Büyük Dosyaları E-postayla Göndermek İçin 4 Akıllı Yol!

Büyük boyutlara sahip dosyaları e-posta ile göndermeye yardımcı olacak yol sunuyoruz. Bu yolları kullanarak, sorunsuz bir şekilde büyük dosyaları e-posta eki olarak göndermeniz mümkün olacak. Özellikle iş alanında büyük dosya paylaşımı büyük sorun oluşturmaktadır. Bu konuda akıllıca uygulayacağınız yöntemler ile bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Akıllı telefonlardaki basit bir fotoğraf çekimi bir megabayttan daha az olduğu günler artık eskide kaldı. İnanılmaz özellikteki kameralara sahip akıllı telefonlar ile çekilen fotoğrafların tek bir tanesi bile kolayca birkaç megabayt yer kaplamaktadır.

Herhangi bir e-posta servis sağlayıcı ile birkaç resim göndermek istediğiniz zaman, dosya boyutunun fazla olması gerçekten şaşırtıcı. E-posta servis sağlayıcıları maalesef büyük dosyaların gönderilmesine izin vermemektedir. Bu konuda sorun yaşayan pek çok kullanıcı vardır.

Fotoğrafları sosyal medya yoluyla paylaşmak yerine e-posta ile göndermek isteyebilirsiniz. Sadece fotoğraflara odaklanmak istemiyorum, videolar, belgeler vb herhangi bir dosyayı göndermek isteyebilirsiniz. Hightail ile İnternet’ten büyük dosya gönderme sitesi hakkında konuşmuştuk. Ama şimdi daha fazla yol için konuşmak istiyorum.

Google Drive bariz bir seçim ve oldukça iyi bilinen bir seçenek olduğu için burada ondan bahsetmek istemiyorum.

1. Gmail için Dropbox

Gmail üzerinden büyük dosyalar göndermekten bahsederken, Gmail için Dropbox uzantısının ilk seçenek olması gerektiğini düşündüm. Büyük dosyaları göndermek için bu uzantıyı kullanmak, 1’den 3’e kadar saymak kadar kolaydır.

Tek yapmanız gereken, Chrome tarayıcısına Dropbox for Gmail uzantısını yüklemek ve Google hesabınıza giriş yapmaktır.

İşlem tamamlandıktan sonra, küçük posta kutusu simgesi, mesaj yazma penceresinde Gönder düğmesinin yanında görünecektir.

Ardından dosyalarınızı Dropbox’a yüklemek için simgeyi tıklayın, dosyayı seçin ve Ekle’yi tıklayın. Bu kadar. Dosyayla olan bağlantı, alıcıyla paylaşılacaktır.

2. Firefox Send

Bir sonraki seçenek Firefox Send‘dir. Ağustos 2017’de başlatılan bu uygulama, şifrelenmiş bir dosya aktarım sistemidir ve 1GB’a kadar dosyaları paylaşmanıza olanak tanır.

Bu hizmet, dosyalarının İnternet’te dolaşmasını istemeyenler için çok iyi bir seçenek olabilir. Bu dosya aktarım sisteminin eklediği şey, dosyaları bir parola ile güvenli hale getirebilmeniz, böylece size bir ikincil kimlik doğrulama katmanı sağlamasıdır.

Tek yapmanız gereken diğer kişiye e-posta ile oluşturulan uzun ve karmaşık harfler içeren e-postayı vermektir. Firefox Send bağlantısı sadece 24 saat geçerli olur ve alıcı o süre içinde yanıt vermelidir, aksi takdirde bağlantı sona erer.

Bu konuda daha detaylı bilgi almak istiyorsanız, aşağıdaki yazımıza göz atabilirsiniz.

Firefox Send ile çevrimiçi özel şifreli dosya paylaşımı

İlginç olan, gönderdiğiniz bir dosyayı silmeyi sağlamasıdır. Güvenlik anlamında, %100 güvenlidir diyemeyiz, ancak bir e-postayla büyük dosyalar göndermenin daha iyi bir yoludur.

3. DropSend

DropSend, e-postalar üzerinden büyük dosyalar göndermek için kullanılan şık bir araçtır. Firefox Send gibi, bu dosya aktarım hizmeti de büyük dosyaları göndermenizi sağlar. Bununla birlikte, ücretsiz sürüm, dosya boyutu ve bir ay boyunca kullanabileceğiniz bir sınırı vardır.

Firefox Send’in aksine, bu hizmete kaydolmanız gerekir ve e-posta hesabınız doğrulandıktan sonra e-postalarla dosya göndermek için bu aracı kullanabilirsiniz.

Bu hizmetle ilgili bir diğer önemli şey, bağlantıyı ayrı bir e-postaya kopyalayıp yapıştırmanızın gerekmemesidir. Araç sizin yerinize yapar.

Tek yapmanız gereken, alıcının e-posta kimliğini, konuyu ve gövde metnini (isteğe bağlı) eklemek ve dosya sıkıştırıldıktan sonra e-postanın doğrudan gönderilmesini sağlamaktır.

4. WikiFortio

Bu listedeki son seçeneğimiz WikiFortio. Aynı zamanda Firefox Send gibi bir dosya paylaşım servisidir. Bu online hizmet, parola korumalı dosyaları e-postalar üzerinden göndermenizi sağlar. En fazla 100MB dosya göndermenize izin vermektedir. Arayüz sadedir ve iki basit seçeneği var; dosyayı indirmek ve dosyayı yüklemek.

Tek yapmanız gereken; Upload a File seçeneğini tıklayın, dosya ayrıntılarını girin ve Upload tuşuna basın.

İşlem tamamlandığında, araç, alıcıyla paylaşmanız gereken çeşitli bağlantılar sunar. Hazır olunca, depolama süresini (Storage Period) 1 veya 2 gün olarak ayarlamayı unutmayın.

Siz hangisini kullanmayı düşünüyorsunuz?

Bunlar, e-posta servisiniz belirli bir sınırın üzerinde dosya eklemenize izin vermediğinde, büyük dosyalar göndermek için kullanılabilecek seçeneklerdir. Bana sorarsanız, dosya şifreleme ve son derecede kolay bir işlem için Firefox Send’i kullanmak daha cazip geliyor.

Bu aracın diğer bir özelliği, dosyaları sıkıştırmak için gereken süre, diğer üç hizmetten daha azdır.

Peki, bunlardan hangisini kullanacaksınız? Yorumlarızla bize bildirin.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir