Celestia: Samanyolunu üç boyutlu keşfetmek için ücretsiz simülatör

Mars’ta ayak basmaya hazır olmayabiliriz, fakat bu, boşluktan geçerek inanılmaz bir zamana sahip olamayacağınız anlamına gelmez. Celestia, hızlı basınç düşmesi ve aşırı güneş radyasyonu tehlikesi olmadan Samanyolu‘nun en uzaktaki yerlerini ve gezegenleri keşfetmenizi sağlayan ücretsiz bir simülatör. Her zaman bir avantaj sağlamaktadır.

Celestia, gezegenler, yıldızlar, uydular ve diğer göksel cisimleri de dahil olmak üzere galaksimizin tam bir 3D görüntüsünü sağlar. Uluslararası yörünge yeri gibi izleyebileceğiniz Uluslararası Uzay İstasyonu gibi insan yapımı yapıların modelleri bile vardır.

Celestia ücretsiz uzay simülatörü

Celestia indir

Evreni üç boyutlu olarak keşfetmenize izin veren serbest alan simülasyonudur. Celestia, Windows, Linux ve Mac OS X üzerinde çalışır.

Program, kamera salınımını gönderir, sonra kameraya doğru itilir ve dilerseniz gök cisimlerini tıklayabilirsiniz. Buradan yıldız, gezegen, uydu ya da kuyrukluyıldız döndürebilir, yörüngesini görebilir ve hatta tarih ve saati ayarlayabilirsiniz. Saati hızlandırmak ve Güneş tutulması izlemek için Dünya yüzünü geçmek özellikle tatmin edicidir – özellikle de tam ekran modu için Alt + Enter düğmesine dokunursanız.

Yıldızlara, gezegenlere ve diğer nesnelere sağ tıklayıp hakkında bilgi edinebilirsiniz. Ayrıntı miktarı, Dünya’ya ne kadar yakın olduğuna bağlı olarak büyük ölçüde değişir, ancak büyüleyici olabilir.

Çoğu planetaryum yazılımının aksine, Celestia sizi dünyanın yüzeyi ile sınırlamaz. Güneş sistemi boyunca, 100.000’den fazla yıldızdan herhangi birine, hatta galaksinin ötesine seyahat edebilirsiniz.

Celestia indir

Celestia ücretsiz uzay simülasyonu programı Windows, Mac OS X ve Linux sistemler için ayrı indirmeler içermektedir. Aşağıdaki bağlantılardan sisteminize uygun olan sürümü indirin.

Celestia’nın Windows paketi kendiliğinden açılan bir arşivdir; bilgisayarınıza indirin ve çalıştırın. Mac OS X paketi bir disk imaj dosyasıdır. Bilgisayarınıza indirin, çift tıklayın ve README içindeki talimatları izleyin.

Windows için Celestia indir (33MB)

Mac OS X için Celestia indir (37MB)

Linux için Celestia indir (27MB)


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir