Bir web sitenin DNS yayılımını kontrol etmek için en iyi siteler

DNS veya Alan Adı (Domain) Sunucusu kayıtlarında değişiklik yapıldığında, DNS yayılımı başlar. Bu işlemin tamamlanması birkaç saat, hatta günlerce sürebilir ve bu süre boyunca DNS IP‘iniz dalgalanabilir. Ziyaretçileriniz yeni web sitenize veya eski web sitenize gelebilir.

DNS yayılımı sırasında DNS kayıtlarınızın mevcut durumunu kontrol etmek isterseniz, bunu yapmak için kullanabileceğiniz yedi faydalı çevrimiçi araçların bir listesini sunuyoruz. Araçlar ücretsiz ve oldukça basittir. Umarım sizler için faydalı olur.

Kendi DNS adresinizi, IP adresinizi ve sağladığı bir çok farklı konumdan DNS yayılımını kontrol etmek için kullanabileceğiniz faydalı siteleri hazırladık. Aşağıdaki web hizmetlerinden dilediğinizi kullanarak denetime başlayabilirsiniz.

1. App Synthetic Monitor

App Synthetic Monitor web sitesi, DNS’nizi 90 konumdan ping yapmanın yanı sıra 4 harika özelliğe sahiptir. Web sitenizin sağlığını kontrol edebilir, DNS’yi analiz edebilir ve IP’nin izlediği yolu kontrol edebilirsiniz.

2. DNS Checker

DNS Checker, dünya çapında 22 konumdan DNS yayılımını denetlemeyi sağlayan ücretsiz web hizmetlerden bir diğeridir. Bu web uygulaması tarafından desteklenen kayıt türleri şunları içerir: A, AAAA, CNAME, MX, NS, PTR, SOA ve TXT.

3. ceipam.eu DNS Lookup

ceipam.eu DNS Lookup, 17 konumdan DNS yayılımını denetlemeyi sağlayan başka bir araçtır. Desteklenen kayıt türü şunları içerir: A, MX, NS, SPF, TXT. Site aynı zamanda test hizmetleri kadar diğer ücretsiz e-posta ve web sitesi araçları da sağlamaktadır.

4. ViewDNS.info

ViewDNS.info, 20 yerden DNS yayılımını denetler. Ayrıca, IP konum bulma, IP izini bulma, MAC adresi arama ve daha fazlası gibi çeşitli yararlı araçları da sağlar.

5. Nexcess

Nexcess, 22 konumdan DNS denetimleri yapan ve bu kayıt türlerini kontrol etme imkanı sağlar: A, AAAA, CNAME, NS, MX, TXT, SOA.

6. WhatsMyDNS

WhatsMyDNS, 21 yerden gelen DNS yayılımını kontrol etmeyi sağlayan bir diğer web hizmetidir. Desteklenen kayıt türü şunları içerir: A, AAAA, CNAME, MX, NS, PTR, SOA, SRV, TXT ve CAA.

7. Site24x7

Site24x7, 50’den fazla konumdan gelen DNS yayılım kontrollerini destekler, konum denetimini özelleştirmeye izin verir ve DNS çözme zamanı, bağlanma zamanı, ilk ve son bayt ve daha fazlasını içeren ayrıntılı bilgi sağlar.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir