Chrome’un dahili PDF görüntüleyicisini nasıl devre dışı bırakırım?

Google Chrome tarayıcısının PDF uzantısı, hareket halindeyken PDF dosyalarını görüntülemek için mükemmel bir yoldur. PDF dosyalarını okumayı daha kolay hale getirir ve tarayıcıya daha fazla erişilebilirlik getirir. Henüz bilmiyorsanız, bu özelliği kullanabilirsiniz. Ayrıca, doğrudan tarayıcıda görüntüleyebildiğinden artık PDF’leri indirmenize gerek yoktur. Ancak bir çok kullanıcı bilgisayarında PDF okuyucu programları kullanmaktadır ve bu nedenle PDF dosyalarını bilgisayara indirmek ister.

Chrome’un dahili PDF görüntüleyicisinde vurgulama, yer işaretleri ve okumaya devam etme gibi özellikler yoktur. E-Kitaplar veya başka herhangi bir uzun PDF dosyası gibi içeriği okursanız, Chrome’un PDF görüntüleyicisini devre dışı bırakmak ve daha iyi bir alternatife geçmek isteyebilirsiniz. Her ne kadar PDF dosyalarınızı sol üst köşedeki indirme simgesini kullanarak kaydedebilirsiniz. PDF dosyalarını doğrudan en sevdiğiniz PDF görüntüleyicisinde açarak tüm bu süreç daha rahat yapılabilir.

Göz atabilirsiniz; Ücretsiz en iyi PDF okuyucu programlar

Chrome PDF görüntüleyicisini devre dışı bırakma

Google Chrome tarayıcısnın PDF dosyasını otomatik açma özelliğini kapatarak, PDF dosyalarını bilgisayara kaydetmeye ayarlayabilirsiniz.

Chrome 60 veya daha yenisini kullanıyorsanız, bu adımları izleyebilir ve dahili PDF okuyucusunu devre dışı bırakabilirsiniz. Bu yazının sonuna doğru eski sürümlerde nasıl yapıldığını kısaca inceledik.

1.Adım: Chrome’u açın ve adres çubuğunun yakınındaki üç noktayı tıklayın. Şimdi menüden ‘Ayarlar‘ı seçin.

2.Adım: Alta doğru gidin ve ‘Gelişmiş‘ seçeneğini tıklayın. Şimdi, ‘Gizlilik ve Güvenlik‘ bölümünün altında ‘İçerik Ayarları‘nı bulun.

3.Adım: ‘İçerik Ayarları’ içinde olduğunuzda, aşağı kaydırın ‘PDF dokümanları‘ bulun. Açın ve ardından ‘PDF dosyalarını Chrome’da otomatik olarak açmak yerine indir‘ yazan ayarı etkinleştirin.

Chrome dahili PDF okuyucusunu kapatma
Google Chrome otomatik PDF dosya açma özelliğini kapatma.

Bu ayarı etkinleştirdikten sonra, Google Chrome PDF dosyalarını normal indirmeler olarak değerlendirir ve bunları daha sonra bilgisayarınızda yüklü PDF görüntüleyicilerinizden herhangi biriyle açabilirsiniz.

Windows’ta varsayılan PDF görüntüleyiciyi değiştirmek için, herhangi bir PDF dosyasını sağ tıklayın ve ‘Birlikte Aç’ ve ardından ‘Başka bir uygulama seç’ seçeneklerini seçin. Şimdi, mevcut uygulamalar listesinden uygulamanızı seçin.

Artık İnternet’teki bir PDF dosyasına rastladığınızda Chrome, dosyayı normal bir dosya gibi indirecektir. Ardından Adobe veya benzeri istediğiniz PDF görüntüleyicisi / düzenleyicisini tıklayarak açabilirsiniz.

Chrome 59 ve daha önceki sürümleri için adımlar biraz benzerdir. Ayarlar’a gidin ve ardından ‘Gelişmiş’ bölümüne gidin. ‘İçerik Ayarları’nı açın ve ardından’ PDF dokümanları’ altında, ‘Varsayılan PDF görüntüleyici uygulamasında PDF dosyalarını aç’ yazan onay kutusunu işaretleyin.

Chrome 57’den daha düşük bir sürümünü kullanıyorsanız, aşağıdaki adımları izlemeniz gerekir. Dahili görüntüleyiciyi devre dışı bırakmak için adres çubuğuna ‘about: plugins’ yazın ve ‘Chrome PDF Viewer’ eklentisini devre dışı bırakın.

Dolayısıyla bu, Chrome’un dahili PDF görüntüleme uygulamasını devre dışı bırakmakla ilgilidir. Şüphesiz, bu harika bir uzantıdır ve PDF’leri gerçekten indirmeden görüntülemenize izin verir. Ancak biraz daha fazla özellik arıyorsanız veya başka bir PDF uygulaması kullanıyorsanız, dahili olanı devre dışı bırakmak isteyebilirsiniz. PDF görüntüleyiciyi yeniden etkinleştirmek için benzer adımları takip edebilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir