Facebook videoların altyazılarını gösterme ve özelleştirme nasıl yapılır?

Facebook videoların altyazıları vardır. YouTube altyazı dilinin aksine Facebook, bir video için otomatik olarak altyazı oluşturmaz. Bir videonun altyazıları varsa, bunları açık konuma getirebilirsiniz. Videoyu yükleyen kişi altyazı eklemelidir. Eğer yapmazlarsa, bunun için başlık almanın bir yolu yoktur. Muhtemelen Facebook videolarında bir sürü altyazı görmüyorsunuzdur. Bunlar insanların cep telefonlarından paylaştığı videolar olduğu içindir. Kimsenin doğum günü partisinin bir videosuna altyazı eklemesi de mantıklı değil. Ancak, Facebook altyazıları desteklediğiniz bilmek gerekir. Bu desteği yanı sıra, Facebook videolarındaki altyazıları özelleştirmek için seçenekler içermektedir.

Facebook’da videoları altyazılı izleme seçeneğini etkinleştirmek ve altyazı seçeneklerini özelleştirmek için aşağıdaki adımları uygulayın.

Facebook videolarındaki altyazıları sadece web’den özelleştirebilirsiniz. Ayarlar mobil uygulamalarda mevcut değildir, bu nedenle tarayıcınız üzerinde Facebook’ta oturum açmanız gerekir.

Facebook video altyazıları gösterme ve özelleştirme

Facebook’u açın, sağ üstteki küçük oku tıklayın ve açılır menüden ‘Ayarlar‘ı seçin. Ayarlar sayfasında, en altındaki ‘Videolar‘ı seçin.

Facebook video altyazıları gösterme ve özelleştirme

Facebook Altyazıları etkinleştirme

Varsayılan olarak, Facebook videolarda altyazı görüntülemez. Bir videoda altyazı varsa, o videoda göstermeniz gerekir.

Altyazıların tüm videolarda etkinleştirilmesini istiyorsanız, varsa, ‘Açıklamalı Altyazıları Her Zaman Göster‘ seçeneğinin açılır menüsünü açın. ‘On‘ seçeneğini belirlerseniz, artık Facebook üzerindeki altyazılı videolarda altyazılar gözükecektir. Yani Facebook videoları altyazılı izlemek istiyorsanız bu seçeneği açmanız gerekmektedir.

Facebook Altyazıları Özelleştirme

Facebook videolarında altyazı özelleştirebilirsiniz. Varsayılan olarak, altyazılar saydam bir gri arka plan üzerinde beyazdır. Okunması oldukça kolaydır. Metnin rengini ve boyutunu, arka plan rengini ve opaklığını değiştirebilirsiniz.

Açıklamalı Altyazı Görünümü‘ seçeneğinin yanındaki ‘Düzenle‘ düğmesine tıklayın. Arka plan rengi, arka plan opaklığı, yazı rengi ve yazı boyutu seçeneklerini kolayca değiştireceğiniz seçeneklerden birini seçebilirsiniz.

Arka plan ve yazı renkleri sekiz temel renk ile sınırlıdır. Arka plan opaklığı 0, 25, 45, 75 ve 100 olarak ayarlanabilir. Metin boyutu, 125, 150, 175 veya % 200 veya 75 veya % 50 olarak ayarlanabilir. Temelde yazının daha büyük veya daha küçük görünmesini sağlayabilirsiniz.

Facebook video altyazıları gösterme ve özelleştirme

Facebook mobil uygulamaları videolardaki altyazıları desteklemez. Android, iOS mobil cihazlarda Facebook kullanırken altyazıları göremezsiniz. Altyazıları açmak için bir seçenek bile yoktur. Bu, şu an için yalnızca bir web seçeneğidir.

Daha hayal kırıklığı yaratan şey, Chromecast’inize bir Facebook videosu yayınladığınızda altyazı ayarları devam etmemektedir. Video ayarlarından açtıysanız altyazıları göreceksiniz, ancak varsayılan olarak siyah beyazdır. Tarayıcınızdan veya Faceook mobil uygulamasından aktarma yapmanız önemli değildir. Özel altyazılar yalnızca tarayıcınızda görünecek ve hiçbir yerde kullanılamaz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir