Blender Türkçe İndir: Tamamen Ücretsiz 3D Modelleme ve Animasyon Programı

Blender, Windows, Mac ve Linux sistemler için açık kaynaklı tamamen ücretsiz ve Türkçe 3D modelleme ve animasyon programı. 3D modelleme, teçhizatlandırma, animasyon, simülasyon, işleme, kompozisyonlama ve hareket takibi, hatta video düzenleme ve oyun yaratma konularını da desteklemektedir. Gelişmiş kullanıcılar, uygulamayı özelleştirmek ve özel araçlar yazmak için Python komut dosyası için Blender’ın API’sini kullanıyor; Genellikle bunlar Blender’ın gelecekteki sürümlerine dahildir. Blender, birleşik boru hattı ve duyarlı geliştirme sürecinden yararlanan bireylere ve küçük stüdyolara çok uygundur.

Blender, tam özellikli bir 3 boyutlu modelleme programıdır. Açık kaynak yazılımı olarak dağıtılır. Bu, uygulamanın kullanımının ve indirilmesinin ücretsiz olduğu anlamına gelir. Blender’ın uzun bir geçmişi var. Profesyonel 3D grafik ve animasyon yaratmak için ticari bir uygulama olarak başladı. Birkaç yıl sonra açık kaynak haline getirildi. Artık programcıların ve 3D modelleme topluluğu üyelerinin özel bir ekibi tarafından geliştirilmiştir. Birçok diğer ücretsiz modelleme programlarının aksine Blender, ticari veya endüstri uygulamalarında normal olarak gördüğünüz özelliklerin tamamına sahiptir.

Blender Türkçe Nasıl Yapılır? (Adım Adım Resimli Anlatım)

Blender 3D Modelleme Programı

Blender uygulamasının temel amacı, kullanıcıların 3D modeller oluşturmalarına imkan sağlamaktır. Küpler ve küreler gibi temel geometrik şekiller oluşturma yeteneğine sahip birkaç farklı fonksiyonlara sahiptir. Belirli veya sabit ölçekli şekiller oluşturmaktan ziyade, sıfırdan karmaşık şekiller oluşturmayı mümkün kılan serbest biçim ve vektör araçlarına sahiptir. Daha karmaşık olan geometrik şekilleri oluşturmak için nesnelerin grupları üzerindeki diğer işlemleri birleştirmek, hariç tutmak veya gerçekleştirmek için mantıklı araçlar mevcuttur.

Blender indir

Blender programındaki çeşitli dahili araçlar, organik şekilleri daha hızlı bir şekilde oluşturmayı mümkün kılar. Bu, ekstrüzyon, klonlama ve yansıtma gibi tipik modelleme araçlarının başında geliyor.

Kullanımı ve kullanıcı arayüzü

Blender arayüzü, diğer modelleme programları arasında benzersiz bir görünüme ve kullanıma sahiptir. Uygulamada verimli çalışabilmek için karmaşık kısayol tuşları ve anahtar değiştiricilerle uğraşmak gerekir. Çoğu komut çalıştırmak için kısayol tuşlarını ve fare hareketlerinin bir kombinasyonunu gerektirir. Bu komutlar ilk bakışta sezgisel değildir. Birçok işlev aslında menülerden gömülür veya çıkarılır, böylece ilgili kısayol tuşları bilinmiyorsanız bunları kullanmak zordur. Blender’ın başlangıçta dört bölmeli şablon yerine, sadece bir görünümü var. Kolay bir işlem olmasa da, düzenin değiştirilmesi mümkündür. Yani, kendi kullanımınıza göre, programın görünümünü değiştirebilirsiniz.

Gelişmiş modelleme araçlarına sahiptir

Blender, temel modelleme işlevlerinin ötesinde birçok gelişmiş araç içerir. Tam bir doku editörü, yeni dokular geliştirmeyi veya görüntü eşlemelerini gerçek zamanlı olarak modellere uygulamayı basitleştirir. Program, animasyon için bir model veya başka bir programda kullanmak için deri ve kemik elde etmek için mümkün olan ters kinematik destekler. Uygulamaya dahili bir animasyon araçları topluluğuna sahiptir. Animasyon işlevselliğini ilk başta kullanmak zordur. Ticari 3D animasyon paketlerine kıyasla biraz da sınırlı diyebiliriz. Blender’da oldukça karmaşık animasyonlar oluşturmak hala mümkündür.

Blender varsayılan paketin bir parçası olarak bir oluşturma içerir. İşleme belirli durumlarda ve statik sahnelerde iyi performans gösterir. Çok ince ışık kaynakları ve karmaşık dokularla animasyonlar veya karmaşık sahneler oluştururken etkileyici değildir. Neyse ki, Blender harici görüntüleyicilere kolayca entegre olur.

Blender indir

Blender özelliklerini eklentiler ile daha da güçlendirin

Tüm bu özelliklerin yanı sıra, Blender kullanımını ve yapabileceklerini daha da arttırmak için eklentiler bulunmaktadır. Eklentiler, Blender’ın diğer popüler 3D dosya biçimlerini yüklemesine, saç efekti gibi efektleri ele almasına ve animasyon için bazı işlemleri otomatikleştirmeye izin verir. Arayüzü ve kullanımından çekinmeden, modelleme öğrenmek istiyorsanız, bu anlamda geliştirilein en iyi ücretsiz 3D modelleme programlarından biridir. Kesinlikle denemenizi tavsiye ederim.

Sonuç olarak;

Evet, gel gelelim son sözlere. Blender, güçlü ve gelişmiş araçları içermesi, açık kaynaklı ve tamamen ücretsiz olması, inanılmaz esnekliği ile harika bir 3D modelleme ve animasyon programıdır.

Blender 2.79 yeni bir Denoiser, PBR Shader, Shadow Catcher, Filmic Color Management, AMD OpenCL geliştirmeleri ve çok daha fazlasını içeriyor.

Blender Türkçe Nasıl Yapılır? (Adım Adım Resimli Anlatım)

Blender Türkçe indir

Blender, açık kaynaklı ücretsiz ve Türkçe 3D modelleme ve animasyon programı Windows 10, Windows 8 ve Windows 7, Mac OS X ve Linux sistemleri ile uyumludur. Aşağıdaki bağlantılardan sisteminize uygun olan sürümü indirin. Portable sürümü de vardır, USB ile istediğiniz yere taşıyabilir ve ayrıca kurulum yapmadan direkt çalıştırabilirsiniz.

Windows 32-Bit için Blender indir (76 MB)

Windows 32-Bit için Blender Portable indir (99 MB)

Windows 64-Bit için Blender indir (84 MB)

Windows 64-Bit için Blender Portable indir (110 MB)

Mac OS X için Blender indir (134 MB)

Linux 32-Bit için Blender indir (132 MB)

Linux 64-Bit için Blender indir (136 MB)

Steam üzerinden Blender indir (Steam Mağaza)

Blender Açık Kaynak Kodu (Source Code)


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir