Çocuklarınızın kullanmaması gereken tehlikeli mobil uygulamalar!

Çocukların akıllı cihazlardan uzak tutmak her zaman en güvenli yoldur. Elbette bunu başarmak pek mümkün gözükmüyor ama kesinlikle kullanımlarını kontrol altına tutmanız gerekmektedir. Hem çocuğunuzun tehlikeli ortamlardan korumak hemde bilgilerinizin başkalarının eline geçmesini engellemek için bu gereklidir.

Çocuklar ve gençler için birçok uygulama ortaya çıkmaktadır ama hepsi tamamen masum mu? Tabi ki değil. Bununla ilgili haberlere denk gelmiş olmalısınız. Bu nedenle çocuklarınızın akıllı cihaz kullanımını kontrol altına almanız gerekiyor. Bunun yanı sıra, dehşet verici pek çok uygulama vardır, ancak biz bu yazımızda çocuklarınızın kullanmaması gereken tehlikeli uygulamalardan bazılarını vereceğiz. Sizden ricamız, bu konuda herhangi bir bilginiz varsa yorumlarınızla destek verin.

1. Roblox

Masum bir Minecraft benzeri uygulama gibi görünebilir, ancak bir çocuk için Roblox oldukça hoş bir yer değildir. Bloklardan bir şeyler inşa etmek güzel olabilir ve bunda ne gibi sakınca olabilir diyebilirsiniz. Ancak, diğer oyuncularla iletişim kurması sakıncalıdır.

Elbette, Roblox uygulamasındaki her oyuncu, küfür eden veya cinsel istismarda bulunacak demiyoruz. Fakat ebeveynler olarak sizden ricamız, çocuğunuz bu oyunu oynadığında olup biten her şeyden haberdar olun. Neyse ki, Roblox 2017 yılından itibaren, oyun içi sohbeti devre dışı bırakmak, uygun yaşlar için uygun ayarları ve iyileştirilmiş denetimi sağlamak için ebeveyn denetimleri olan bazı güvenlik özellikleri getirdi.

Bu sizin için yeterli olur mu bilmem ama, Roblox oyununun çocuklar için ideal olmadığını tekrar belirtmek isterim. Ayrıca, bunun yerine Minecraft oyununu tercih etmesini sağlayabilirsiniz. Hatta, kendi yerel Minecraft sunucunuzu oluşturarak ailecek oynayabilirsiniz.

2. Snapchat

Hiç şüphesiz ki, insanlara mesajlar (fotoğraf dahil) gönderen şifreli sohbet uygulaması Snapchat’ın farkındasınızdır. Temel olarak, mesaj alındıktan kısa bir süre sonra yok edilir. Bazı ebeveynler bu tarz uygulamaları çok masumca görebilir ancak hiç öyle olmadığından emin olabilirsiniz.

Snapchat, genç kullanıcılar arasında büyüyen bir sorun olan cinsel içerikli kısa mesajlarla doludur. Cinsel olarak açık, hatta çıplak imgeler göndermek, çocuk pornografisine karşı mücadele etmek için batı dünyasında yasa dışı kabul edilmektedir. Bu nedenle, Snapchat yalnızca çocuğunuzun cinsel sağlığı için değil, özgürlükleri açısından da belirli bir risk oluşturmaktadır.

Cinsel ilişki konusunda çocuklarınızla konuşmanız önemlidir ve Snapchat’ın tüm güvenlik özelliklerini uygulamaya teşvik etmeniz gerekir. Hatta hiç kullanmamaları gerektiğini uygun bir dille anlatmanızı tavsiye ederiz.

3. Arkadaşlık ve sohbet uygulamaları

Online sohbet veya randevu büyük bir endüstridir. Ergenler ve genç erişkinler, arkadaşlarına çekici gelmek istemektedirler. Arkadaşlık ve sohbet ortamı sunan pek çok hizmet vardır. Facebook entegrasyonu sayesinde 13 yaşından küçük çocuklara yönelik çeşitli randevu uygulamaları erişilebilir. Eğer çocuklarınız herhangi bir uygulama üzerinden görüşmeler yapıyorsa, işte o zaman hemen devreye girmeniz gerekecek. Özellikle günümüzde, İnternet üzerinde nasıl muhabbetler döndüğünün farkındasınızdır.

Ahlaki açıdan çok sakıncalı ortamların oluşmasına neden olabilir. İnternet ortamında karşıdaki insanlara ne kadar güvenilebilir? Emin olun hiç güvenilmez. Bu nedenle online sohbet uygulamalarına çok dikkat edin ve özellikle Facebook gibi sosyal ağlar kullanıyorlarsa, bu ağlara başka uygulamalardan erişim olup olmadığına çok dikkat edin.

4. Tumblr

Görünür biçimde, Tumblr, düzenli bir kitleyle bir sosyal blog yazarlığı platformudur. Ne yazık ki çocuklarınız için uygun olmayan ortamlardan biridir ve ayrıca kimlik hırsızlığı riski vardır. Ayrıca, çocuğunuzun yayınları ne olursa olsun (Tumblr resimlerin yayınlanmasını teşvik eder) anlık olarak dünyanın (özellikle de Tumblr) herkes tarafından görülebilir.

Kuşkusuz, Tumblr kullanımı, ilgi alanlarının ve hobilerin geliştirilmesini teşvik etmeye yardımcı olabilir. Bununla birlikte, diğer (daha sorumlu) siteler de bu işlevi sağlayabilir. Çocuğunuzun Tumblr kullanımını izlemenizi tavsiye ederim. Hobileri araştırmak için başka yerlere bakmalarını önermeniz iyi bir fikir olacaktır.

5. Tinder

Tinder’in geliştiricileri, uygulamayı “çevrenizdeki yeni ve ilginç insanlarla bağlantının eğlenceli yolu” olarak tanımlıyor. Fakat ağırlıklı olarak bir buluşma aracıdır. Üniversite öğrencileri ve gençler tarafından anonim bir bağlantı bulucu olarak kullanılır. Uygulama 17+ yaş seviyesindedir ancak Tinder’in gizlilik politikası, kullanıcıların Tinder profilleri için fotoğrafları çekebilmek için 13 yaşından küçük gençlerin kayıt etmesini sağlar (bu uygulama Facebook’a bağlanır – teknik olarak da 13+ yaş için teknik olarak kullanılabilir).

Tinder, coğrafi konumlara göre başkalarını bulmaya yardımcı olur ve kullanıcılar birbirlerinin fotoğraflarını görebilir ve mesaj gönderebilir. Uygulamanın coğrafi konumu özellikleri ve adsız yapısı, çocukların cinsel taciz, takip ve kötü olma riskiyle karşı karşıya bırakıyor.

6. Kik Messenger

Kik Messenger, kullanıcıların arkadaşlarıyla yüksek hızda ve normal mesajlaşmadan daha “yüz yüze” hissi ile mesajlaşmaları için bir mobil uygulamadır (kullanıcıların profil resimleri mesajların yanında küçük bir kabarcık halinde görünür ve kullanıcıların hızlıca metin fotoğrafları, eskizleri veya hatta bireylere veya gruplara önceden tasarlanmış tebrik kartları). Uygulamanın kullanım yaşı 17+ olarak belirlendi, ancak indirmek için herhangi bir yaş sınırlaması yok. Diğer anında mesajlaşma uygulamaları gibi Kik Messenger, yalnızca bir kullanıcı adı kullanarak başkalarıyla bağlantı kurmaya izin verir (telefon numarasından mesaj göndermek yerine).

Ancak şu soruyu aklıma getiriyor: Gençler telefonla irtibatlarının ötesinde insanlarla mesajlaşmalı mı? App Store ve Google Play Store’daki incelemeler, pek çok kişinin Kik Messenger uygulamasını seks için yabancılarla buluşmak için kullandıklarını ortaya koyuyor.

7. Voxer

Bu telsiz, bas-konuş uygulaması kullanıcıların kısa sesli mesajları hızlı bir şekilde değiştirmelerini sağlar. Birden çok kişiyle aynı anda sohbetlere katılabilirler ve aldıkları mesajları duymak için yalnızca oynat düğmesine tıklamak yeterlidir.

İşini yapmak isteyen insanlarda dahil olmak üzere, mesajlaşma ve konuşma fırsatını yakalayan gençler arasında popüler hale gelmektedir. Şaşırtıcı bir şekilde, uygulama App Store’da 4+ yaş seviyesindedir.

8. Poke

Poke, Snapchat’a benzer şekilde gönderilen fotoğrafların, aldıktan sonra saniyeler içinde “kendi kendini yok edeceğini” vaat eden Facebook uygulamasıdır. Poke, Snapchat kadar neredeyse popüler olmasa da, seks yapmak için kullanabilecek genç kullanıcılar kazanıyor. Snapchat gibi, Poke yoluyla gönderilen görüntüler de belirli geçici çözümlerle kaydedilebilir veya görüntülenebilir.

9. Vine

Vine, kullanıcıların kısa video döngülerini (6 saniye veya daha kısa sürede) çekebilmelerini ve paylaşmalarını sağlayan Twitter’ın mobil uygulamasıdır. 17+ yaş sınırı var, ancak çocuklar ve gençler halen indiriyor. Herhangi bir multimedya uygulamasında olduğu gibi, Vine’in içeriğinde de hoş olmayan şeyler olabilir. Common Sense Media, uygulamanın incelemesinde “Çocuklar çıplaklık, cinsellik, uyuşturucu kullanımı, küfür, sert cinsellik ve daha fazlasını bulabilir” diyor. “Şirin, eğlenceli videolar olsa da, yetişkinler bile buldukları şeylerin bazılarında şok olabilir.”

10. Whisper

Bu 17+ uygulamasının sloganı “Sırları paylaş, Kendini ifade et, Yeni insanlarla tanış.” Kötücül içerikle dolu olduğu için yayınlanmasından kısa bir süre sonra çıkarılan, şimdi yok olan PostSecret uygulamasına benzer bir his var. Whisper, kullanıcıların mesajlarını veya itiraflarını diğer kullanıcıların “beğendiği, paylaştığı veya yorum yapabileceği bir resim veya grafikle (e-kartpostallara benzer şekilde) örtüşmesi için anonim hesaplar oluşturmasına olanak tanır.

Uygulama aynı zamanda bir kullanıcının konumunu gösterir. Uygulama daha yaşlı gençlere ve yetişkinlere yönelik olsa da, daha küçük çocuklar onun yolunu buluyor. 12 yaşındaki bir kızın, Whisper’da tanıştığı 21 yaşındaki bir adam tarafından tecavüze uğradığını biliyor musunuz?

Bu seçtiklerimizi ana başlık olarak düşünebilirsiniz. Bunlara benzer mobil uygulamaların çocuklarınız tarafından kullanılmasını engellemeniz veya kontrol altında tutmanız çok önemlidir. İnternet ortamı ahlaksızlığa açılan en hızlı yoldur. Bu nedenle bu konuda daha dikkatli olmak gerekir ve bilgilerinizi paylaşarak başkalarınında faydalanmasını sağlayabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir