOS’a erişmek için F2 tuşuna sürekli basın.

F12

F2 tuşu çalışmazsa, sisteminizi yeniden başlatmanız ve BIOS ayarlarınıza erişmek için F12 tuşuna basmanız gerekir.


1 Yorum

  1. Geri bildirim: Windows 10'da Sanallaştırmanın Etkin Olup Olmadığını Kontrol Edin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir