Dizüstü Bilgisayar Ekran Kontrastını ve Doygunluğunu Değiştirme

Bağımsız monitörlerin kendi renk kontrolleri vardır. Klavyedeki parlaklık tuşları ve Windows’un kendi parlaklık kontrolleri monitörün parlaklığını kontrol etmez. Buna karşılık, yalnızca dizüstü bilgisayarın ekran parlaklığını değiştirebilir ve başka hiçbir şey değiştiremezsiniz. Ayarlar uygulaması bile dizüstü bilgisayarınızın ekran kontrastını ve doygunluğunu değiştirmek için herhangi bir seçenek sunmaz. Bu, onu değiştireceğiniz anlamına gelmez. Ayarları bulmak biraz zor olabilir.

Karşıtlık/kontrast ve doygunluk grafik kartınız tarafından kontrol edilir, dolayısıyla dizüstü bilgisayar ekranının kontrastını ve doygunluğunu değiştirme ayarı grafik kartınızın kontrol panelinde olacaktır. Bu, NVIDIA Denetim Masası, AMD Denetim Merkezi veya Intel Grafikleri Denetim Masası olabilir. Özel bir GPU/ekran kartınız varsa, ayarın yerleşik grafik kartı ayarlarında olması muhtemeldir.

Grafik Kartı Ayarları

Ekran kartınızın ayarlarına girmek için masaüstünüzde boş bir alanı sağ tıklayın ve yerleşik grafik kartınızı seçin. Benim dizüstü bilgisayarımda, bu Intel Grafik Özellikleri‘dir.

Renk ve Ekran Ayarları

Hem Intel Grafikler hem de NVIDIA Denetim Masası bir Ekran bölümüne sahiptir. AMD Kontrol Merkezi’nde muhtemelen bir tane de var. Hem NVIDIA hem de Intel GPU’su varsa, ekran ayarı, genellikle Intel olan yerleşik grafik kartında olacak. Ekran ayarını seçin ve Renk ayarları veya benzeri bir şey arayın.

Temel renk ayarları bölümünden, dizüstü bilgisayarınızın ekran kontrastını, parlaklığını, gama ayarlarını ve renk derinliğini değiştirebilirsiniz. Muhtemelen renk tonunu ve keskinliği kontrol etmek için sürgüleri göreceksiniz. Sahip olduğunuz grafik kartı modeline bağlı olarak, ekranınız için farklı renk profilleri de yapılandırabilirsiniz. Profiller, farklı renk yapılandırmaları arasında hızlı bir şekilde geçiş yapmanızı sağlar.

Gelişmiş renk ayarları bölümünden, renk iyileştirmesi için ton ve doygunluk ayarlarını değiştirebilirsiniz.

Bazı renk yönetimi ayarları belirli bir modele özel olacak ve bir GPU oluşturacaktır. Örneğin, tümleşik grafik kartımla tüm renkler, kırmızı, mavi ve yeşil renkler için kontrast/karşıtlık, renk tonu ve doygunluk ayrı ayrı değiştirilebilir. Eski Intel grafik kartları bu aynı işlevi desteklemeyebilir.

Yaptığınız kontrast, renk tonu ve doygunluk ayarları ekranınızın daha da kötü görünmesine neden olursa, varsayılan ayarları geri yükleme seçeneğini arayın. Bu ayarları değiştirmenize izin veren herhangi bir grafik kartı kontrol arayüzü, her şeyi varsayılan değerine sıfırlamak için tek bir tıklamayla basit bir seçeneğe sahip olacaktır.

Kontrast/karşıtlık, renk tonu ve doygunluğun değiştirilmesi hiçbir şekilde donanımınıza zarar vermeyecektir. Ayarlar, ekranınız için desteklenen aralıkta olduğundan endişelenmeyin. Normalde, dahili bir dizüstü bilgisayar ekranının varsayılan ayarları en iyisidir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir