Chrome’da Flash kilitlenmesi veya çökmesi nasıl durdurulur?

Google Chrome‘da Flash kilitlenme veya çökme sorununu çözmek için bazı ipuçlarını aşağıda bulabilirsiniz.

Adobe söz konusu olduğunda, Shockwave Flash’ın Chrome’da çökmesine neden olan hata düzeltildi. Sorun yaşamaya devam ediyorsanız, Google web tarayıcısının en yeni sürümünü çalıştırdığınızdan emin olun.

Google’ın varsayılan olarak Chrome’da Flash’ı devre dışı bıraktığını ve yalnızca Flash’a bir HTML5 alternatifi bulunmayan bir siteyi ziyaret ettiğinizde etkinleştirmesini isteyeceğini unutmayın. Flash’ı manuel olarak da devre dışı bırakabilirsiniz. Flash’ı kullanmak isteyenler için, her seferinde etkinleştirme ihtiyacı bir sıkıntı olacaktır.

Google Chrome indir

Google’a göre “HTML5 çok daha hafif ve daha hızlı ve yayıncılar sayfa yüklemeyi hızlandırmak ve size daha fazla pil ömrü sağlamak için geçiş yapıyorlar. Birçok site için yanıt verme ve verimlilikte iyileşme göreceksiniz” dedi.

Flash, iOS tarafından hiçbir zaman desteklenmedi ve birkaç yıl önce Android’den kaldırıldı. Web sitelerinin Flash üzerinden HTML5 kullanmaları önerilir.

Aslında, Flash iyi bir arkadaşınız değildir ve Flash oynatma veya başka bir içerik görüntülemek için Flash kullanmayan alternatif bir web sayfası bulabiliyorsanız onu yapın.

Google Chrome’da Shockwave Flash çökmesini engelleme

Başka bir seçenek yoksa ve gerçekten Flash’ı etkinleştirmeniz ve kullanmanız gerekiyorsa, bunu denemek ve düzeltmek için şunları yapabilirsiniz.

Google Chrome, diğer tarayıcıların aksine kendi Adobe Flash Player sürümüne sahiptir. Chrome’u güncellediğinizde Flash sürümünü de günceller.

Önceden, çözüm ekstra Flash eklentilerini devre dışı bırakmaktı, ancak belirttiğimiz gibi, Chrome’un en yeni sürümü yalnızca bir Flash eklentisi gösteriyor. Adobe’ye göre, “Flash performansını önemli derecede etkileyen” eski Chrome sürümlerinde bilinen bir hata vardı. Adobe ile ilgili olarak bu giderildi.

Chrome’u güncelleyin

Bunun anlamı, hala kötü Flash performansı veya eklentinin çökmesi durumunda, en son Chrome sürümünü çalıştırıp çalıştırmadığınızı kontrol etmeniz gerekir. Bir güncelleme varsa, yazılımı yüklemelisiniz. Kontrol etmek için, sağ üst köşenin yakınındaki üç yatay çubuğu tıklayın ve Yardım > Google Hakkında hakkında‘yı tıklayın.

Yeni bir sekme açılacak ve Chrome güncellemeleri kontrol edecek ve uygunsa bir tane indirmeye başlayacaktır. Bu işlem tamamlandıktan sonra, güncellemeyi tamamlamak için Chrome’u yeniden başlatmanız istenir.

Tüm uzantıları devre dışı bırakın

Chrome adresi çubuğuna about:extensions yazarsanız kurulu olan tüm eklentilerin bir listesini görürsünüz. Hepsini devre dışı bırakın veya kaldırın, sorun olup olmadığını görün. Bazen Shockwave’in çökmesine neden olan görünüşte ilgisiz bir uzantı olabilir.

Sürücüleri güncelleyin

Yine de sorunlarınız varsa buna neden olan büyük olasılıkla eski sürücülerdir, bu yüzden önce en yeni grafik kartı sürücülerini yüklediğinizden emin olun. Ayrıca, Adobe’nin “yetersiz içerik” olarak geçirdikleri şeyden kaynaklanabilir, bu nedenle eski performans veya çökmeye flash içeriğinin kendisi neden olabilir. Durum böyle olduğunda, düzeltmek için yapabileceğiniz hiçbir şey yok.

Başka bir tarayıcı deneyin

Eğer bunların hiçbiri işe yaramazsa ve sorun yaşamaya devam ederseniz, bariz bir çözüm var o da, web sitesini farklı bir web tarayıcısında görüntülemeyi denemektir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir