E-posta İzlemesi Nasıl Tespit Edilir ve Durdurulur?

E-postaların izlendiği bir gerçektir, ancak e-postalarınızı izleyenleri nasıl tespit edebilir ve durdurabilirsiniz konusunda yardımcı olmaya çalışacağım. Gmail ile gönderdiğiniz veya aldığınız e-postaları izleyen var mı yok mu diye merak ediyor musunuz?

E-postanın ne zaman açıldığı, hangi bağlantıların tıklandığı, hangi cihazın kullanıldığı ve hatta alıcının mevcut bulunduğu yer de dahil olmak üzere gönderenin e-postaları izlemesine izin veren çok sayıda hizmet var. Ve karşıdakinin rızası olmaksızın.

E-postaların kişisel mahremiyet olduğunu düşünüyorum ve ne olursa olsun bu konuda gizlilik ihlalini kabullenemiyorum. Bu konuda kabullenmeyecek çok şey var, ancak şimdilik bu yoldan gidelim. Gönderdiğiniz e-postaları siz ve karşıdakinden başkasının okumasını istemezsiniz değil mi? E-postaların izlenmesini engelleyecek bazı hileler var. Sizde benimle aynı şeyleri düşünüyorsanız, e-posta izlemesinden kendinizi kurtarabilirsiniz. Aşağıda, e-postalarınızın takip edilip edilemeyeceğini ve e-postalarınız için bu özelliği nasıl devre dışı bırakacağınızı öğrenebileceğiniz bazı yollar bulunmaktadır.

E-posta İzlemesi Nasıl Oluyor?

İşe başlamadan önce, e-posta izlemenin nasıl işlediğini öğrenelim. Genellikle, e-postaları izlemek için iki yol vardır. İzleme yazılımı, piksel işareti adı verilen görünmez bir izlenebilir görüntü ekleyecek veya e-posta içeriğini görmek için tıklayabileceğiniz bir bağlantı alırsınız.

Birinci yöntemde, izlenebilir görüntüler e-posta etkileşimi hakkında bilgilendirmek için izleme yazılım sunucuları ile bağlantı kurmaktadır. Ve bir izleme bağlantısı söz konusu olduğunda, e-postayı okuduğunuz arayüz kendi içinde bir izleyicidir.

E-postaları Manuel Olarak Algılama

E-posta izlemeyi algılamanın çeşitli yolları vardır, aşağıda en yaygın izleme yöntemlerine çözümler verilmiştir:

1. Yöntem: Harici görüntüler arayın

Gmail, Outlook ve Yahoo gibi popüler e-posta hizmetlerinin tümü varsayılan olarak harici görüntü göstermez. İzlenebilir bir görüntü olması durumunda, e-posta sağlayıcınız otomatik olarak harici görüntüler açmak isteyip istemeyeceğinizi soracaktır. Bu e-postayla ilgili izlemeyi devre dışı bırakma isteğini reddedebilirsiniz.

Tabi ki, e-postanın bunun yerine önemli bir görüntü içerdiği ihtimali var. Bununla birlikte, e-postanın bir izleme resmi veya gerçek görüntülenebilir bir resim içerdiğini kendiniz tahmin etmeniz gerekecektir.

2. Yöntem: Bağlantıyı tıklamayın

E-posta içindeki bağlantıları açmanız kesinlikle önerilmez ve bu e-posta içeriğini görmeyi sağlayan bağlantılar için özellikle geçerlidir. E-postanın e-posta içeriğini görebilecek bir bağlantı varsa, sadece göndericiye mesajı okuduğunuzu bildirmesini sağlamak için tıklayın.

3. Yöntem: Üçüncü taraf e-posta adreslerini arayın

Çoğu sunucu tarafı izleyicileri web sitesi URL’lerini e-postayla birlikte gönderir; bunu takip etmek için aramaya yapabilirsiniz.

E-postanızın bu yöntemle takip edilip edilemediğini saptamak için e-posta hizmetinize gidin ve sunucu tarafı verilerini gösteren orijinal mesajı göster seçeneğine bakın. Örneğin, Gmail’de, bu seçeneğe erişmek için Diğer > Orijinali göster‘i tıklayabilirsiniz.

Orijinal mesajdaki tüm adresleri görmek için Ctrl + F’ye basın ve içinde yazın. Bu, bahsedilen tüm e-posta veya web sitesi adreslerini açığa çıkaracaktır. E-posta hizmetinizden başka bir üçüncü taraf adresi, mesajdaki bağlantılar veya kendi e-posta adresinizi bulursanız, bir izleme hizmetine bağlanıp bağlanmadığını görmek için çevrimiçi olarak arama yapın.

Bu yöntemi kullanarak orijinal içerikte anahtar kelime izi de kullanabilirsiniz. Bazen bir izleme hizmeti adreslerinden bahsetmeyebilir, ancak parça veya takip kelimesi orada olmalıdır.

E-postaları Otomatik Olarak Algılama

Yukarıdaki yöntemler iyidir, ancak çok güvenilir değil. Bu yüzden, daha etkili üçüncü taraf bir uygulamayı kullanmanızı öneririm. Bu amaçla, Ugly EmailPixelBlock veya Trocker uzantılarını kullanabilirsiniz. İzlenen e-postaları Gmail’de görmenizi sağlayan bir Chrome uzantısıdır. Ne yazık ki, yalnızca Chrome ve Gmail kullanıcılarıyla sınırlıdır.

Özellikle Trocker kullanmanızı tavsiye edebilirim. Github uygulama geliştiricileri tarafından sağlanıyor olması güven vermektedir. E-posta izleyicilerinin girişimlerini engeller ve aldığınız e-postalarda yaptığınız işlemleri izlemelerine izin vermez.

Özet olarak;

Daha iyi kimlik avı saldırıları gerçekleştirmek için dolandırıcılar, e-posta izlemesini kullanmaktadırlar. E-postanın etkin olup olmadığını bilebilir ve sizi aldatmak için etkinliklerinizi izleyebilirler.

İzlenen e-postalardan korunmanız, e-postalarınızı kendi adımınıza göre yanıtlamanıza ve muhtemelen dolandırıcılıklardan kurtulmanıza imkan tanır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir