Codec Nedir? Genel Bakış, Soru ve Cevaplar

Hemen hemen herkes Codec hakkında bir şeyler duymuştur. Bu yazımızda Codec nedir, nasıl çalışır, bilgisayara neden codec bileşenleri yüklemek gerektiği, medya oynatıcılarda neden tüm codec bileşenlerinin olmadığı vb sorulara cevap arayacağız.

Codec hakkında merak ettiğiniz her şeyi kapsamlı olarak hazırlamak istedim. Eğer codec ile ilgili merak ettiğiniz şeyleri bulamadıysanız, yorumlarınızla bize katılın ve hep beraber cevap arayalım. Umarım bu yazımızı okuduktan sonra, codec hakkında genel bir bilgiye ulaşmış olursunuz.

Codec Nedir?

Her şeyden önce terminoloji hakkında konuşursak Codec, kodlama ve kod çözme veya sıkıştırma ve açmanın bir kombinasyonudur. Teknik olarak bir codec bileşeni, bir müzik veya video gibi dijital bir medya dosyasını sıkıştırmak veya açmak için kullanılan bir yazılımdır. Windows Media Player ve diğer programlar, dijital ortam dosyaları oynatmak ve oluşturmak için codec bileşenleri kullanmaktadır. Birçok amaç için kodlayıcılar vardır – örneğin ses, video, XviD, DVD, vs.

Codec’ler nasıl çalışır?

Sıkıştırmak veya daha hafif yapmak için bazı biçimde kodlanmış bir videonuz olduğu zamanlar vardır. Codec, ses, video ve dijital ortamları sıkıştırıyor. Ve sıkıştırılmış medya dosyaları, sıkıştırılmamış belgelerden daha küçük bir alanı kapladığı için tercih edilir. MP3 kodlama araçları, gelen kaynak sinyalini analiz eder, onu matematiksel kalıplara ayırır ve bu kalıpları, kodlayıcının kendisinde saklanan psiko-akustik modellerle karşılaştırır.

Codec, MP3 veya diğer dijital medyanın sıkıştırılmış formatı ‘sıkıştırılmamış’ olarak tersi işlemi de yapıyor; böylece medya oynatıcıda çalınabiliyorlar. Buna Uncompressing (veya Decompressing) denir. Yani, bir sıkıştırma dosyasını özgün biçimine genişletme eylemidir.

PC’de neden Codec’e ihtiyaç duyarız?

Windows veya Oynatıcının varsayılan olarak içermediği bir codec bileşeniyle sıkıştırılmış (örneğin, DivX video codec bileşeni veya Ogg Vorbis ses codec bileşeniyle sıkıştırılmış bir dosya) içeriği oynatmak istediğiniz zamanlar olabilir. Bu türden medya dosyalarını oynatmak için internette ücretsiz indirilebilen bir codec bileşenine ihtiyacınız vardır. VLC player önerilir, çoğu diğer medya oynatıcılardan daha çok dosya türü oynatabilir ve tamamen ücretsizdir.

Doğru codec’i seçmek çok önemlidir. Kötü insanlar kötü amaçlı yazılımları, bilgisayarınıza zararsız bir dosya olarak gizlenmiş medya dosyaları ile birlikte sıkıştırabilir. Web’de video izlemeye çalıştığınızda Media-Codec dosyaları genellikle bilgisayarınıza erişir.

Kısacası, dinlemek veya izlemek istediğiniz müzik ve video dosyalarını oynatabilmek için codec bileşenlerine ihtiyaç duyarız. Eğer, ek codec bileşeni yüklenmezse, medya dosyasını oynatmak mümkün değildir.

Codec hakkında sıkça sorulan sorulara cevaplar

Bilgisayar kullanıcıları, Codec ihtiyacını anlamakta zorlanmaktadır. Bu nedenle Codec ile ilgili sıkça sorulan tüm soruları cevap vermeye çalışacağız. Sizinde bir katkınız olmasını istiyorsanız, yorumlarınızı bekliyoruz.

Neden bilgisayarımda bir codec bileşeni olması gerekir?

Bir video ya da ses dosyası, genellikle kapladığı alanı azaltmak ya da İnternet üzerinden hızla aktarmak için bir kod çözücü/codec kullanarak sıkıştırılır. Bu dosyaları bilgisayarda sıkıştırılmış codec’leri açmak için bilgisayarınıza codec bileşeninin kurulması gerekir.

Medya oynatıcım neden tüm codec bileşenlerini içermiyor?

Maalesef pek çok codec bileşeni var ve hala ortaya çıkmaya devam ediyor. Uygulamalar, internet üzerinden ses, video akışı yapmak için farklı codec bileşenleri kullanıyor. Medya oynatıcı tüm bu codec bileşenlerini içeremez.

Codec’leri nereden indirebilirim?

İnternet’te birden fazla codec sağlayıcıdan ücretsiz olarak indirilebilen codec bileşenleri var. Popüler olanı K-Lite Codec Pack.

Hangi medya oynatıcı hemen hemen tüm codec bileşenlerini destekler?

Media Player Classic Home Cinema ve VLC media player gibi popüler medya oynatıcılar pek çok kod çözücü/codec bileşeni için uzun süreli destek sunar.

Codec bileşeni ve dosya biçimi aynı mı?

Hayır, bazen aynı ada sahip olabilirler. Örneğin; Windows Media Audio, Windows Media Audio codec’i kullanılarak sıkıştırılmış verileri içerir. Bununla birlikte, Audio Video Interleaved (AVI) gibi bir dosya biçimi, MPEG-2, DivX veya XviD codec bileşenleri de dahil olmak üzere çok sayıda farklı codec bileşeni tarafından sıkıştırılmış verileri içerebilir.

Bilgisayarımdaki yüklü codec bileşenlerini nasıl öğrenebilirim?

Microsoft tarafından hazırlanmış, Windows Media Player’daki videolar ve video codec bileşenleri hakkında temel bilgiler sayfasına göz atabilirsiniz.

Dosyayı sıkıştırmak için hangi Codec bileşeninin kullanılacağı nasıl belirlenir?

Codec Identification Tools, yani Codec Tanıma Araçları kullanılarak yapılır.

Olmayan codec bileşenleri yükledim ama hala dosyaları oynatamıyorum

Her zaman 32-bit veya 64-bit işletim sistemleri için ayrı codec bileşenleri olduğunu unutmayın. 64-bit işletim sistemini çalıştırıyorsanız, 64-bit codec bileşenini kurduğunuzdan emin olun.

Bunların yanı sıra, bazı sorularınız varsa bunları aşağıdaki yorum bölümünde yazın.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir