Dizüstü veya masaüstü bilgisayar özelliklerini nasıl öğrenirim?

Herhangi bir Windows veya Mac PC veya dizüstü bilgisayarda CPU, RAM, işletim sistemi ve grafik kartını nasıl kontrol edeceğinizi göstereceğiz. Dizüstü bilgisayarınızın teknik özelliklerini nasıl göreceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Neden bilgisayarınızın veya dizüstü bilgisayarınızın özelliklerini bilmek isteyebileceğiniz için birçok iyi neden vardır. Belki de yavaş çalışıyor ve bir yükseltmenin uygun olup olmadığını bilmek istiyorsunuz. Bir dizüstü bilgisayar alıp satmak ya da bilgisayarınızın belirli bir programı veya oyunu çalıştırıp çalıştırmadığına bakmak isteyebilirsiniz. Ne olursa olsun, PC’nizin veya dizüstü bilgisayarınızın geldiği kutuyu bir kenara attıktan sonra, kesin spesifikasyonu toplamak zor olabilir.

Bazı PC’lerde ve dizüstü bilgisayarlarda size en önemli şartları belirten çıkartmalar vardır. Yoksa panik yapmanıza gerek yoktur. Burada size dizüstü bilgisayarınızın özelliklerini kontrol etmenin basit yollarını göstereceğiz. Herhangi bir Windows veya Mac PC veya dizüstü bilgisayarda CPU, RAM, OS ve grafik kartını nasıl öğreceğinizi göstereceğiz.

Dizüstü veya masaüstü bilgisayar özelliklerini kontrol etme

Windows XP veya Windows 7’de biraz daha çalışmanız gerekir. Bilgisayarım’ı sağ tıklayın ve Özellikler’i seçin (Windows XP’de buna Sistem Özellikleri adı verilir). Özellikler penceresinde Sistem’i bulun (XP’de Bilgisayar).

Windows 8’de bu çok basit. Tılsımlar’ı ortaya çıkarmak için farenizle ekranınızın sağ üst köşesine gelin. Ardından, Ayarlar > PC bilgisi’ni seçin. Bu sizi Denetim Masası > Sistem ve Güvenlik > Sistem bölümüne götüren kısa bir yoldur.

Windows 10’da arama kutusuna ‘Sistem Bilgisi’ yazın ve çıkan sonuca tıklayın. Bu size, sisteminiz hakkında detaylı bilgiler gösterecektir.

Ayrıca, arama kutusuna ‘Bu bilgisayar’ yazın ve çıkan sonuç üzerine sağ tıklayarak ardından Özellikler seçeneğine tıklarsanız, bilgisayarınızın hakkında daha kısa bilgi alabilirsiniz.

Hangi Windows versiyonunu kullanırsanız kullanın, şimdi PC’nizi veya dizüstü bilgisayarınızın işlemcisini, hafızasını ve işletim sistemini görebilirsiniz.

İşlemci CPU’nuzun hızını ve belirli işlemci modelini söyler. Bellek (RAM) girişi, bilgisayarınızda ne kadar RAM çalıştırdığını gösterir. Daha iyisi, ancak 32 bit işletim sisteminiz varsa, yalnızca 4GB’a kadar RAM kullanabilirsiniz.

Son olarak, Sistem türü girişi size hangi Windows sürümünü çalıştığınızı gösterecektir. Windows’un daha yeni sürümleri, 32-bit (x86) veya 64-bit (x64) işlemcili olup olmadığınızı da söyleyecektir.

Şimdi, dizüstü bilgisayarınızın veya bilgisayarınızın hangi grafik kartında çalıştığını öğrenin; çoğu dizüstü bilgisayarda ayrı bir grafik kartı yerine yerleşik grafik bulunduğunu biliyoruz.

Bilgisayarımda hangi ekran kartı var?

Windows 8’de, yukarıda anlatılan Tılsımlar’ı ortaya çıkarmak için farenizle ekranınızın sağ üst köşesine gelin. Ardından, Ayarlar > PC bilgisi’ni seçin. Windows XP veya Windows 7’de, Yukarıdaki gibi Bilgisayarım, Özellikler, Sistem (Sistem Özellikleri) ‘ne gidin.

Şimdi, Aygıt Yöneticisi > Görüntü bağdaştırıcıları’na gidin. Bilgisayarınızın veya dizüstü bilgisayarınızın hangi grafik kartını kullandığını göreceksiniz.

Windows 10’da arama kutusuna ‘Aygıt Yöneticisi’ yazın ve çıkan sonuca tıklayın. ‘Görüntü bağdaştırıcıları’ seçeneği yanındaki oku tıklayın ve ekran kartınızı öğrenin.

Bilgisayarda ayrılmış ekran kartı olup olmadığını kontrol etme yazımızı da okuyabilirsiniz.

Mac özelliklerini nasıl öğrenirim?

Tipik olarak Apple, teknik özelliklerin görüntülenmesini daha da kolaylaştırır. OS X’de Apple ikonuna tıklamanız ve ‘Bu Hakkında’ seçeneğini seçmeniz yeterlidir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir