Crucial Storage Executive ile ücretsiz SSD optimize etme

Bir Solid State Drive (SSD), veri dosyaları ve nesneleri depolamak, taşımak ve ayıklamak için kullanılan bir depolama sürücüsüdür. Verilerinizi sakladığından, SSD’nizi sağlıklı ve iyi durumda tutmanız önemlidir. Crucial Storage Executive, sağlık durumunu izlemek için verimli bir yol sunar ve SSD’nin performansını optimize eder.

SSD’ler için Crucial Storage Executive

Crucial Storage Executive yazılımı, SSD’yi daha da hızlı hale getirir ve periyodik güncellemeler almasını sağlar. Ne kadar depolama alanı kullandığınızı görebilir, en son çıkan yazılımı yükleyebilir, sürücünün sıcaklığını izleyebilir, şifreleme parolanızı sıfırlayabilir ve birçok SSD operasyonunu daha da hızlı hale getiren Momentum Önbellek özelliğini etkinleştirebilirsiniz. Micron’un bu ücretsiz yazılımı, sisteme kurulan tüm desteklenen SSD’lerin yanı sıra standart sabit diskler ve üçüncü parti SSD’leri tespit eder.

Crucial Storage Executive ücretsiz program, Crucial MX-series, BX-series, M550 ve M500 SSDs sürücüler ile uyumludur. Programın özelliklerine bir göz atalım.

Sistem bilgisi

Sistem Bilgisi ekranı ana ekranda görünür ve aşağıdaki bilgileri görüntüler.

Genel sistem bilgileri, ekranın üstünde Sistem ayrıntıları: Ana makine adı, IP adresi ve işletim sistemini yüklemiş gibi diğer ayrıntıların yanında görüntülenir.

Ana ekranın tam ortasında, önemli çizelgeleri bulabilirsiniz. Örneğin, solda, birincil bellek kullanım çizelgesi ve sağda, görsel bellek kullanımı vardır. Bu çizelgeler, RAM’inizin ne kadarının kullanılmakta olduğunu bulmanıza yardımcı olur.

Eğer ikisinden biri üzerinde düşük çalıştırıyorsanız, yükseltmeniz önerilir. Ayrıca, ekranın altına doğru, bir grafik, SSD’nizin ne kadarının kullanılmakta olduğunu bulmanıza yardımcı olur.

Sürücü ayrıntıları

Sürücü Ayrıntıları ekranı, aşağıdakileri içeren seçilen bir sürücü hakkında çeşitli bilgiler sağlar:

Kapasite, arabirim, sıcaklık, sürücü sürümleri, performans ve optimizasyon bilgileri gibi temel bilgiler. Bir sürücünün temel bilgilerini görüntülemek için Sistem Bilgileri ekranında bir sürücü numarası tıklayın veya Sürücü Ayrıntıları menüsünü tıklayın ve bir sürücü seçin. Sürücünün ayrıntıları aşağıdaki ekran görüntüsünde gösterildiği gibi görünür.

Seçtiğiniz sürücü performans için en iyi duruma getirilebilirse, bununla ilgili bilgiler ekranın üst kısmında yanıp söner.

SMART özelliklerini görüntüleme

Bu, çeşitli tutarlılık göstergelerinin algılanması ve raporlanması için kullanılan bir izleme çerçevesidir. Arızaları önceden tahmin etmek için de kullanılabilir.

Firmware/Yazılım güncelleme

Bu bölüm, desteklenen sürücüler üzerinde bellenim güncellemelerinin nasıl kontrol edileceğini ve gerçekleştirileceğini açıklar. Sisteminiz bir proxy sunucusunun arkasındaysa, proxy güncelleme kontrollerini etkinleştirmek için proxy sunucusu bilgilerini ayarlayın.

Sürücüyü sanitize edin

Bu işlem takılı sürücüler üzerinde gerçekleştirilemez. Yalnızca AHCI modundaki sistemler içindir. Bu işlemi gerçekleştirirken bir sürücünün tüm verilerini tamamen kaldırdığı için ayrıca dikkatli olun.

Crucial Storage Executive indir

Crucial Storage Executive ücretsiz SSD optimizasyon programı Windows 10, Windows 8.1, Windows 8, Windows 7 sistemleri ile uyumludur. 32-bit ve 64-bit ayrı yüklemeler içermektedir. Ayrıca, PDF kullanıcı kılavuzunu indirerek bu uygulama hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Windows 32-Bit için Crucial Storage Executive indir (189MB)

Windows 64-Bit için Crucial Storage Executive indir (179MB)


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir