En iyi ücretsiz PC optimizasyon programları

Windows bilgisayarınız yavaş mı çalışıyor? Zamanla sabit sürücüdeki yığılmalar veya her türlü şey bir araya gelerek bilgisayardaki işleri yavaşlatır. Şunu iyi anlamamız gerekiyor ki, PC optimizasyon programları bilgisayarın eskimesine bir çözüm bulamaz. Bilgisayarınız daha fazla RAM veya SSD gereksinimi duyuyorsa veya uygulamalarınız için sistem gereksinimlerini karşılamak gerektiğinde ve yavaşlama, yazılımla ilgili ise o zaman yardımcı olabilirler.

En iyi ücretsiz PC optimizasyon programları

Bilgisayarı her ne kadar düzenli kullansanız da, yavaşlamaya engel olamazsınız. Uzman kullanıcı olsanız bile, sistem optimizasyonu programlarına ihtiyaç duyarsınız. Sistem optimizasyon programları bilgisayardaki gereksiz dosyaları siler, önbellek dosyaları temizler ve bilgisayarın daha istikrarlı çalışmasını ve performansını önemli ölçüde artırır.

Bu yazımızda bilgisayarınızın yavaşlamasına az da olsa derman olacak, ücretsiz kullanabileceğiniz en iyi optimizasyon programlarını sıraladık. Listemizin dışında kullandığınız etkileyici programlar olursa bizlerle paylaşmanızı rica ediyoruz.


En iyi ücretsiz PC optimizasyon programları

1. Iolo System Mechanic

En iyi ücretsiz PC optimizasyon aracıyla daha temiz, daha hızlı bir bilgisayarın tadını çıkarın.

Iolo System Mechanic önemsiz dosyaları ve istenmeyen uygulamaları kaldırır, bloatware‘i ve istenmeyen otomatik çalıştırma ayarlarını engeller, RAM’i temizler ve çeşitli günlükleri, tarayıcı geçmişlerini ve önbelleklerini siler. Bu sadece anahtar sistem kaynaklarını boşaltmakla kalmaz, aynı zamanda gizliliğinizi korumak için gezinme faaliyetinizin izlerini ortadan kaldırır.

PC optimizasyon araç seti gerçekten fark yaratıyor; System Mechanic’i test ettik, özellikle başlangıçta önemli bir hız artışı olduğunu fark ettik. Ücretsiz sürümü mükemmel ancak premium sürümü, onu düzenli olarak kullandığınızda göz önünde bulundurmaya değer: aynı zamanda bir dosya kurtarma aracı içeriyor.

System Mechanic’i çalıştırdıktan sonra gördüğümüz orijinal performans artışı, en sevdiğim sistem optimizasyon aracı haline geldi. Windows PC’nizi hızlandırmak için diğer uygulamalara da göz atmanızı tavsiye ederiz.

İncelemek ve indirmek için: Iolo System Mechanic


En iyi ücretsiz PC optimizasyon programları

2. IObit Advanced SystemCare Free

Acemi kullanıcılar için ideal olan, optimizasyon, bakım-onarım ve güvenlik açıkları için en iyi uygulama.

IObit Advanced SystemCare Free iki şekilde gelir: temel ev temizliğini kapsayan ücretsiz sürüm ve internet hızını artıran, gerçek zamanlı optimizasyon, gizlilik koruması, derin kayıt defteri temizleme ve 7 gün 24 saat teknik destek ekleyen bir Pro sürümü.

Hangi modeli seçerseniz seçin, IObit Advanced SystemCare Free arayüzü iyi tasarlanmış, kullanımı kolay ve en yeni PC kullanıcılarına bile yardımcı olmaktadır.

Buradaki ücretsiz PC optimizasyon yazılımlarının çoğunda olduğu gibi, gereksiz dosyaları ve klasörleri temizler, Windows kayıt defteri ve sabit disk hatalarını düzeltir.

İncelemek ve indirmek için: IObit Advanced SystemCare Free (Türkçe)


En iyi ücretsiz PC optimizasyon programları

3. Piriform CCleaner

Gereksiz dosyaları silin, kayıt defterini temizleyin ve programları yönetin.

Piriform CCleaner uzun bir süredir dolaşıyor ve devam eden popülaritesinin bir nedeni, bilgisayarınızın parçalarını başka birçok ücretsiz sistem optimizasyon aracının kullanmadığı şekilde temizlemesidir.

Gerçek zamanlı koruma ve temizleme planlaması ekleyen optimizasyon araç setinin ücretli bir sürümü var, ancak CCleaner’in ücretsiz sürümü, geçici dosyaları kaldırma, tarayıcı önbelleklerini silme, istenmeyen çerezleri kaldırma ve yararlı olanları koruma gibi önemli hususları kapsar.

PC’niz yavaşlarsa, önce denemek isteyeceğiniz uygulama budur. System Mechanic gibi tüm gelişmiş özelliklere sahip değildir, ancak temizlediği şeyler PC’leri yavaşlattığı için ünlüdür.

İncelemek ve indirmek için: CCleaner (Türkçe)


En iyi ücretsiz PC optimizasyon programları

4. The PC Decrapifier

Yeni bir PC satın alanlar için önceden yüklenen programları kaldırmaya yardımcı ücretsiz program.

PC Decrapifier, yeni uygulamalar keşfetmek için heyecan verici fırsatlarla dolu olan veya bakış açınıza bağlı olarak gereksiz uygulamalarla dolu PC’ler için faydalı olan bir PC optimizasyon aracıdır.

İkincisini düşünüyorsanız o zaman bu ücretsiz uygulamaya bir göz atın. Sisteminizi analiz eder, kaldırmayı düşündüğünüz uygulamaları yalnızca geliştiricilerinin görüşleri değil, diğer kullanıcıların geri bildirimleri üzerine gösterir ve ardından seçtiğiniz uygulamaları kaldırır. Kurulu gerektirmeyen taşınabilir bir programdır.

İncelemek ve indirmek için: PC Decrapifier


En iyi ücretsiz PC optimizasyon programları

5. Razer Cortex: Game Booster

Özellikle oyun oyunlar için bilgisayarların ekstra performans kazandırmaya yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

Oyununuzu oynamaya çalıştığınız sırada sisteminiz zorlanıyorsa, Razer Cortex: Game Booster iyi bir cevap olabilir. Bu ücretsiz PC optimizasyon yazılımı, gereksiz sistem işlemlerini askıya alır, belleği temizler ve mümkün olan en iyi oyun performansını elde etmeye yardımcı olur.

Razer Cortex: Game Booster, Windows 7, 8 ve 10 için kullanılabiliyor ve şaşırtıcı performans iyileştirmelerinden ziyade biraz daha düzgün görüntüler alabilirsiniz. Gereksiz yazılımları ve hizmetleri otomatik kapatır.

Windows bilgisayarınız için kullanabileceğiniz ücretsiz en iyi oyun hızlandırma programlarından biridir.

İncelemek ve indirmek için: Razer Cortex: Game Booster


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir