Chrome yer işaretlerini Microsoft Edge’ye aktarma nasıl yapılır?

Web tarayıcı pazarında inanılmaz bir rekabet vardır. Bu rekabete rağmen birbirlerine düşmanda değillerdir. Internet Explorer popülerliğini iyice kaybetmiş durumda ve her geçen gün kullanıcı sayısından önemli oradan düşüş var. Ancak bunun yanı sıra Windows 10’daki Microsoft Edge tarayıcısı kullanım ve hız açısından herkesin beğenisini toplamaya başlıyor.

Chrome, Opera, Firefox tarayıcılardan Edge tarayıcısına geçişler artıyor. Bir tarayıcıdan diğerine geçmek istememenin nedeni alışkanlık ve o tarayıcı üzerindeki tüm yer işaretleridir. Bir tarayıcıdan diğerine geçmek isterseniz, verilerinizin çoğunu yanınıza alabilirsiniz. Yer işaretlerinizi veya otomatik doldurma verilerinizi kaybetmek zorunda kalmazsınız. Microsoft Edge farklı değil. Kullanmayı bırakmak isterseniz, yer işaretlerinizi yani sık kullanılanlarınızı dışa aktarabilirsiniz. Benzer şekilde, Firefox veya Chrome’u boşaltmaya hazırsanız, yer işaretlerini Microsoft Edge’ye aktarabilirsiniz.

Chrome yer işaretlerini Microsoft Edge’ye aktarma

Microsoft Edge tarayıcısında yer işaretlerini içe aktarmak için Chrome seçeneği mevcuttur. Ancak hata verdiği için bu işlem gerçekleşmemektedir.

Chrome Yer İmlerini Microsoft Edgeye Aktarma

Microsoft Edge tarayıcısına Chrome yer imlerini aktarmak için bir HTML dosyası olarak dışa aktarmanız gerekir. Microsoft Edge, yer imlerini bir HTML dosyasından içe aktarabilir. Bu sayede Chrome yer imlerini HTML dosyası olarak dışa aktaracağız ve Edge tarayıcısına da bu HTML dosyasını aktaracağız.

İlk önce Chrome yer işaretlerini dışa aktarın

Chrome‘u açın. Chrome Yer İşaretleri Yöneticisi’ni açmak için Ctrl+Shift+O klavye kısayol tuşlarına basın. Chrome Yer İşaretleri Yöneticisi, bir sütuna ve bir görüntüleme bölmesine ayrılmıştır. Görüntüleme bölmesinin üst kısmında bir ‘Düzenle’ açılır penceresi bulunur. Tıklayın ve ‘Yer imlerini HTML dosyasına aktar’ seçeneğini seçin.

Chrome yer imlerini dışa aktarma

Sonra Microsoft Edge’ye Chrome yer işaretlerini alın

Microsoft Edge tarayıcısnı açın. Sağ üstteki üç nokta düğmesini tıklayın. Kaydırılan panelden ‘Ayarlar’ı seçin. ‘Sık kullanılanları ve diğer bilgileri içe alın’ bölümüne gidin. ‘Başka bir tarayıcıdan al’ seçeneğini tıklayın.

Edge'ye Başka Tarayıcıdan Yer İmleri Alma

Aşağıdaki ekranda, Internet Explorer, Chrome ve Firefox’dan veri içe aktarma seçenekleri göreceksiniz. Bir dosyayı içeri veya dışarı aktar seçeneğinin altında yer alan ‘Dosyadan al’ seçeneğini tıklayın. Dosya seç penceresinde, Chrome yer işaretlerini içeren HTML dosyasını seçin.

Edge'ye Dosyadan Yer İmlerini Alma

Microsoft Edge’de kilitlenme

Yapacaklarınız bu kadar. Her şey yolunda giderse, Microsoft Edge yer imlerini içe aktaracaktır. Ancak, yaptığımız deneme sırasında HTML dosyası oluşturmadan, doğrudan Egde tarayıcısı üzerinden Chrome yer işaretlerini içe aktarmaya çalışırken Edge tarayıcı çöktü. Buna, çok sayıda yer imlerinin neden olduğunu düşünüyoruz. Yer imlerinin alınıp alınmadığını, Microsoft Edge’deki Hub’ı kontrol edin.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir