eScan Rescue Disk: PC’den Zararlı Yazılımları Temizlemek için Kurtarma Diski

Malware yani kötü amaçlı yazılım enfeksiyonu, belki de Windows PC’nizde karşılaşabileceğiniz en büyük sorunlardan biridir. Böyle bir enfeksiyondan çok çabuk haberdar olduğunuzda, Windows’un kendisinde bulunan bir takım araçları kullanarak PC’nizden kaldırmak için gerekli adımları atabilirsiniz. Ancak, kötü amaçlı yazılım bulaşmış çok sayıda dosya varsa ve sistem önyükleme yapamıyorsa hemen, kötü amaçlı yazılım bulaşmasını kaldırmak ve Windows PC’yi tekrar çalışmak için önyüklenebilir bir kurtarma diski kullanmak zorundasınız.

eScan Rescue Disk ile kurtarma diski oluşturarak zararlı yazılımları temizleme

Bazı malware yazılımları çok tehlikelidir. Programların ve Windows sistemin çökmesine neden olan, sistem kararlılığını etkileyen kötü bir şekilde programlanmış yazılımlardır. Zararlı yazılımların bulaşması Windows’un Güvenli Modda açılmasını engeller ve sistemi düzeltmek gerçekten çok zor olur. Bu durumlarda Windows’u yeniden yüklemek için sabit sürücüyü yeniden biçimlendirmek gerekebilir, ancak bu defada veri kaybına neden olabilir.

Windows’u önyüklediğinizde, daha önceden bulaşan kötü amaçlı yazılımlar bilgisayar açılışında da yüklenir ve sistemi koruyan antivirüs programları tarafından algılanmazlar. Kullanabileceğiniz en iyi ücretsiz zararlı yazılım temizleme programları vardır. Ancak, bu gibi durumlarda bunlarda faydalı olmayabilir. Peki ne yapmamız gerekir?

Bu gibi durumlarda, yani kötü amaçlı yazılımların bulaştığı bilgisayarları kurtarmak, zararlı yazılımları tarayıp kaldırmak ve Windows hatalarını düzeltmek için Windows’u temiz bir diskten başlatmak gerekir. İşte tamda burada eScan Rescue Disk yazılımı devreye giriyor. eScan Rescue Disk, kötü amaçlı yazılımlar için sistemi tarayıp temizlemek ve Windows kayıt defteri değişikliklerini düzeltmek için yardımcı olan Windows sistemler için temiz bir ortam sağlar.

eScan Rescue Disk, Windows PC’den kötü amaçlı yazılım bulaşmasını taramak ve kaldırmak için kullanılabilen önyüklenebilir disklerden biridir. Ayrıca kötü amaçlı yazılım enfeksiyonlarından kaynaklanabilecek bazı kayıt defteri sorunlarını giderebilir. Escanrd.iso dosyasını PC’nize indirerek başlamak zorundasınızdır (yazımızın sonunda indirme bağlantısı mevcuttur).

ISO dosyası indirildikten sonra, ImgBurn gibi bir programı kullanarak boş bir CD’ye yazdırmanız gerekir. Bilgisayarınızda bir CD / DVD sürücüsü yoksa, Rufus gibi bir programı kullanarak önyüklenebilir bir USB flash sürücüsü oluşturmak zorunda kalacaksınız. Açıkçası tüm bu adımların çalışan bir bilgisayarda yapılması gerekir.

Şimdi PC’yi önyüklemek için virüslü bilgisayardaki önyüklenebilir eScan Rescue Disk kullanabilirsiniz. Bunun için, önyükleme süresinde (bilgisayara açıldıktan hemen sonra) F12’ye basmanız ve uygun önyükleme sürücüsünü seçmeniz gerekir. Sisteminiz Windows RE ile önyüklenir ve eScanAV Antivirus Toolkit otomatik olarak başlatılır.

Bilgisayarınızı taramaya başlamak ve bilgisayarınızda algılanan tüm zararlı yazılımları temizlemek için Scan & Clean düğmesine tıklayın. Başlangıç nesneleri, Windows kayıt defteri, sistem dosyaları ve daha fazlası gibi bilgisayarınızın tüm alanlarını kapsar. Bir kötü amaçlı yazılım tespit ettiğinde, otomatik olarak kaldırır ve istatistikte raporlar.

Tarama bittiğinde Exit düğmesini tıklayarak PC’nizi yeniden başlatabilirsiniz. Bu sefer PC’niz normal moda girebilmelidir. Artık PC’nize iyi bir virüsten koruma yazılımı yüklemelisiniz, böylece gelecekteki herhangi bir enfeksiyonun önüne geçebilirsiniz.

eScan Rescue Disk indir (335 MB) – eScan Rescue Disk kullanımı (PDF)


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir