En güvenli web tarayıcı hangisidir?

İnternet kullanıyorsanız, bilgisayar korsanları, kötü amaçlı URL’ler, izleme yazılımı ve hatta hükümet gözetimi dahil her açıdan gelen tehditlerden haberdar olmalısınız. Eski bir tarayıcı kullanıyorsanız, verileriniz güvenli olmayabilir.

Günümüzde her üretici kendi web tarayıcısının daha güvenli olduğunu söylemektedir. Peki en güvenli web tarayıcısı olduklarını nasıl anlayacağız? Bu yazımızda, en güvenli web tarayıcısını seçmek için nelere ihtiyacınız olduğu konusunda yardımcı olmaya çalışacağız.

Opera

Bir tarayıcının güvenlik düzeyini yalnızca güvenlik açıklarına bakarak analiz ediyorsanız, Opera’nın en güvenli İnternet tarayıcısı olduğunu düşünebilirsiniz. Opera, diğer tarayıcıların yaptıkları bilinen açıklardan sadece bazılarına sahiptir. Ancak bu kalite, Opera’nın en güvenli tarayıcı olduğu anlamına gelmez; Opera, küçük bir pazar payına sahip olduğu için, güvenlik kusurlarını kullanmaya çalışan korsanların da ilgisini daha az çekmektedir. Opera çok nadir güvenlik güncellemeleri aldığından, kötü amaçlı kullanıcıların tarayıcı kodunda buldukları herhangi bir delikten yararlanmak için neredeyse 50 günleri vardır. Bunun da ne demek olduğunu az çok anlamışsınızdır.

Firefox 

Tüm büyük tarayıcılarda olduğu gibi Firefox’un kodunda da açık alanlar var, ancak hepsi önemli bir güvenlik ihlali oluşturmuyor. Her 28 günde bir güvenlik güncelleştirmesi yapıldığı için bilgisayar korsanlarının açıklardan yararlanmaları için çok fazla zaman bırakmıyor. Firefox kullanıyorsanız, JavaScript’i ve diğer kodları web sitelerde yayınlanmasını yasaklayan NoScript Security Suite gibi eklentiler kurarak bu güvenlik sorunlarını çözebilirsiniz. Kullanıcılar, Firefox’u varsayılan olarak özel modda başlatacak şekilde ayarlayabilir ve bu da veri izleme ve bilgi saklama alanlarını kısıtlar.

Chrome

Ülkemizde tarayıcı piyasasının %70’den fazlasını oluşturan Chrome, ülke çapında en popüler tarayıcıdır. Chrome, güvenlik açığı açısından Firefox’a da yakın bir yerdedir ama hızlı güvenlik güncellemelerinde birinci sıradadır. Güvenlik güncelleştirmeleri arasında sadece iki haftalık bir süre için Chrome’un geliştiricileri, tüm açıkları hızlı bir şekilde yakalar ve giderir. Bu durumda, Chrome’u nispeten güvenli bir İnternet tarayıcısı yapar. Güvenlik endişeniz varsa, web siteleri güvenliklerine göre puanlandıran Webutation gibi uzantıları kullanabilirsiniz.

Safari

Safari genelde birkaç güvenlik açığına sahiptir, ancak bu tarayıcı güvenlik güncelleştirmeleri arasında en uzun süreye sahiptir. Bu süre, bilgisayar korsanlarının herhangi bir güvenlik açığından yararlanmak için geniş olanaklara sahip olduğu anlamına gelir. Bazı diğer önemli tarayıcılarda olduğu gibi, Safari tarayıcısı kullanıyorsanız, web sitelerdeki izleme özelliklerini devre dışı bırakan Blur (eski adıyla DoNotTrackMe) gibi güvenlik eklentilerini kullanabilirsiniz.

Internet Explorer

Internet Explorer, ülke çapında en popüler ikinci tarayıcıdır ve açıklardan ziyade ortalamalar arasında yer almaktadır. Internet Explorer kullanıyorsanız, her güvenlik güncelleştirmesi kullanıma sunulduğunda ve izleme koruması gibi özellikleri kullanarak en yeni sürüme güncelleştirerek, en tarayıcıyı güvende tutabilirsiniz. Internet Explorer’da ayrıca, kullanıcıları web siteleri tarafından verilen izleme isteklerine karşı uyaran ve kullanıcıların bunları reddetmesine izin veren Bağlantıyı Kesme gibi eklentileri bulunur.

İnternet güvenliğinin büyük bir kısmı web geliştiricilerinin elinde olsa da, kullanıcılar güvenlik güncellemelerinden yararlanmaya ve etkili anti-virüs veya casus yazılım önleme yazılımını kullanmaya yönelik tarayıcılarını düzenli olarak güncelleyerek kendi verilerinin sorumluluğunu alabilir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir