DAEMON Tools Lite: Disk imaj dosyaları ve sanal sürücü oluşturma programı

Daemon Tools Lite fiziksel medyanın disk imajlarını oluşturabilir ve yönetebilir. Bu “sanal disklere” doğrudan sabit diskinizden erişir ve sanki standart bir disk sürücüsüne monte edilmiş gibi çalışır.

Daemon Tools, disk sürücüsüne sahip olmayan ya da bilgisayarlarında daha fazla sürücü taklit etmek isteyenler için uygun değildir. Program, diğer dosya biçimlerinde olduğu gibi sabit diskte saklanan görüntü dosyalarını oluşturan her türlü DVD, CD ve Blu-ray medyasını taklit edebilir. Kullanıcı, genellikle ISO veya MDS formatında oluşturulan bu dosyalardan birini seçebilir ve bunu bu kullanışlı disk yardımcı programıyla sanal bir sürücü olarak kolayca monte edebilir. Ardından, bittiğinde dosyanın bağlantısını kaldırabilirler. Sabit diskinizde yeterli boş alan olmadığı sürece sık kullanılan disk görüntülerinden oluşan bir kütüphanenin tamamı sabit disk sürücüsünde tutulabilir.

DAEMON Tools Lite indir

DAEMON Tools Lite

Yardımcı programın ayırt edici adı olan Daemon, aslında Disk And Execution Monitor Tools’un kısaltmasıdır. Fiziksel medyanın imajlarını oluşturmak ve takmak bu aracın temel işlevi olmakla birlikte, imajları düzenlemek için erişilebilen bir dizi gelişmiş özellik vardır.

Kullanıcı dostu arayüzü, bu ek işlevlere bir düğmeyi tıklayarak erişilmesini sağlar. İmajın başlığını düzenleyebilir, fazladan bir güvenlik katmanı için parola korumasını sağlayabilir veya sık sık büyük bir dosya boyutundaki dosyayı küçük sabit sürücünüzde daha yönetilebilir bir biçimde sıkıştırabilirsiniz. İmajları kullanıcı tarafından tanımlanan parçalara bölmek için bile seçenekler var.

DAEMON Tools Lite indir

Orijinal sürücüyü taklit eden sanal sürücüler oluşturun

DAEMON Tools Lite ve benzeri sanal disk oluşturma uygulamalarının en çok faydası, özellikle CD/DVD üzerinden çalıştırılan oyunları bilgisayarda kullanmaya imkan sağlamasıdır. Çünkü disk üzerinden çalıştırılmazsa, oyunu oynamak mümkün olmaz. İnternet üzerinden indirdiğiniz oyunları, programları, uygulamaları vb disk üzerinden çalıştırmak için orijinal diskin olması gerekir. Bunun mümkün olmadığı noktalardan DAEMON Tools Lite ile sanal sürücü oluşturarak çalıştırabilirsiniz.

Güçlü kullanıcı arayüzü ve kolay kullanım

DAEMON Tools Lite uygulamasının en dikkat çekici özelliği kolay kullanım sağlamasıdır. DVD’lerde kapsanan bir çalışma yüzeyine sahip olmak yerine, istediğiniz zaman bir sanal diski takarken en sık kullanılan fiziksel ortamınızın disk imajlarını oluşturup yönetebilirsiniz. Diskleri sürekli takıp çıkartmaktan kurtulmuş olursunuz. Daemon Tools ayrıca, herhangi bir düzeyde kullanıcı için üstün işlevsellik sağlayan güçlü bir kullanıcı arayüzüne sahiptir.

Kullanışlı disk yardımcı programı, gelişmiş özelliklerin eklenmesiyle kullanım kolaylığına veya çok yönlülüğe odaklanan çeşitli özelliklerle geliyor. Örneğin, Pro Advanced sürümü, Daemon Tools’u üst düzey bir sürücü görüntüleme uygulaması için gerekli olan tüm kapsamlı yönetim ve özelleştirme yardımcı programlarıyla birlikte Lite sürümü basit disk imajların oluşturulmasını sağlar.

DAEMON Tools Lite artı yönleri

Sanal diskleri sabit diskte organize tutarak dağınıklığı azaltır. Disk imajları DVD, CD ve Blu-ray disklerin yerine kullanılır. Gerçek bir disk sürücüsünden daha hızlı görüntülere erişir. İmaj dosyalarını birçok biçimde oluşturur. Disk imajlarını düzenler ve yönetir. Çok az sistem belleğini kullanır ve böylece bilgisayarı yavaşlatmaz. Ek güvenlik için disk görüntülerini şifreler.

DAEMON Tools Lite eksi yönleri

Tüm gelişmiş özellikler Pro sürümünde yer almaktadır. Programı kullanmaya başladığınız zaman, aktif olarak seçeneklerin ne kadar az olduğunu göreceksiniz. Diğer aktif olmayan sönük renkli araçları etkinleştirmeniz yani Pro sürümünü satın almanız gerekir. Bunun dışında pek bir şey olmadığını da söylemek gerekir.

DAEMON Tools Lite 10.6 Türkçe indir

DAEMON Tools Lite 10.6 ücretsiz ve Türkçe sanal disk oluşturma programıdır. Windows 10, Windows 8.1, Windows 8, Windows 7 sistemleri ile uyumludur. Aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

Not: Programın yükleyicisi içerisinden barındırdığı reklam uygulamaları nedeniyle bazı antivirüs programları zararlı yazılım veya virüs olarak algılamaktadır. Ayrıca kurulum adımlarında reklam, tarayıcı ana sayfa değiştirme veya araç çubuğu yüklemelerine dikkat ediniz.

Windows için DAEMON Tools Lite 10.6 indir (0.8MB)

Mac OS X için DAEMON Tools Lite 5 indir (20 gün deneme)


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir