Çözünürlük nedir?

Çözünürlük, grafik sanatçılarını bile rahatsız eden bir kavramdır. Fotoğraf düzenleme bağlamında, çözünürlük bir görüntünün çıktı kalitesinin bir ölçümüdür.

Çözünürlüğü ölçmek için en yaygın birim şunları içerir: PPI (inç başına piksel), DPI (nokta başına inç), LPI (inç başına çizgi) ve SPI (inç başına örnekler). Biz, DPI ve PPI’ye odaklanacağız; çünkü fotoğraf yazdırırken en sıklıkla uğraşacağınız şeydir.

Çözünürlük nedir?

Görüntünün netliğini ve açıklığını ifade eder. Bu terim çoğunlukla monitörleri, yazıcıları ve bit eşlemli grafik görüntüleri tanımlamak için kullanılır. Nokta matrisli ve lazerli yazıcılarda çözünürlük, inç başına nokta sayısını gösterir. Örneğin, 300 dpi (inç / inç) bir yazıcı 1 inç uzunluğunda bir satırda 300 farklı nokta yazdırabilme özelliğine sahip bir yazıcıdır. Bu, inç kare başına 90.000 nokta yazdırabileceği anlamına gelir.

Grafik monitörleri için ekran çözünürlüğü, ekranın tamamında nokta sayısını (piksel) belirtir. Örneğin, 640 x 480 piksellik bir ekran, her 480 satıra veya yaklaşık 300.000 piksele 640 farklı nokta gösterebilir. Bu, ekranın boyutuna bağlı olarak farklı dpi ölçümlerine dönüşür. Örneğin, 15 inç VGA monitör (640×480) inç başına yaklaşık 50 nokta görüntüler.

Yazıcılar, monitörler, tarayıcılar ve diğer aygıtlar genellikle yüksek çözünürlüklü, orta çözünürlüklü veya düşük çözünürlüklü olarak sınıflandırılır. Bu notların her biri için gerçek çözünürlük aralıkları, teknoloji ilerledikçe sürekli değişmektedir.

Yazdırma hususları

MP (Megapiksel) basitçe “bir milyon piksel” anlamına gelir ve dijital fotoğraf makinesi kapasitesini tanımlarken kullanılır. Bazı dijital kameralar 5 megapiksel üzerinde fotoğraf özelliklerine sahiptir.

PPI veya “inç başına piksel”, fotoğraf düzenleme yazılımında resimleriniz için bir çözünürlük seçerken en çok göreceğiniz terimdir. Pixel, “resim öğesi” nin kısaltmasıdır. Milyonlarca piksel, şu anda ekranınızda görüntülediğiniz kağıt ve metin imajını oluşturuyor.

Peki fotoğraflarınız için en iyi piksel çözünürlüğünü nasıl seçersiniz? Öncelikle, resimlerinizi nerelerde (basılı veya çevrimiçi olarak) kullanacağınızı ve ne büyüklükte görüneceğini göz önüne almanız gerekir. En iyi sonucu elde etmek için, bir resmi yazdırırken hatırlamanız gereken gerçek sayı, gerçek boyutta 300 piksel / inçtir. Bir başka deyişle, bir fotoğrafı fotoğraf düzenleme yazılımıyla yeniden boyutlandırdığınızda, resmin boyutlarını önce baskı boyutuna (ör. 5 x7) ayarlayın ve sonra çözünürlüğü 300 piksel / inç olarak ayarlayın. İnç başına düşen piksel ne kadar düşük olursa görüntü kağıt üzerinde o kadar bulanık gözükecektir. Yazıcınıza bağlı olarak, 200-300 piksel / inç ile kabul edilebilir sonuçlar elde edebilirsiniz. Buna karşılık, İnternet’teki bir görüntü genellikle sadece 72 ppi’dir. Böyle bir düşük çözünürlüklü bir resmi daha da büyütmeye çalıştığınızda, yazılım uygulamasından mevcut olmayan pikselleri telafi etmesini istersiniz ve görüntü bulanıklaşır. Peki, bilgisayarınızın bellek kaynaklarına en az baskı uygulayarak harika baskı sonuçları elde etmek için hangi piksel boyutuna ihtiyacınız var?

Aşağıda hazırladığımız bu bilgiler, sizin için hızlı bir referans grafiği olacaktır.

5 MP = 2592 x 1944 piksel

Mükemmel Kalite: 10 x 13 inç

İyi Kalite: 13 x 19 inç

4 MP = 2272 x 1704 piksel

Mükemmel Kalite: 9 x 12 inç

İyi Kalite: 12 x 16 inç

3 MP = 2048 x 1536 piksel

Mükemmel Kalite: 8 x 10 inç

İyi Kalite: 10 x 13 inç

2 MP = 1600 x 1200 piksel

Mükemmel Kalite: 4 x 6 inç, 5 x 7 inç

İyi Kalite: 8 x 10 inç

Gördüğünüz gibi, 2 MP, genellikle yüksek kalitede 5 x 7 fotoğrafları yazdırmak için yeterlidir. Fotoğrafların bölümlerini kesip daha kaliteli bir kompozisyona sahip olmak istiyorsanız fotoğraflarınızı daha yüksek bir MP ile kaydetmek gerekir.

Çözünürlük seçilirken bunları unutmayın: Her zaman çözünürlüğü azaltabilir, ancak resmin çözünürlüğünü artıramazsınız. Bu durumda, bilgisayarınızda ve yazıcınızda fazladan dosya boyutlarını barındırabilirseniz daha büyük olacaktır.

DPI özellikle inç başına kaç nokta mürekkebinin basılacağı ile ilgilidir. Sayı ne kadar yüksekse, görüntü o kadar net olur. Çoğu mürekkep püskürtmeli yazıcı bugün 1200 ile 4800 dpi baskı kapasitesine sahiptir; Bu, 200-300 ppi’lik görüntüler için mükemmel sonuç demektir.

Çevrimiçi veya ekranla ilgili düşünceler

Ekran formatları (TV, bilgisayar monitörü, PDA veya cep telefonu) için sihirli sayı 72 ppi’dir. Piksel cinsinden boyut (inç değil), resmin ekranda görünmesini istediğiniz büyüklüğü belirler. Monitörünüz 1024 x 768 olarak ayarlanmışsa, o zaman 72 ppi olarak ayarlanmış bir görüntü ekranı dolduracaktır. Görüntü boyutu dosya boyutunu  belirlediğinden, e-postayla veya çevrimiçi olarak fotoğrafları paylaşmak için görüntüyü gereğinden fazla büyük yapmamalısınız.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir