CoolTweak: Sağ tıklama menüsünden resim boyutlandırma programı

CoolTweak Windows sistemler için tasarlanmış sağ tıklama menüsüne resim düzenleme, resim boyutlandırma ve paylaşma seçenekleri ekleyen ücretsiz bir programdır. Programın adı, biraz yanıltıcı olabilir, az çok İngilizcesi olan Windows sistem yapılandırması ile ilgili bir program olarak düşünebilir, ki bu çok normaldir.

Genelde bu tarz programlar herhangi bir arayüz sunmaz. Ancak bu ücretsiz program bir arayüz ile birlikte gelir. Program arayüzü çoğunlukla desteklediği çeşitli bağlam menüsü/sağ tıklama menüsü seçeneklerini eklemek, düzenlemek, sıralamak veya kaldırmak için kullanılır.

CoolTweak

CoolTweak, proje web sitesinde bir web kurucusu ve tek başına yükleyici olarak sunulmaktadır.

Çoğumuz resim boyutlandırma için yardımcı programlardan faydalanırız. Bunu Paint’ten yapmak mümkün olsa da, görüntü kalitesini etkilemeden ve hızlı bir şekilde yapmayı sağlayacak program arayışları her zaman vardır. Bende bu konuda bir çok program denedim ve PhotoScape kullanmaya karar verdim. Ancak CoolTweak yazılımı bu konuda fikrimi değiştirecek gibi duruyor.

CoolTweak uygulamasını ücretsiz olarak indirin ve kurulum dosyasını çalıştırın. Antivirüs veya herhangi bir güvenlik programı kullanıyorsanız kurulumu çalıştırmaya engel olacaktır. Bu nedenle kurulumu yapmak için güvenlik programını devre dışı bırakmanız gerekecek.

Cooltweak

Kurulum ve kullanıcı arayüzü

Programın kurulumu tamamlandıktan sonra arayüz penceresini karşınıza çıkaracaktır. Bağlam menüsü seçeneklerini yapılandırmak için başlangıcında arayüzü nasıl kullandığınızı vurgulayan hızlı bir tur geçiyor. Fare imlecini girişin üzerine getirip, yukarı veya aşağı düğmesini tıklayarak herhangi bir seçeneğin sırasını değiştirebilirsiniz.

Desteklenen resimleri sağ tıkladığınızda hangi seçeneklerin çıkacağını buradan ayarlayabilirsiniz. Ayrıca dilerseniz ekstra bir menü seçeneği de ekleyebilirsiniz.

Cooltweak

Resim boyutlandırma, filigran ekleme ve paylaşma seçenekleri

Desteklenen resimlere sağ tıkladığınızda, sağ tıklama menüsünde CoolTweak seçeneğini görürsünüz. Bu seçenek üzerinde geldiğinizde resim boyutlandırma, filigran ekleme, Facebook, Twitter, Picasa, Flickr sosyal sitelerde paylaşma seçeneklerini göreceksiniz.

Sadece Resize seçeneğine tıklarsanız, CoolTweak programının düzenleme penceresini açacaktır. Buradan resmi istediğiniz boyuta ayarlayabilirsiniz. Resize to 900px seçeneklerinden birini seçerseniz otomatik olarak resim boyutlandırma yapılır ve çıktı klasörü içerisinde resmi görürsünüz.

Cooltweak

Bunun yanı sıra, Facebook gibi sosyal ağlarda paylaşma seçeneğini seçtiğinizde otomatik boyutlandırma yapılır, CoolTweak arayüzünde Facebook’a giriş sayfasını görürsünüz.

Web yükleyicisi

Program normal sistem kurulum programının yanı sıra web yükleyici de sunar. Web yükleyicisi, sisteminiz için yalnızca uygun ikili dosyaları indirecek olan hafif bir yükleyicidir.

Eğer CoolTweak programını bilgisayara kurmak yerine, kurulum yapmadan çalıştıracağınız web yükleyiciyi istiyorsanız aşağıdaki indirme bağlantısından Web yükleyiciyi seçebilirsiniz.

CoolTweak indir

CoolTweak uygulaması Windows 10, 8, 7, Vista, XP sistemleri ile uyumludur. Yaklaşık 23 MB dosya boyutuna sahiptir. Programın arayüzü için Türkçe dil desteği yoktur.

CoolTweak indir – CoolTweak web yükleyici


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir