Düşük Özellikli PC’ler için En İyi Ücretsiz Antivirüs Programlar

Bilgisayarınızın özellikleri çok mu düşük? Windows bilgisayarınızı korumak için kullanabileceğiniz ve bilgisayarınızı fazla yormadan çalışan en iyi antivirüs programları sıralıyoruz.

Anvitivirüs programlar ilk çıktıklarından buyana, virüsler, kötü amaçlı yazılımlar ve yakın zamandaki bilgisayar kullananların bilgi ve dosyalarını kaybetmesine neden olan fidye yazılımları engellemek adına önemli bir yol katetmiştir. Bu tür tehditlere karşı koruma sağlamak için kaliteli antivirüs programların olması önemlidir.

Herkes yüksek donanımlara sahip bilgisayarlara sahip olmadığı için kaliteli programlar kullanma imkanları yoktur. Özellikle bilgisayarını virüslerden ve zararlı yazılımlardan korumak için hafif, bilgisayarı yavaşlatmadan ve sistem kaynaklarını fazla kullanmayan antivirüs programlar kullanmanız gerekmektedir. Düşük işlemcilere sahip bilgisayar kullanıyorsanız, yüklenecek antivirüs programının olabildiğince az kaynak kullanması ve kötü amaçlı saldırılara karşı yeterli güvenlik sağlaması önem kazanmaktadır. Bilgisayarımı yavaşlatmadan çalışacak hangi antivirüs programlar var diye merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Düşük özellikli PC’ler için en iyi antivirüs programlar

1. Panda Free Antivirus (Türkçe)

Panda Cloud Antivirus (yeni adıyla Panda Free Antivirus), bilgisayarınızı temizlemek ve zararlı yazılımlara karşı koruma sağlamak için bulut tabanlı bir sistemi kullanan ücretsiz ve Türkçe güvenlik programıdır. Bu konuda herhangi bir bilgisi olmayan kullanıcılar içinde iyi bir ortam sağlayan güzel bir arayüze sahiptir.

Panda Free Antivirus, ayrıca USB flaş diskler için kötü amaçlı yazılım olup olmadığını otomatik olarak kontrol eden kullanışlı bir acil durum kurtarma aracına sahiptir. Acil durum kurtarma USB sürücüsü, kullanıcıların zararlı yazılımlardan etkilenmiş sistemlerini taraması ve sistemi yeniden başlatmalarını sağlamaktadır. Bu virüsten ve zararlı yazılımlardan koruma programı Windows 10, 8, 7, Vista ve XP sistemlerle uyumludur.

Panda Free Antivirus indir

Programın artılarına ve eksilerine değinmek istiyorum.

Artıları:

 • Mükemmel zararlı yazılım (malware) algılama.
 • Acil durum USB kurtarma diski oluşturma.

Eksileri:

 • Sistem kaynağını biraz etkiler.

Panda cloud antivirus, düşük özelliklere ve donanıma sahip bilgisayarlar için bulut tabanlı koruma ile bilgisayarınıza fazla etkisi olmadan etkileyici koruma özelliklerini sağlayan kullanışlı bir antivirüs programıdır.

Panda Free Antivirus indir (57 MB)

2. Microsoft Security Essentials (Türkçe)

Microsoft Security Essentials, en beğenilen antivirüs programlardan biri olmayabilir, ancak fonksiyonlar ve düşük özellikli PC ile uyumluluk söz konusu olduğunda en iyiler arasında yer alabilir. Bilgisayarınızı gerçekten yormadan çalışacak bir antivirüs programı arıyorsanız bu kesinlikle Microsoft Security Essentials’dır.

2009 yılında Microsoft tarafından başlatılan bu zararlı yazılımlara karşı koruma programı, iyi bir antivirüs program olarak anılmaktadır. Windows 7 ve Vista sistemlerle uyumludur. Zaten Windows 8 ve Windows 10’da yerini Windows Defender’a bırakmıştır.

Microsoft Security Essentials indir

Microsoft Security Essentials ücretsiz indirilebilir, antivirüs ve anti malware korumasına yönelik iyi programlanmış koruma araçları ile birlikte gelir. Düşük özellikli bilgisayarlar için önemli olan 32-bit ve 64-bit için ayrı sürümler içermektedir.

Artıları:

 • Kurulumu ve kullanımı çok kolaydır.
 • Büyük virüs tanımlama veritabanına erişimle koruma sağlar.

Eksileri:

Vista ve Windows 7 ile sınırlıdır.

Microsoft Security Essentials 32-Bit indir (12 MB)

Microsoft Security Essentials 64-Bit indir (15 MB)

3. Malwarebytes

Malwarebytes’ı diğerlerinden ayıran özellik, diğer antivirüs programlarla birlikte kullanılabilir olmasıdır. Özellikle istenmeyen böcekleri tespit etmeye yardımcı olmaktadır. Kötü amaçlı yazılımların ve kötü amaçlı dosyaların tespitinde uzmanlaşmış koruma katmanları da sağlar.

Bir antivirüs programda aradığım en önemli özelliğe sahiptir. Tarayıcı veya kötü amaçlı bir uygulama tarafından bilinen tehlikeli adreslere engelleyen web koruması sağlar. Fidye yazılımlarından neden olacağı dosyaları şifreleme adımından önce ortaya çıkan davranışları izler.

Malwarebytes indir

Artıları:

 • Hızlı taramalar ve iyi koruma sağlar.
 • Normal antivirüslerin yakalayamadığı tehditleri tespit etme.
 • Web koruması sağlar.

Eksileri:

 • Gerçek zamanlı koruması yok.

Malwarebytes, güvenlik tehditlerini tespit ederek antivirüs programlarına yardımcı olduğundan, düzenli bir antivirüs programı ile bilikte kullanmak için en ideal programlardan biridir. PC kaynaklarını az kullandığı, düşük özellikli PC olsun veya olmasın kullanılacak en iyi yardımcı antivirüs programlardan biridir.

Malwarebytes indir (79 MB)

4. Avira Free Antivirus

Avira Free Antivirus, en popüler antivirüs programlardan birisi olan ve milyonlarca kişi tarafından kullanılan ücretsiz ve Türkçe antivirüs programı. Bilgisayarınız için en iyi koruma sağlamaktadır. Programın kurulumu yavaştır ve reklamlar içermektedir.

Kullanıcı arayüzü, iletim menüsü bulunan ana pencereden ve sistem durumunu görebileceğiniz panellerden oluşur. PC koruması için kolayca sistem taraması başlatabilirsiniz. Gerçek zamanlı koruma özelliklerinde geçiş yapabilir ve varsayılan ayarladı düzenleyebilirsiniz.

Avira Free Antivirus indir

Bununla birlikte, tam taramanın çalışması yaklaşık 2-3 saat sürüyor. Bu, gerçekten uzun bir süredir ve bu nedenle pek tam tarama yapılmamaktadır. Daha sonraki tarama için önceden doğrulanmış dosyaları atlayan diğer antivirüslerin aksine, Avira hala her tarama için sonraki taramaların hala 24 saatten fazla sürdüğü anlamına gelen bu dosyaları doğrular.

Artıları:

 • Kötü amaçlı yazılımları engellemekte çok iyidir.

Eksileri:

 • Tam tarama oldukça yavaştır.
 • Sınırlı tarayıcı koruması.

Avira Free Antivirus, düşük özellikli bilgisayarlar için ideal bir virüsten koruma programıdır ve kaliteli koruma sağlar.

Avira Free Antivirus indir (Toplamda 250 MB)

5. Avast Free Antivirus

Avast Free Antivirus, dünya çapında yüz milyonlarca kullanıcısıyla antivirüs sektöründe dünya çapında bir devdir. Avast, antivirüsün dünyadaki en iyiler arasında yer almasını sağlayan gerçek zamanlı koruma ile kötü amaçlı yazılımların algılanması gibi özellikleri içeriyor.

Avast antivirus, bu eklentileri yüklerken belirli eklentileri kullanan tarayıcı korumasına biraz gecikme ile sahip. Bu yazılım, özellikle kötü amaçlı yazılım tehditlerine karşı tarayıcı korumasında nispeten iyi rekabet eder ve izleyicileri bloke ederken arama motoru sonuçlarındaki tehlikeli bağlantıları vurgular.

Avast Free Antivirus indir

Buna ek olarak, oyun özelliği, kullanıcıların oyun deneyimini bozacak güncellemelerin veya pop-up ekranlarının görüntülenmesini engeller.

Bununla birlikte, Avast bazen taramaları çalıştırırken PC’nin geride kalmasına neden olur, ancak mükemmel bir virüs tehdit detektörüdür. Avast, bir antivirüsden neredeyse her şeyi sağlar ve sayısız özellikten URL filtreleme ve oyun moduna kadar düşük özellikleri olan PC için ideal bir antivirüsdür.

Avast Free Antivirus indir


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir