Facebook’dan eski telefon numaranızı hemen silin!

Facebook hesabınıza bağlı eski bir telefon numaranız varsa hemen silin. Çünkü, bu numaraya sahip olan herkes hesabınızda oturum açabilir ve bir bildirim e-postası bile almazsınız. Hatta Facebook’un bu güvenlik açığını düzeltmekle ilgilenmediğini belirtmek isteriz.

Bağımsız bir programcı olan James Martindale, Facebook hatırlatıcılarını yeni bir telefon numarası üzerinden başka birinin hesabını alabileceğini keşfetti. Bulgularını Facebook’a bildirdi, bununla ilgili herhangi bir sonuç alamadı, bu yüzden endişelerini siz Facebook kullanıcılarına bildirmek istiyor.

Bu tehdit, göründüğünden daha büyüktür. Google Voice gibi hizmetler ve FreedomPop gibi şirketler, yeni telefon numaralarını ucuz ve kolay bir şekilde satın almalarını sağlar ve hatta potansiyel yeni numaralardan seçim yapmanıza izin verir.

Facebook, telefon numaralarıyla kullanıcı arayabilmenizi sağladığı için Martindale, bir Facebook hesabına bağlı olup olmadığını görmek için her potansiyel yeni numarayı kontrol etmenin zor olmadığını söyledi. Bir siber suçlu, daha sonra numarayı alabilir, hesabı kaçırabilir, karaborsada satabilir ve işlemi süresiz olarak tekrarlayabilir.

Martindale yeni bir telefon numarası satın almak istediğini açıkladı ve telefonunda bunu elde etmek için SIM kart dönüşümü yapması gerekiyordu. Kart çalışmaya başladığında, Facebook’dan bir süre önce giriş yapmadığını iddia eden bir yazı oldu ve bunu düzeltmek istedi.

Martindale, telefon numarasını tersine çevirmek için Facebook’un arama özelliğini kullandı ve ait olduğu hesabı buldu. Hesaba giriş yapmaya çalıştı, telefon numarası kullanıcı adı olarak kullanıldı, ardından parolasını unuttuğunu iddia etti. Ortaya çıktığında, kullanıcının eski telefon numarası hala Facebook hesabına bağlıydı ve Martindale, istemiş olsaydı, şifreyi sıfırlamak için bir kısa mesaj almayı seçebilirdi.

Daha da iyisi: Facebook, bu şartlardaki bir kullanıcının kendi şifresini sıfırlamasını gerektirmiyor; yani, Martindale, yasal bir kullanıcıya Facebook veya e-posta yoluyla ulaşan tek bir bildirimde bulunmaksızın bu kişinin hesabını ele geçirmiş olabilir.

Bunun olmasını önlemenin iki basit yolu vardır. Birincisi, eski telefon numaralarını hesabınızdan hemen kaldırmaktır. Bunu yapmak için, Ayarlar’a erişerek, Mobil’i seçip, ardından herhangi bir numaranın yanındaki Kaldır öğesine tıklayıp veya dokunarak yapabilirsiniz. İkincisi, Facebook’ta iki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirmektir; bu, telefonunuzdan veya tabletinizden yeni Facebook oturum açma izni vermeniz veya reddetmeniz gerektiği anlamına gelir. Tabii ki, ikinci faktörü bir mesajla kod olarak ayarlarsanız, alıcı numaranın eski numaranız değil de geçerli cep telefonunuzun numarası olduğundan emin olmalısınız.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir