En iyi ücretsiz WinZip alternatifi programlar

WinZip, sıkıştırılmış dosya arşivleri oluşturmak ve açmak için en iyi bilinen yazılımdır, ancak ücretli olduğu için bilgisayar kullanıcıları uzak durmaktadır.

Windows’un, bir veya daha fazla klasör / dosyayı sağ tıklayıp ‘Gönder > Sıkıştırılmış klasör’ seçeneğini seçerek erişilen dahili bir sıkıştırma aracı vardır. Bu ara sıra kullanım için iyidir, ancak çok sınırlıdır. Yalnızca ZIP dosyalarını okuyabilir ve oluşturabilir, belirli bir boyuttaki birden fazla arşiv oluşturmanıza izin vermez, bozuk arşivleri onaramaz ve şifrelemeyi desteklemez. Aslında, şifrelenmiş bir dosyayı sıkıştırmak için kullanırsanız, şifrelenmiş bir dosyayı çözdükten sonra şifresi çözülür.

Bu nedenle sıkıştırma ve dosya arşivlerini açma konusunda farklı bir WinZip alternatifi olması iyidir. Ücretsiz olarak kullanabileceğiniz en iyi alternatifleri sıralamak istedik. Eğer gözden kaçırdığımız ve kullandığınız programlar varsa yorumlarınızla paylaşabilirsiniz.

1. 7-Zip

Türkçe dil desteği olan en iyi ücretsiz WinZip alternatifidir.

7-Zip açık kaynaktır, yani ticari kullanım için bile tamamen ücretsizdir. Sadece 1MB boyutunda ve atabileceğiniz herhangi bir sıkıştırılmış dosya arşivini paketleyebilir ve açabilirsiniz.

7-Zip, WinZip’in en çekici alternatifi değildir, ancak arayüzü iyi tasarlanmıştır. Arşivlenen dosyaları basit bir Windows Gezgini tarzı dosya ağacı kullanarak bulabilir veya ana pencereye sürükleyip bırakabilirsiniz.

Kendi 7z biçimi sıkıştırma için tasarlanmıştır ve neredeyse tüm dosya arşivleme araçları tarafından desteklenmektedir.

Paketlenmiş arşivlere şifre koruması uygulayabilir ve bunları özellikle büyük arşivleri paylaşmak için kullanışlı olan arşivlere bölebilirsiniz. Eksik olan tek önemli özellik arızalı arşivleri onarma yeteneğidir, bunun dışında gerçekten olağanüstü bir programdır.

İncelemek ve indirmek için: 7-Zip

2. PeaZip

Bir diğer WinZip alternatifi programdır.

PeaZip başka bir açık kaynak WinZip alternatifidir, birkaç özellik ile birlikte gelir.

PeaZip’in standart kurulumu, dosya ilişkilendirmeleri yapacak ve bağlam menüsü seçeneklerini otomatik olarak ekleyecektir; ilk defa denediğinizde istemeyebilirsiniz. Kendi tercihlerinizi yapmak istiyorsanız ‘Özel’ seçeneğini belirleyin.

PeaZip, hemen hemen her sıkıştırılmış dosya formatı ile uyumludur. Kendi biçimi olan PEA, isteğe bağlı bütünlük denetimi ve kimliği doğrulanmış şifreleme ile sıkıştırma üzerindeki güvenliği önceliklendirir. 7-Zip’in aksine, hasarlı arşivleri onarabilir.

Kullanışlı ekstra özellikleri, arşiv formatlarını ve arşiv dosyalarını hatalar için dönüştürme yeteneğini içerir.

İndirmek için: PeaZip 32Bit – PeaZip 64Bit

3. Zipware

Dosya sıkıştırma konusunda yeni olanlar için mükemmel bir ücretsiz WinZip alternatifi.

Zipware kullanımı çok kolaydır. ‘Yeni’ veya ‘Aç’ seçeneğini seçin, kaynak dosyanızı veya arşivinizi seçin, birkaç isteğe bağlı ayarları yapın ve işlemi tamamlayın. Bu ücretsiz WinZip alternatifini kullanmakta özgürsünüz.

Zipware’in çarpıcı özelliği entegre virüs tarama özelliğidir: eğer bir arşiv 32GB’ın altında ise, VirusTotal ile herhangi bir tehdit olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

İndirmek için: Zipware

4. Ashampoo Zip Free

Dokunmatik ekranlar için optimize edilmiş ücretsiz bir WinZip alternatifi.

Ashampoo Zip Free ücretsiz WinZip alternatifi, daha geniş, dokunmaya duyarlı simgeler içeren isteğe bağlı bir dokunmatik modu olan çok net bir arayüze sahiptir. Tüm önemli özellikler şeritler ve menüler açıktır. İlginç bir şekilde, bir arşiv çıkarmadan önce dosyaların önizlemelerini de verir.

Arşiv oluştururken pek çok seçenek verilmiyor; Paketin açılması ve paylaşılması sırasında ilginç özellikler vardır.

İndirmek için: Ashampoo Zip Free (26MB)


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir