Chrome’un çok fazla CPU ve Bellek kullanan sekmesini bulma

Tarayıcılar son on yılda katlanarak geliştirildi. Özellikle son yıllarda önemli gelişmeler de yaşandı. Modern bir tarayıcının yeni özelliklerini ve yeteneklerini düşürseniz bile yine de daha hızlı olduklarını göz ardı edemezsiniz. Bu tarayıcılar, teknolojiye ayak uydurmada mükemmel olmasına karşın, bellek sızıntısı ve yüksek CPU kullanımı gibi birkaç sorun yaşıyorlar. Bir tarayıcı sekmesine uzun süre açık kalırsanız, yavaş yavaş daha fazla bellek kullanmaya başlayacaktır. Tek yapmanız gereken onu kapatmaktır. Aynı şekilde yüksek CPU kullanımı olan bir sekme için de geçerlidir.

Yüksek CPU kullanımı durumunda tarayıcıları kapatmak gerekmez. Sadece yüksek CPU kullanan sekmeyi bulup kapatabilirsiniz. Tek sorun hangi sekme olduğunu bilmemektir.

Chrome’un hangi sekmesinin yüksek CPU veya bellek kullandığını bulun

Chrome tarayıcısı, bir çoğumuzun bilmediği pek çok özellik içermektedir. Örneğin, Chrome’un kendi görev yöneticisi olduğunu bilmeyen pek çok kullanıcı vardır. Windows’ta, görev yöneticisini açarsanız, muhtemelen birden fazla Chrome örneğinin çalıştığını göreceksiniz. Her sekme için bir örnek vardır. Olası bir olayda Windows’un bellek veya CPU kullanımını doğru bir şekilde bildirmediği veya tüm sekmelerinizi görmediğinizde Chrome Görev Yöneticisi’ni kullanabilirsiniz.

Bir Chrome penceresi açın ve Chrome görev yöneticisini açmak için Shift + Esc kısayol tuşlarına basın

Açtığınız tüm sekmelerin bir listesini ve tarayıcınıza yüklediğiniz tüm uzantıları göreceksiniz. Onları yüksekten düşüğe göre sıralayabilirsiniz. Yüksek CPU ve bellek kullanan sekmeyi seçin ve işlemi kapatmak için İşlemi bitir düğmesine tıklayın.

Windows Görev Yöneticisi

Hangi sekmenin çok fazla bellek veya işlemci kullandığını bulmak için Windows görev yöneticisini her zaman kullanabilirsiniz. İşlemleri türe göre gruplamadığınızdan emin olun ve sütunu CPU kullanımı ile sıralayın.

Chrome’da, görev yöneticisi size tek tek sekmeler için bellek ve CPU kullanımı gösterecek ancak Windows Görev Yöneticisi her zaman sekme başlıklarını göstermez.

Chrome tarayıcısında yüksek işlemci kullanan sekmeyi bulmanın en iyi yolu Chrome görev yöneticisini kullanmaktır. Çünkü her sekme başlıkları ile birlikte, uzantı ve eklenti işlemci kullanımını da göstermektedir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir