Bilgisayarlardaki BIOS nedir ve nasıl çalışır?

BIOS, yani Basic Input Output System. Adından da anlaşılacağı kadar çok şey var. Bir BIOS’un giriş ve çıkış sistemini kontrol ettiğini düşünebilir. Ancak BIOS daha çok şey yapar ve uygun bir BIOS olmadan herhangi bir işletim sisteminin devam etmesi mümkün değildir. Bugün, bilgisayarlarda BIOS’un ne olduğunu göreceğiz.

BIOS, DOS – Disk İşletim Sisteminden bu yana bilgisayarlarımızda… Microsoft tarafından oluşturulan yapısal DOS’dan önce bile olmuştur. Bu, bilgisayarınızın en önemli bileşenlerinden biri olmasına rağmen ekranda düzenli olarak görünmediği için popüler değildir. Bu yazımızda bilgisayarların en temel bileşenine BIOS’u göreceğiz ve bilgisayarların çalışması için bilgisayarlarda neden gerekli olduğunu açıklamaya çalışacağız.

BIOS Nedir

BIOS kısaca bir yazılımdır. Bilgisayar anakartının bir bölümünde bir çipte saklanır ve temelde, işletim sistemini yüklemeye yardımcı olması için çalıştırılan bir talimat setidir. BIOS olmazsa işletim sistemi yüklenemezdi.

Bilgisayarı açtığınızda, BIOS yönergeleri başlatılır. Bu yönergeler bilgisayarınızdaki RAM’ı ve İşlemciyi (hatalar için) denetlemenizi sağlar.

  1. RAM’i, her bölümün hepsinin çalışıp çalışmadığını kontrol ederek numaralandırır.
  2. RAM ve İşlemciyi kontrol ettikten sonra, bilgisayara bağlı diğer aygıtları kontrol eder.
  3. Klavye ve fare de dahil olmak üzere tüm çevre birimlerini algılar ve sonra önyükleme seçeneklerini denetler.
  4. Önyükleme seçenekleri BIOS’unuzda yapılandırılan sırada kontrol edilir: CD-ROM’dan Önyükleme, Sabit Sürücüden Önyükleme, LAN’dan Önyükleme vb.
  5. BIOS’u yapılandırma sırasındaki aygıtlarda önyüklemeyi kontrol eder.
  6. Önyükleme kaygısının bulunduğu durumda, işletim sisteminin önemli bölümlerini işletim sistemi için ayrılmış olan rastgele erişimli bellek (RAM) içine yükleyerek bilgisayarın hakimiyetini işletim sistemine geçirir.

Bu, BIOS’un kapsamlı bir işlev listesi değildir. Bilgisayarda tarih ve saati ayarlamak ve aygıt sürücülerini belleğe yüklemek için CMOS ve diğer yongaları da denetler. Giriş ve çıkış sinyalleri kontrol eder ve RAM’e yükler, böylece işletim sistemi ne olduğunu bilir. Örneğin, bir kullanıcı bir tuşa basarsa, bir kesme isteği oluşturulur ve BIOS’a iletilir ve işletim sistemine gönderilir. Daha sonra işletim sistemi, programlandığı şekilde, hangi işlemi yapacağına karar verir.

İşletim sisteminin BIOS olmadan çalışamamasının nedeni, eski sabit diskte veya çıkarılabilir bir diskte olmasıdır. Sabit disklerin sürücülerini ve çıkarılabilir disk sürücülerini yükleyen BIOS’dur, böylece işlevseldir. Daha sonra işletim sisteminin birincil bölümlerini MBR, GPT, FAT vb. gibi belleğe yükler, böylece işletim sistemi kendisini yüklemeye devam edebilir.

BIOS’ta Değişiklikler Yapmak

Gerektiğinde BIOS’ta değişiklik yapmak kolaydır. BIOS’ta yapılacak en yaygın değişiklikler BOOT ORDER’i değiştirmektir. Bilgisayar önyükleme yaparken yani bilgisayar ilk açılmaya başladığında, BIOS’a girmek için klavyenizdeki DEL tuşuna veya F10 / F12 tuşlarına basın. Buradan, farklı başlıkların altında gruplandırılmış farklı seçenekleri görebilirsiniz. Gezinmek için tab ve ok tuşlarını kullanın. Temel öğelerin değerlerini değiştirmek için bazen Page Up ve Page Down tuşları gereklidir. İşiniz bittiğinde değişiklikleri kaydetmek ve çıkmak için F10 tuşuna basın. Seçenekler ekranda sağ veya altta görüntülenir; böylece değişiklikleri kaydetmek veya atmak için hangi tuşlara basmanız gerektiğini bilirsiniz. Seçenekler ayrıca, değerleri değiştirirken hangi tuşları kullanacağınızı belirtir.

BIOS Nasıl Güncellenir

Bilgi işlem senaryosu değiştikçe, yeni cihazlar vb tanıtılıyor. Bir bilgisayarın bu aygıtlarla çalışması için BIOS’u yükseltmeniz gerekir. İşletim sisteminiz yeni çevre birimini algılamazsa, BIOS, onu nasıl yapacağını bilmediğindendir. Böyle bir sorunla karşı karşıya kalırsanız, herhangi bir BIOS güncellemesi olup olmadığını kontrol etmek iyi bir fikir olabilir.

Önce mevcut BIOS sürümünü kontrol etmek gerekir. Bu, önyükleme sırasında BIOS’a girerek DEL tuşuna basarak yapılabilir. BIOS’u güncellemek için bilgisayarınızın BIOS sürümüne sahip olduğunuzda, bilgisayar üreticinizin web sitesini ziyaret ederek BIOS’un güncelleştirilmiş bir sürümünün olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Varsa, indirip çalıştırın. Süreç genelde BIOS çipi hakkındaki önceki tüm bilgileri silmekte ve yeni bilgilerle yeniden yazmaktadır.

BIOS’u yükseltirken güç yedeklemesi yaptığınızdan emin olun. Çünkü işlem sırasında bilgisayar kapanırsa BIOS bozulabilir ve düzeltmek için bir teknisyene ihtiyaç duyabilirsiniz.

ÖNEMLİ: Bilgisayarınız düzgün çalışıyorsa, BIOS’unuzu güncellemeniz veya flash etmeniz gerekmez. Her halükarda, isterseniz, BIOS’unuzu kendiniz güncellemeye çalışmayın, bunun yerine daha donanımlı olabilecek bir bilgisayar teknisyenine götürmeyi öneriyoruz. Yada bu konuda uzman arkadaşlarınızdan yardım alabilirsiniz.

BIOS güncelleme nasıl yapılır?


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir