Dahili WiFi’si Olmayan TV’yi İnternete Bağlama Yolları

Dahili WiFi özelliği olmayan SmartTV’lerden internete bağlanmayı göreceğiz. Televizyonun bazı özellikleri olması gerektiğini de unutmayalım.

Günümüzde internetin yaygınlaştığı bir dönemde İnternet bağlantısını destekleyen SmartTV‘ler (yaygın olarak bağlı TV’ler veya akıllı TV’ler olarak da bilinir) daha ön plana çıkmaktadır. Bu TV’ler, online oyun oynamak, film izlemek, internete göz atmak ve daha pek çok şey yapmayı sağlar. Akıllı TV’ler, internete kablolu bir Ethernet bağlantısı üzerinden bağlanabilir veya ev kablosuz ağa bağlanmayı sağlayan dahili Wi-Fi yoluyla bağlanabilir.

WiFi’siz TV’leri İnternete Bağlama Yolları

Televizyonların dahili Wi-Fi bağlantısı, internete bağlanmak için büyük kolaylık sağlamaktadır. Ancak WiFi olmayan TV’leri nasıl internete bağlayacağız? Wi-Fi olmadan internet keyfini çıkarabilirsiniz. Her akıllı TV’de dahili WiFi özelliği olmayabilir.

Dahili WiFi özelliği olmayan TV’lerden internete bağlanmak için bazı yöntemler vardır. TV’lerin ekranı yansıtma özelliğini kullanma veya bunun için Chromecast kullanmak yada Wi-Fi Ready özelliği olan TV’ler için USB WiFi adaptör kullanarak internete bağlanmak mümkündür.

1. Akıllı telefon veya tablet ekranını TV’ye yansıtma

Esasen yapmanız gereken, internet bağlantısı olan akıllı telefon veya tabletten büyük ekran TV’ye içerik yansıtmaktır. Buna ekran yansıtma veya ekran dökümü denir. Bu, akıllı telefonunuzun içeriğini TV ekranınıza yansıtmanıza olanak tanır. Bunun için hem akıllı telefonunuzun hem de TV’nizin ekran yansıtması için bağlantıyı açmanız gerekecek. Bunun için Android 4.4.2 veya daha üst bir sürümü çalıştıran bir Android telefona veya tablete ihtiyacınız var. Ayrıca, TV’niz yansıtma özelliğini desteklemesi gerekir.

Screen Mirroring veya Screen Share, yani ekran yansıtma özelliği bir çok akıllı TV’de var. Samsung ekran yansıtma, LG ekran paylaşma, gibi SmartTV üreticilerin ekran yansıtma veya paylaşma sayfalarına göz atabilirsiniz.

2. Chromecast cihazlar ile akıllı cihazların ekranını TV’ye yansıtma

TV’niz yansıtma özelliğini desteklemiyorsa akıllı telefonunuzdan TV’nize içerik yayınlamak için daima Chromecast gibi cihazları bağlayabilirsiniz. Chromecast’ten başka, telefonunuzdan veya tabletinizden TV’nize yansıtmaya izin veren birkaç cihaz da var. Chromecast cihaz ucunu, TV’nizdeki HDMI yuvasına takmanız gerekir.

3. USB WiFi adaptör kullanarak TV’den internete bağlanma

Akıllı TV’nizin harici Wi-Fi (Wi-Fi Ready) özelliğinin olması gerekir. TV üretici markanın USB WiFi adaptörünü takarak kablosuz olarak TV’den internete bağlanabilirsiniz.

Şunu unutmayın ki, aynı üreticiye ait USB WiFi adaptör kullanmanız gerekir. Çünkü, TV’nin anakartında o markaya ait modelin adaptör sürücüsü vardır. Bu nedenle, başka markanın kablosuz adaptörünü kullanmaya çalışırsanız herhangi bir sonuç almazsınız.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir