Windows 10’da ekran kayıtlarını GIF olarak kaydetmek için 5 uygulama

Windows platformu için video ekran kaydedici programlar çoktur. Çoğu araç, video ekran kayıtlarını MP4 formatında kaydeder. Bu format hemen hemen her cihazda oynatılabilir ve çıktı dosyası çok büyük değildir. MP4 tercih edilen format iken, insanlar ekran kayıtları için GIF biçimine de yönelmektedir.

Özellikle sosyal medyada GIF paylaşma çılgınlığı, herkesi bu alana yöneltmektedir. GIF elde etmek için kullanabileceğiniz pek çok araç da vardır. Örneğin, GifCam masaüstü ekran kayıtlarını GIF olarak kaydetmek için faydalı bir programdır.

Ekran görüntüsünü GIF olarak kaydetmek için ücretsiz programlar

Bir GIF, bir MP4 dosyasına kıyasla çok daha küçüktür. Onu e-postayla gönderebilir, bir mesajda gönderebilir ve düzenli ekran görüntüleri yerine online olarak kullanabilirsiniz. İnsanlar GIF slayt göstericilerini kaydetmeyi tercih edebilirken, bu biçimi destekleyen çok fazla uygulama bulunmamaktadır. Kalitesiz, pahalı olan veya özellikler sınırlı olanlar. Bununla birlikte, GIF slayt göstericileri kaydetmenize izin veren harika bazı uygulamalar var. Ekran görüntüsünü GIF olarak kaydetmeyi sağlayan ücretsiz programları sıralamak istedik. Eğer sizinde bu alanda bir favori programınız varsa, yorumlarınızla bizimle paylaşabilirsiniz.

1. ScreenToGif

Bu listedeki uygulamalar belirli bir sırayla değil, ancak ScreenToGif, bir GIF kaydetmek isteyenler için harika bir uygulamadır. Ekran kayıtlarını hem GIF hem de MP4 formatında kaydedebilen taşınabilir bir uygulamadır.

Windows 10 için ScreenToGif indir

ScreenToGif indir

Aynı zamanda oldukça iyi bir GIF editörüne de sahiptir. Dikkat çekici özellikleri arasında;

ScreenToGif indir

 • Çerçeve düzenleme
 • Geçiş kontrolü, döngü, otomatik oynatma ve ters oynatma yönü
 • GIF’i yeniden boyutlandırma, kırpma ve döndürme
 • Tuş vuruşlarını gösterme
 • Metin ve başlık ekleme
 • Ekranınızın belirli bir bölgesini kaydetme
 • GIF boyutunu piksel olarak ayarlama
 • HD GIF’ler oluşturma
 • Çerçeve oranı kontrolü

2. VClip

VClip, GIF slayt göstericilerini kaydedebilen başka bir taşınabilir uygulamadır ancak çok basittir.

Windows 10 için VClip indir

VClip indir

Tüm ekranınızı veya sadece belirli bir bölgeyi kaydetmek için kullanabilirsiniz. Uygulamanın iki denetimi vardır; kare hızı kontrolü ve çıktı biçimi. Uygulama basit ve çok fazla ayar yapmanıza gerek kalmayacak ve GIF’ler düşük kalitelidir.

3. Recordit

Recordit‘in ücretli ve ücretsiz bir sürümü vardır. Bu uygulamanın ücretsiz sürümü, ekranınızın 5 dakika kadarını kaydetmenizi sağlar. GIF’lerden bahsediyorsak, 5 dakika yeterince fazladır. Bir dakikalık bir GIF çok uzundur. Recordit, sistem tepsisinde çalışır. Bu listedeki önceki iki girişin aksine, taşınabilir bir uygulama değildir. Ayrıca, bu listede bulabileceğin en minimal arayüzlerden birine sahiptir.

Windows 10 için Recordit indir

Recordit indir

Uygulama, ekran kayıtlarını MP4 formatında kaydeder ve onu kendi bulut arayüzüne yükleyerek burada bir GIF’e dönüştürebilir ve yerel diskinize kaydedebilir. GIF’ler yüksek kaliteli değildir.

4. LICEcap

Licecap, bu listede ScreenToGif ile karşılaştırılabilen birkaç uygulamadan biridir. Hiçbir editörü olmadığı halde makul bir uygulama olduğu için ScreenToGif kalitesine yakın bir uygulamadır.

Windows 10 için LICEcap indir

LICEcap indir

Özellikleri şunlardır;

 • Çerçeve oranı kontrolü
 • Başlık çerçevesi
 • Fare düğmesi tıklamalarını gösterme

GIF’lerin kalitesi düşüktür.

5. ShareX

ShareX, GIF slayt göstericilerini kaydedebilen bir başka özellik zengin uygulamadır. Web sayfalarını kaydırma ve video kaydetme ile ekran görüntüleri yakalayabilen kapsamlı bir ekran yakalama uygulamasıdır.

Windows 10 için ShareX indir

ShareX indir

Yine, editör yok, bu yüzden metin eklemek veya bir GIF’i yeniden boyutlandırmak istiyorsanız, bu uygulama sizin için uygun değildir.

ShareX indir

Tüm ekranınızı veya seçtiğiniz bir bölgeyi kaydedebilirsiniz. Makul klavye kısayol desteğine sahiptir ve GIF kalitesi de fena değildir.

Sonuç

En iyisini seçmek istiyorsanız, ScreenToGif bu listede yer alan en iyi uygulamadır. Ücretsizdir ve yalnızca bir GIF’i Photoshop’u veya benzer bir şeyi kullanmadan düzenlemenize izin verecek tek uygulamadır. Diğer uygulamaların kullanımı daha kolaydır ve onları benzersiz kılan şey de budur. Diğer uygulamaları desteklerseniz GIF’leri yeniden boyutlandırmak, kırpmak ve sıkıştırmak için EzGif gibi çevrimiçi bir uygulamayı kullanabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir