Enhanced Mitigation Experience Toolkit (EMET) Nedir?

Microsoft’un Enhanced Mitigation Experience Toolkit (EMET), güvenlik açığından etkilenen eski ve üçüncü taraf uygulamaları savunmak için ek güvenlik savunmaları ekleyen ücretsiz bir Windows tabanlı güvenlik aracıdır.

EMET şu anda desteklenen tüm Windows işletim sistemleriyle çalışır. Microsoft, işletmelerin Vista’da çalışan uygulamaları korumak için kullanmalarını özellikle öneriyor; çünkü işletim sistemi Windows’un daha yeni sürümlerinde oluşturulan güvenlik denetimlerine sahip değil. EMET, bellek yolsuzluğuyla ilgili istismarları önlemeyi amaçlayan ve saldırganların güvenlik açıklarını bulması ve bunlardan yararlanmasını zorlaştıran 12 özel hafifletme tekniği kullanır:

EMET, güvenlik azaltma teknolojilerini kullanarak bu amaca ulaşıyor. Bu teknolojiler, bir yazılım geliştiren yazarın yazılım açıklarını kullanabilmek için yenmesi gereken özel önlemler ve engeller olarak işlev görür. Bu güvenlik azaltma teknolojileri, açıkların kötüye kullanıldığını garanti etmez. Bununla birlikte, herhangi bir tehlikeyi gerçekleştirmeyi mümkün olduğunca zor hale getirmek için çalışır.

EMET, SSL / TLS sertifika sabitleme özelliği de sağlar. Bu özellik, ortak anahtar altyapısını (PKI) kullanan saldırıları tespit etmek (ve EMET 5.0 ile durdurmak) için tasarlanmıştır.

EMET’in koruyabileceği yazılımlar için kısıtlamalar var mı?

EMET ne zaman yazılmış olursa olsun, herhangi bir yazılımla birlikte çalışabilir. Buna, Microsoft tarafından geliştirilen yazılımlar ve diğer satıcılar tarafından geliştirilen yazılımlar dahildir. Bununla birlikte, bazı yazılımların EMET ile uyumlu olmayabileceğinin farkında olmalısınız.

EMET’i kullanmak için şartlar nelerdir?

EMET, Microsoft .NET Framework 4.0 gerektirir. Ayrıca, EMET’in Windows Server 2012 üzerinde Internet Explorer 10 ile çalışabilmesi için KB2790907 veya Windows Server 2012 Uyumluluk Güncelleştirmesinin daha yeni bir sürümü yüklü olmalıdır.

EMET’i nereden indirebilirim?

EMET’i indirmek için, Enhanced Mitigation Experience Toolkit (EMET) 5.52 sayfasına veya ilgili Microsoft TechNet sayfasına gidin.

Programı korumak için EMET’i nasıl kullanabilirim?

EMET’i kurduktan sonra, EMET’i bir yazılım parçası için koruma yapılandırmanız gerekir. Bu, korumak istediğiniz çalıştırılabilir dosyanın adını ve konumunu girmenizi gerektirir. Bunu yapmak için, aşağıdaki yöntemlerden birini kullanın:

  • Grafik uygulamasının Uygulama Yapılandırma özelliğiyle çalışın.
  • Komut istemi yardımcı programını kullanın.

Sertifika Güven özelliğini kullanmak için, korumak istediğiniz web sitelerin listesini ve bu web siteleri için geçerli olan sertifika sabitleme kurallarını sağlamanız gerekir. Bunu yapmak için, grafik uygulamasının Sertifika Güven Yapılandırması özelliğiyle çalışmanız gerekir. Veya yeni Yapılandırma Sihirbazı’nı kullanabilirsiniz. Bu, EMET’i önerilen ayarlarla otomatik olarak yapılandırmanızı sağlar.

Not: EMET’in nasıl kullanılacağına ilişkin talimatlar, araç seti ile birlikte yüklenen kullanıcı kılavuzundadır. Yada, EMET 5.52 Kullanıcı Kılavuzunu indirin.

EMET’in son sürümü nedir?

EMET’in 5.52 sürümü, 15 Kasım 2016’da kullanıma sunuldu. EMET’in son sürümü hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki TechNet web sitesine gidin.

Enhanced Mitigation Experience Toolkit (EMET) yazılımı Windows 10, Windows 8.1, Windows 8, Windows 7, Windows Vista sistemleri ile uyumludur.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir