Chrome ERR_SSL_PROTOCOL_ERROR sorununu düzeltme

Google Chrome, birçok İnternet kullanıcısı için tercih edilen en popüler web tarayıcılardan biridir. Hızlı ve güvenli ancak bazen sorunlara neden olduğu biliniyor. Örneğin, bir web sitesine bağlanmaya çalıştığınızda bir hata mesajı alabilirsiniz – Bu site güvenli bir bağlantı sağlayamıyor ve ERR_SSL_PROTOCOL_ERROR hata kodunu görüntüler. Çoğu durumda, bu hata sunucuyla ilgili bir sorundan kaynaklanıyor veya mevcut olmayabilecek bir istemci kimlik doğrulama sertifikası isteyebilir. Buna ek olarak, aynı hataya çeşitli etkenler neden olabilir. Yine de, bu sorunu düzeltmek için deneyebileceğiniz birkaç çözüm var.

ERR_SSL_PROTOCOL_ERROR

Kullanıcıların güvenli bir şekilde gezinmesini sağlamak için Chrome, web sitelerinin güvenilir sertifikalar kullanmasını ister. Güvenli web sitelerinin güvenilir SSL (Secure Sockets Layer) sertifikalarına sahip olması gerekir. Başka bir deyişle, web sitesinde Chrome’da güvenilir bir SSL sertifikası yoksa, bu hatayla karşılaşabilirsiniz.

Web sitesinin URL’sine bakın. Bağlantı güvenli ise, adres https ile başlamalıdır (sonunda s’ye dikkat edin). Alternatif olarak, Chrome’un adres çubuğundaki güvenlik durumunu kontrol edebilirsiniz. Nasıl mı? Web sitesi adresinin solunda, güvenlik durumunu kontrol edin. Bilgisayar ekranınızda bir kilit simgesi bulunan ‘Güvenli’ görünürse, web sitesi güvenli demektir. ‘Güvenli’ yanında ‘Bilgi veya güvenli değil’ veya ‘Güvenli değil veya tehlikeli’ olarak fark ederseniz, web sitesinden hemen çıkın.

Web sitesinin orijinal olduğundan eminseniz, aşağıdaki gibi gidermeye devam edin:

1] Chrome QUIC Protokolünü devre dışı bırakma

Chrome’da QUIC Protokol yönteminin devre dışı bırakılması, SSL hatasını düzeltmek için denenen ve test edilen yöntemlerden biridir. Bu nedenle Google Chrome tarayıcısında QUIC protokolünü devre dışı bırakmak istiyorsanız, aşağıdaki adresi kopyalayıp adres çubuğuna yapıştırın,

chrome://flags/#enable-quic” ve Enter’a tıklayın.

Ardından, açılır listeden “Disabled” seçeneğini seçin ve ardından Google Chrome tarayıcınızı yeniden başlatın. Bundan sonra, Google Chrome’da SSL_PROTOCOL_ERROR hata mesajını görmemelisiniz.

2] Doğru tarih ve saat ayarlarını yapın

Bazen, tarih ve saat ayarlarındaki bir değişiklik de bu soruna neden olabilir. Bu nedenle, bu ayarı uygun bir şekilde yapılandırmak daha iyidir.

Önce, Windows 10’da görev çubuğu üzerindeki arama kutusuna Tarih ve Saat ayarları yazın ve bu ayarı seçin. Saati otomatik olarak ayarla seçeneği seçili ve saat yanlışsa, bu seçeneği iptal edin, Tarih ve saati değiştir kısmından doğru tarihi ve saati girin.

Aynı şeyi değiştirmek için “Saat dilimi” seçeneğini tıklayın.

Tarih ve saati doğru bir şekilde ayarladıktan sonra, Chrome’u açın ve web siteye yeniden giriş yapmayı deneyin.

3] Tarayıcı uzantılarını devre dışı bırakın

SSL bağlantı hatası ile karşılaştığınızda Gizli modda Google Chrome’u başlatmayı deneyin ve gizli modda SSL bağlantı hatasıyla aynı web sayfasını yükleyin. Web sayfasına erişiyorsanız, uzantılarınızdan birinin bu hataya neden olduğuna emin olabilirsiniz. Soruna neden olan uzantıyı bulmaya çalışın, devre dışı bırakın veya uzantıyı kaldırın. Bunu yapmak için Google Chrome tarayıcısını açın, sağ üst köşedeki Menü simgesini tıklayın ve ‘Diğer araçlar’ seçeneğini seçin.

Ardından, Uzantılar seçeneklerini tıklayın ve devre dışı bırakmak istediğiniz uzantıya işaretli Etkin seçeneğini kaldırın.

Ardından, tamamen silmek için Kaldır’ı tıklayın.

4] SSL durumunuzu temizleyin

Bazen SSL durumunu bilmeden SSL bağlantısını engelleyebilirsiniz. SSL durumunuzu silmek için aşağıdaki adımları uygulayın:

Denetim Masası’nı açın ve Kategori bölümünde Ağ ve İnternet uygulamasını ve İnternet Seçenekleri’ni seçin.

Son olarak, İçerik sekmesinde SSL Durumunu Sil butonuna tıklayın ve Tamam düğmesine basın.

5] İnternet güvenliğini ve gizlilik seviyesini değiştirin

“Yüksek” seviyesini güvenlik ve gizlilik seviyenize ayarladıysanız, SSL bağlantıları da dahil olmak üzere bilinmeyen bazı bağlantıları engelleyebilir. Bu, bilgisayar ekranınızda Err_SSL_Protocol_Error hatasının yanıp sönmesine neden olabilir.

Bu ayarları “Orta” veya “Düşük” olarak değiştirerek bu sorunu çözebilirsiniz ve SSL bağlantılarınız artık engellenecektir. İnternet güvenliği ve gizlilik seviyenizi değiştirmek için, Denetim Masası’nı açın ve İnternet Seçenekleri’ni seçin.

Ardından, “Güvenlik” sekmesini seçin ve “Orta” seviyesini ayarlayın.

Aynı işlemi “Gizlilik” sekmesiyle yapın. Bu ayarları değiştirdikten sonra, sorunun giderilip giderilmediğini veya hala devam edip etmediğini onaylamak için Google Chrome tarayıcınızı yeniden yüklemeyi deneyin.

6] Antivirus ayarlarınızda SSL protokolü taramayı hariç tutun

Bazen bir Antivirüs uygulaması bilinmeyen sorunlara neden olabilir. Bu yüzden, bunu düzeltmek için, Kurulum > Gelişmiş ayar > Protokol filtreleme >> “SSL”> “SSL protokolünü tarama” ye gidin. Bunu neden yapmanız gerekiyor? Çünkü bazen virüsten koruma ve şifreli veriler arasındaki çatışmalar kaçınılmazdır. Bu yöntem, sorunu başarıyla gidermenize yardımcı oluyorsa tarayıcınızı, virüsten koruma yazılımınızı ve işletim sisteminizi güncelleyin. Ayrıca, tarayıcı verilerinizi temizleyin ve SSL tarayıcınızı tekrar etkinleştirmeye çalışın.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir