Chrome uzantıları Firefox tarayıcısına nasıl yüklerim?

Bu yazımızda, Opera ve Google Chrome uzantıları Firefox’a yükleme nasıl yapılır göreceğiz. İnternet ve web tarayıcı kullanımını daha kolaylaştıran ve geliştiren pek çok faydalı uzantı/eklenti vardır. Google Chrome hız ve kullanılabilirlik açısından en çok tercih edilen tarayıcı olmasından dolayı, eklenti geliştiricileri de Chrome üzerine yoğunlaşmaktadır. Ancak, işimize yarayan bir Chrome uzantısını Firefox tarayıcısına yüklemek istersek nasıl yaparız?

Mozilla şu anda Google Chrome tarayıcısı için sunulan uzantıların bir çoğunu Firefox tarayıcı ile uyumlu hale getirecek WebExtensions uygulaması üzerinde çalışıyor. Firefox 48 kararlı sürüm ile WebExtensions’ın ilk sabit sürümünü yayınlandı. Ancak, Firefox sevenlerin bir çoğunun bu uygulamadan habersiz olduğunu fark ettim.

WebExtensions desteğinin eklenmesinin başlıca faydalarından biri, sadece Google Chrome tarayıcısını destekleyen uzantılarının çoğunun Firefox tarayıcısına yüklenebilir olmasıdır. Yani, artık Chrome’da hoşunuza giden eklentileri, Firefox destekleme bile WebExtensions ile yükleyebilirsiniz.

Chrome uzantıları Firefox’a yükleme

Not: Mozilla Firefox 48 veya daha yeni sürümlerinde yani, yeni Firefox Quantum tarayıcısında hemen hemen tüm Google Chrome eklentilerini kurabilirsiniz, ancak bunların hepsinin şu anda çalışmadığını göreceksiniz.

Bunun temel nedeni, WebExtensions’ın devam eden bir çalışma olmasından kaynaklanıyor olmasıdır ve bu destek henüz tam mevcut değildir. Ayrıca WebExtensions, Firefox’un desteklemediği bazı Chrome özelliklerini kullanır.

1. Adım: Firefox’a Chrome Store Foxified eklentisini yükleme

Yapmanız gereken ilk şey, dönüşüm ve yükleme sürecini arka planda sağlayan Firefox tarayıcısı için Chrome Store Foxified eklentisini yüklemektir. Bu Firefox eklentisi, uzantı sayfalarında “Firefox’a ekle” düğmesiyle, Chrome Web Mağazası’nda “Chrome’a ekle” bildiriminin yerine geçiyor.

 

2. Adım: Firefox’da Chrome Web Mağazasını ziyaret edin

Firefox tarayıcısına Chrome Store Foxified ekledikten sonra Chrome web mağazasını veya Opera eklenti sayfasını ziyaret etmenizi ister.

 

3. Adım: Chrome uzantıları Firefox’a yükleme

Google Chrome Web Mağazasını ziyaret ettikten sonra ilgilendiğiniz uzantıları bulun. Chrome web mağazasında Firefox’a ekle düğmesini göreceksiniz. Chrome’a nasıl yüklüyorsanız aynı şekilde Firefox’a ekleyebilirsiniz.

Chrome Store Foxified, Chrome eklentisini yalnızca tarama oturumu sırasında yüklenen geçici bir Firefox eklentisi olarak yükleyebilir.

Firefox eklentisinin geliştiricisi, otomatik olarak yüklediğiniz uzantıları imzalamak için bir seçeneği entegre etti, ancak bunun için bir Mozilla hesabında oturum açmanız gerekiyor.

Chrome tarayıcı uzantısını Firefox tarayıcısında kalıcı olarak kullanmak istiyorsanız en iyi ve tek seçenektir. Eklentiyi yükledikten sonra Firefox’a ilk kez tıkladığınızda, Chrome uzantısını geçici olarak yüklenir veya bir Mozilla hesabında oturum açarak kalıcı olarak yüklemek için seçenekler sunan küçük bir bildirim istemi görüntülenir.

Firefox eklentisini, geçici seçeneği sizin için otomatik olarak seçecek şekilde ayarlayabilirsiniz, böylece istemi her zaman almazsınız.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir