Etkileyici havai fişek fotoğrafları çekmek için 7 ipucu

Havai fişek çekimi çok eğlenceli olabilir ve çekimi daha kolay olanlardan biridir. Kameranızla bir kutlamada harika fotoğraflar yakalamak için doğru yerdesiniz. Bu faydalı ipuçlarına dikkat ederseniz mutlaka başarılı olacaksınız.

1. Doğru mekanı seçin

Havai fişek patlamalarının yapılacağı alanı rahat bir şekilde görüntüleyeceğiniz doğru mekan seçmek esastır. Peyzajın doğal bir özelliği olan bir şehir silueti veya ışıklandırılmış bir harabe, yararlı bir çerçeveleme cihazı sunarken, ayar ve ölçek duygusu sağlamaya yardımcı olabilir.

Bir kentsel veya ışıklandırılmış ortamda çekim yaparsanız, hafif kirlilik her şeye sıcak ve sarı bir ışık verecektir. Bundan kurtulmak için, görüntüdeki sıcak renklerin havai fişekten geldiğinden emin olabilmek için kameradan beyaz dengesini ayarlayın. Raw dosyalar çekiyorsanız, Adobe Camera Raw’da beyaz dengeyi her zaman düzeltebilirsiniz.

2. Temel malzeme

Bir tripod şarttır ya da kameranızın sabit kalmasını sağlayacak herhangi bir şey. Ancak iyi görüntü yakalamak için faydalı malzemelerde var. Havai fişek çekimi için uzaktan çekim yapılması gereklidir.

Seri şekilde havai fişek patlamalarını yakalamak istiyorsanız, seri boyunca deklanşörü açık tutun ve arka planın patlamasını önlemek için patlamalar arasında lensinizin önüne bir siyah kart yerleştirin.

Kameranızın ayarları arka LCD’de görüntülense bile, düğmelerin ve kadranların karanlıkta bulunması zor olabilir, bu yüzden gece çalışmaları için Petzl Tikka gibi kafa fenerine ihtiyaç duyabilirsiniz.

Sonunda, bir havai fişek gösterisine erkenden gelmediyseniz, kalabalığın önüne geçmek zordur. Tripodunuz yeterince yüksek olduğu sürece, bunun bir yolu ekstra yükseklik sağlamak için merdiven kullanabilirsiniz.

3. Havai fişekleri bilmeniz gerekir

En iyi havai fişekler bir yıldız patlamış gibi görünen havai fişeklerdir, bu yüzden roketler yola çıktıklarında bir gözünüzü dışarı tutun ve bunların yörüngelerinin üst kısmına yakın yerden pozlamaya başlayın. Aynı atışta çok fazla havai fişek göstermemeye çalışın, sonuç çok karmaşık görünmesine neden olabilir.

4. Manuel modu kullan

Havai fişek çekimi biraz piyango olabilir, ancak şansınızı arttırmanın bir yolu ayarlarınızı tutarlı kılmaktır.

Denenmiş ve test edilmiş bir yöntem Manuel modu seçmek ve daha sonra 200 ISO değerini ve f/11 civarında bir diyafram değerini ayarlamaktır (netlik söz konusu olduğunda, çoğu lensin tatlı noktası f/8 ve f/13). Tek düşünmeniz gereken deklanşör hızı. Farklı hızlarla denemeye değer, ancak 1-4 sn arasındaki iyi sonuçlar verir; Bu gökyüzünün güzel ve karanlık kalmasını ve havai fişeklerin aşırı pozlamamasını sağlayacaktır.

5. Odaklamayı manuel olarak ayarlayın

Başarılı havai fişek fotoğraflarının ipuçlarından biri, havai fişekleri odak haline getirmektir. Havai fişeklerin olduğu yerden ışık ve zeminde önceden odaklanın ve uzaklaşın, ardından merceği yerinde kilitlemek için Manuel odaklama konumuna getirin.

6. Objektif seçimi

Havai fişeği çekerken karşılaşılan en büyük zorluklardan biri, ekran çalışmaya başlayıncaya kadar havai fişeklerin ne kadar yükseğe gideceğini belirlemenin mümkün olmadığıdır.

Bunun için en geniş odak uzaklık değerinde, geniş açılı bir zoom lens seti kullanmaktır. Daha sonra da kırpmaktır.

7. Son işlemden yararlanın

Havai fişeklerin post-prodüksiyon fotoğrafları dramatik ve canlı bir kompozisyon oluşturmanın daha basit yönlerinden biridir.

Kontrastı artırarak gökyüzünü daha parlak hale getirmeniz veya doygunluğu arttırarak ekranı daha canlı kılmanız gerekebilir.

Duman ve karışıklık olmadan büyük finalin görünümünü oluşturmak ister misiniz? Birkaç dramatik görüntü seçin, kusurları kopyalayın, kırpın ve onları farklı katmanlarda bir araya getirin; böylece onları hareket ettirebilirsiniz.

Üzerine bir tane yerleştirebilir ve sanki aynı anda bir harmanlama modu kullanarak çekilmiş gibi görünmelerini sağlayabilirsiniz.

Dolunayla ilgili iyi bir fotoğrafın var mı? Bunu kompozit üzerine ekle. Havai fişek kullanacaksanız, siyah bir arka planı Türk bayrağı ile değiştirmeyi deneyin.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir