Capture2Text: Windows için ücretsiz OCR programı

Capture2Text, Windows masaüstünde OCR (Optical Character Recognition / Optik Karakter Tanıma) işlevselliği sağlayan ücretsiz bir taşınabilir programdır. Basitçe söylemek gerekirse, masaüstünde yazıyı almak için herhangi bir şeyi işaretlemeyi ve Windows Panosuna kopyalamayı sağlar.

Uygulama, Free OCR veya Java-bsed JOCR gibi ücretsiz alternatiflere benzer şekilde çalışır ancak düzenli olarak güncellenir ve Microsoft Windows işletim sisteminin tüm son sürümleri ile tamamen uyumludur.

OCR işlemleri, resim olarak görüntülenen metni çevirmeniz gerektiğinde veya normal şekilde işleyebileceğiniz metne kopyalayamayacağınız diğer formlarda kullanışlıdır.

Capture2Text

Capture2Text’in indirme boyutu 60 MB’dan fazla olan paketlenmiş bir boyuta sahiptir. Taşınabilir olduğu ve yüklü olması gerekmediğinden, programı Windows bilgisayarındaki herhangi bir konumdan çalıştırabilirsiniz.

Capture2Text işlevselliğini klavye kısayolları üzerinden sağlar. Varsayılan kısayol Windows-Q, örneğin metin bitlerini yakalamak istediğiniz ekran bölümünü işaretlemek için kullandığınız seçim aracını etkinleştirir.

Bu, işletim sistemindeki metni işaretlemekle benzer çalışır, ancak ekrandaki herhangi bir bölümü, hatta iki farklı program penceresini seçebileceğiniz fark vardır.

Uygulama, ekrandaki ve bir program penceresindeki bir kaplamanın metnini vurgular. OCR belirli karakterleri doğru bir şekilde tanımlayamazsa kullanışlı olan metni orada düzenleyebilirsiniz. İçerik, uygun gördüğünüz herhangi bir şekilde işleyebileceğiniz yerden otomatik olarak Pano’ya kopyalanır.

Capture2Text tanıyabileceği çeşitli dilleri destekler. Varsayılan ayar İngilizce’dir, ancak sistem tepsisi menüsünü veya kısayolları kullanarak Almanca, Fransızca, Japonca veya İspanyolca diline geçebilirsiniz.

Bu, programı Türkçe dilinde kullanamayacağınız anlamına gelmez, yalnızca çıktı bazı karakterleri, özellikle de dil özel olanlarını doğru şekilde tanımayabilir.

Capture2Text Türkçe yapma

Capture2Text, Türkçe dilini desteklemektedir. Ancak, varsayılan yüklemede Türkçe dili yoktur, bu nedenle ek OCR dilleri yüklemeniz gerekir.

 1. OCR Türkçe dili buradan indirin.
 2. İndirdiğiniz “.zip” dosyasını açın.
 3. Zip dosyasında bulunan tüm dosyaları Capture2Text  klasörü içindeki tessdata klasörüne atın.
 4. Capture2Text’i yeniden başlatın.

Capture2Text, program seçeneklerinde etkinleştirmeniz gereken çeviriyi destekler. Etkinleştirilirse, tanıtılan dili Google Çeviri’yi kullanarak başka bir dile tercüme edecektir.

Capture2Text’i ilk kez başlattıktan sonra yapmak isteyebileceğiniz ilk şey, program ayarlarını açmaktır. Uygulamanın sistem tepsisi simgesini sağ tıklayın ve bunu yapmak için bağlam menüsünden ayarlar seçeneğini seçin.

Windows kullanıcıları, bazı varsayılan kısayol tuşlarını, varsayılan işletim sistemi kısayol tuşlarıyla çakışabileceğinden yeniden eşlemek isteyebilir. Örneğin kısayol tuşu Windows-Q, Windows 10’da arama yapar ve Windows-E varsayılan olarak bir Explorer örneği açar.

Capture2Text tarafından sağlanan diğer seçenekler şunlardır:

 • Hızlı erişim dilleri, beyaz liste ve kara liste ayarlayın.
 • Metin satırını, ileriye doğru metin satırını ve kabarcık yakalama boyutlarını yapılandırın.
 • Yakalama kutusunun renk düzenini değiştirin.
 • Önizleme özelliğini (konum, renkler, yazı tipi) yapılandırın veya devre dışı bırakın.
 • Çıkış ayarlarını yapılandırabilirsiniz (panoya kopyala, açılır pencereye kopyala, satır sonları tutma)
 • Bir günlük dosyasına kaydedin.
 • Çekilen görüntüyü kaydedin, görüntüye zaman damgası ekleyin.
 • Değiştirme kurallarını normal ifade kullanarak ayarlayın.
 • Çeviri işlevini etkinleştirin.

Capture2Text, Windows masaüstü için güçlü bir OCR yazılımıdır. Çalışırken bellek tarafında biraz ağır olmakla birlikte, OCR yetenekleri ve fazladan işlevsellik bence bu kadar fazla şey yapıyor.

OCR hata oranları düşüktür ve programın gönderdiği fazladan işlevsellik de ilginçtir. Özellikle yabancı dil programları veya Windows’un bir yabancı dil sürümünü çalıştırırsanız, oldukça kullanışlı olabileceğinden, çevirinin özellikle burada belirtilmesi gerekir.

Capture2Text indir


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir