CCleaner Virüs Enfeksiyonu Hakkında Yapılması Gerekenler

Bilgisayarınızda bir virüs enfeksiyonu bulunduğundan şüphelenirseniz ve sorunu araştırdıysanız, sorununuzu çözmek için CCleaner uygun bir çözüm olarak görülüyor. Uygulamanın kullanımı kolaydır, bu yüzden birçok insan bunu kullanmaktadır ancak CCleaner, bir aydır Windows’da kötü amaçlı yazılım dağıtmaktadır. Uygulamayı kullanırsanız, CCleaner kötücül yazılım bulaşmasının bir kurbanı olmanız mümkündür. İşte bu konuda neler yapabileceğinize bakacağız.

Virüs bulaşmış olan CCleaner sürümleri

Rapora göre, CCleaner’in aşağıdaki iki sürümü zararlı yazılım içeriyor;

  • CCleaner 32-bit versiyon 5.33.6162
  • CCleaner bulut sürümü 1.07.3191

Virüs enfeksiyonu kontrolü

CCleaner’in 64 bit sürümü virüsten etkilenen sürümlerden biri olarak adlandırılmamasına karşın, onu kullananlar sistemlerinin virüslü olduğunu keşfettiler. Uygulamanın yukarıdaki iki sürümünden birini kullandıysanız, virüs bulursunuz. Sisteminizi kötü amaçlı yazılım için kontrol etmenin başka bir yolu vardır; Windows kayıt defteri aracılığıyla.

Windows Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni açın ve bu konuma gidin; (Windows 10’da Kayıt Defteri Düzenleyicisini açmak için Çalıştır’ı açın regedit yazın ve Enter’a basın.)

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Piriform\Agomo

Agomo anahtarı kayıt defterinde bulunuyorsa, sisteminize virüs bulaşmış demektir. Bu enfeksiyonu kontrol etmenin en emin yoludur. Bilgisayarımda CCleaner 5.32 sürümü olduğu için, bu virüsle karşılaşmadım.

Virüs enfeksiyonunun kaldırılması

Eğer virüs bulaşmışsa, onu kaldırmak için aşağıdaki adımları uygulayın.

CCleaner 32-bit’i son sürümüne yükseltin. Piriform, sorunun farkındadır ve zaten bir uygulama güncellemesi biçiminde düzeltmiştir.

Agomo anahtarını Windows kayıt defterinden silin. Bu, hile yapmalıdır, ancak kayıt defteri anahtarını kaldırdıktan sonra, sisteminizde kötü amaçlı yazılım olup olmadığını taramanız gerekir.

Taramalarınız enfeksiyon gösteriyorsa ve kaldırılamıyorsa, Windows kayıt defterini sıfırlamanız gerekebilir. Maalesef bunu yapmanın en kolay ve en güvenli yolu Windows’u yeniden yüklemektir. Windows 10’unuz varsa, Windows’u basitçe sıfırlayabilirsiniz. Uygulamalarınız sonuç olarak kaldırılacak, ancak dosyalarınızı kaybetmeyeceksiniz. Sisteminizde virüs bulaşmış dosyaların bulunmadığından emin olun. Virüs bulaşmış dosyalar varsa ve bunları kaldıramıyorsanız, Windows 10’u yeni bir şekilde yüklemeniz gerekecektir.

Başka bir çözüm ise, sisteminizi Ağustos 2017’den önce olacak şekilde geri getirmektir. Uygulamanın bulaşmış hali o zaman piyasaya sürülmedi, bu noktada kaydedilen bir sistem geri yükleme noktası enfeksiyondan arındırılmış olacaktı. Ne yazık ki, çoğu kişi tam bir sistem görüntüsünü düzenli olarak yedeklemiyor, bu yüzden bu çözüm enfekte olmuş enfeksiyonlu sistemler için geçerli olmayacak.

Enfeksiyonun ilk raporları çok tehlikeli olmadığını söyledi. Bunun nedeni, kötü amaçlı yazılımın birden fazla adımla çalıştırılması ve bu enfeksiyonun ilk adım olmasıydı. Bununla birlikte, yeni ayrıntılar hala gelmeye devam ediyor, bu nedenle sisteminizi kontrol edin ve önleyici tedbirler alın.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir