Chrome için YouTube Video Yazı Arama Uzantısı

YouTube sitesinde sadece video araması yapabiliriz. Peki YouTube videoları ile ilgili yazı aramak istersek nasıl yaparız? YouTube için Invideo, Google Chrome için video metin arama seçenekleri ekleyen bir tarayıcı uzantısıdır.

Videoları bulmak için YouTube’daki aramayı kullanabiliriz, ancak arama sonuçları, eşleşen video başlıkları, açıklamalar ve bir video siteye yüklendiğinde girilen diğer verilerle sınırlıdır. Altyazılar veya altyazılar verilse bile arama, videonun bir parçası olan herhangi bir sesi dikkate almaz.

YouTube videolarında arama yapma özelliği, bazen oldukça kullanışlı olabilir: örneğin doğrudan ilerlemek veya girilen arama terimiyle eşleşen videonun tüm bölümlerini kontrol etmek.

YouTube Video Metin Arama

Invideo for Youtube eklentisi, YouTube’a video metin arama yeteneği ekler. Uzantı, Google Chrome için mevcuttur ve şu anda yalnızca YouTube’un yeni sürümünde çalışır.

Uzantı, diğer Chromium tabanlı tarayıcılarda (örneğin Opera ve Vivaldi) de çalışmalıdır ve ayrıca Firefox’da da çalışabilir.

YouTube’da yazı arama uzantısının olması beni de heyecanlandırdı ama şunu fark ettim ki, sadece İngilizce dil desteği var. Yaptığım tüm Türkçe aramalarda herhangi bir sonuç alamadım. Normal bir arama yaptığınızda eğer videoyu destekliyorsa, videonun sağ altında Open Invideo yeşil seçeneğini görürsünüz. Onu tıklayarak arama yapabilirsiniz.

Uzantı şu şekilde çalışır:

  1. Varsa, YouTube’daki videonun altında video içini açma düğmesi görüntülenir. Eğer mümkün değilse, bunun yerine aynı yerde Cannot transcribe this video bildirimini alırsınız.
  2. Düğmeye tıklayarak, bir arama alanını ve videonun tüm metnini açar.
  3. Metni filtrelemek için bir arama terimi girebilir, böylece videonun yalnızca aradığınız ile eşleşen bölümleri listelenir.
  4. Herhangi bir satıra tıkladığınızda doğrudan atlar.

Video kelime arama desteği olmadığında, aşağıdaki resimde de gördüğünüz gibi desteklemediğini gösterir.

Uzantı, anahtar kelimeler düğmesine tıklayarak geçiş yapabileceğiniz bir etiket bulutu oluşturur. Videonun en sık kullanılan kelimelerini vurgulamak için farklı boyutlardaki etiketleri görüntüler.

Peki, arama ne kadar iyi? Video kayıtlarının mevcut olup olmadığına çok bağlıdır. Video içeriğini oluşturan kullanıcıların açıklamaları bu konuda çok önemlidir.

Bunun yanı sıra, eğer İngilizce arama yapmayacaksanız bu uzantıyı kullanmamanızı tavsiye ederim.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir