Chrome’dan Firefox Quantum’a Verileri İçe Aktarma (Resimli Anlatım)

Firefox’un arkasındaki şirket olan Mozilla, kısa süre önce Quantum adlı Firefox 57’yi yayınladı. Bu tarihe kadar Firefox tarayıcısı tarafından alınan en büyük güncelleme. Firefox Quantum yeni bir tasarımla ve benzersiz verimlilik araçları ile birlikte geliyor.

2000’lerin ortalarında, yavaş ve gecikmeli çalışan Internet Explorer sayesinde Mozilla Firefox popüler bir tarayıcı haline gelmişti. Bununla birlikte, Firefox, 2008’de Google Chrome’un gelişiyle hükümranlığını kaybetmeye başlamıştır. O zamandan beri Chrome, masaüstü tarayıcı alanına egemen olmuştur.

Netmarketshare verilerine göre, Google Chrome şu anda %58.83, Firefox ise %13.54 tarayıcı pazarını elinde bulunduruyor.

Bununla birlikte, Quantum ile Firefox, Google’a kaptırdığı kullanıcılarını geri almak istiyor. Firefox, Quantum’un altı ay önceki Firefox’tan iki katı kadar hızlı olduğunu ve Chrome’dan %30 daha az bellek kullandığını iddia ediyor.

Yeni Quantum tarayıcısını denemek veya ikincil bir seçenek olarak kullanmayı planlıyorsanız, yer işaretleri ve tarama verilerini Chrome’dan Quantum’a içe aktarmak isteyebilirsiniz. İşte bunu nasıl yapacağınızı resimli anlatım ile sunuyoruz.

Google Chrome’dan Firefox Quantum’a Verilerinizi İçe Aktarma

1. Adım: Firefox Quantum’un en son sürümünü kurun. Kurulumu tamamlamak için talimatları izleyin.

2. Adım: Quantum’u yükledikten sonra açın, sağ üst köşeye gidin ve Yer imleri logosunu tıklayın. Bu, çeşitli seçenekleri içeren istemi ortaya çıkaracaktır. Yer imleri düğmesini tıklayın.

3. Adım: En alttaki Tüm yer imlerini göster düğmesini tıklayın. Hatta Windows için Ctrl + Shift + B kısayolu ve Mac için Command + Shift + B kısayolunu kullanabilirsiniz.

4. Adım: Tüm yer imlerini göster düğmesini tıkladığınızda ayrı bir pencere açılacak. Ardından İçe aktarma ve yedekleme seçeneğini ve ardından Başka bir tarayıcıdaki verileri içe aktar seçeneğini seçin.

5. Adım: Yeni bir İçe aktarma sihirbazı açılır ve mevcut tarayıcınızdan seçim yapmanızı ister. Chrome‘u seçin ve İleri düğmesine tıklayın.

6. Adım: Şimdi, Quantum’a aktarmak istediğiniz verileri seçin. Çerezler, Gezinti geçmişi, Kayıtlı parolalar ve Yer İşaretleri arasından seçim yapabilirsiniz. Chrome’dan içe aktarmak istediğiniz seçenekleri işaretleyin veya işaretini kaldırın ve İleri düğmesine tıklayın.

7. Adım: İçe aktarma tamamlandıktan sonra Bitir düğmesine tıklayın.

8. Adım: Firefox Quantum tarayıcısında, Chrome’daki tüm verileriniz olacak yeni bir Yer İşareti Araç Çubuğu göreceksiniz.

Firefox Quantum tarayıcısına şans vermeniz gereken 6 sebep


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir