Fare ile VLC Player Kullanmak için Fare Hareketlerini Etkinleştirin

VLC ortam oynatıcısını fare ile kullanmak için fare hareketlerini etkinleştirin. Daha sonra, hangi fare hareketlerinin ne işe yaradığını öğrenin. Bu yazımızda VLC media player programını fare ile kullanmayı göreceksiniz. Faydalı olacağını düşündüğüm bir yazıdır ve lütfen dikkatlice okuyun.

Medya oynatıcılar piyasasında VLC, büyük baba gibi davranıyor. Uzun bir özellik listesi, kullanımının çok kolay olması, codec bileşeni yüklemeye gerek kalmadan neredeyse tüm medya formatlarını desteklemesi, karmaşık olmayan bir kullanıcı arayüzü ve her şeyden önce ücretsiz olması yeterince etkileyici olduğunu göstermektedir.

VLC Media Player‘ın bu kadar sevilmesinin en büyük nedeni hem ücretsiz olması hemde ücretli programlardan daha fazla işlevsellik sunuyor olmasıdır. Fare Hareketleri VLC ortam oynatıcısının sunduğu pek çok özellikten biridir ve gerçekten harikadır.

Eminim çoğumuz bu özelliği bilmiyor. Klavye kısayollarına benzer şekilde, fare hareketleriyle VLC oynatıcısını kontrol edebilirsiniz. Fareyi ekranın etrafından hareket ettirerek oynatmayı kontrol etmeniz mümkündür. Fare ile VLC’yi kontrol etmek istiyorsanız, VLC Player’da fare hareketlerinin nasıl etkinleştirileceğini öğrenebilirsiniz.

VLC Player’da Fare Hareketlerini Etkinleştirme

VLC ortam oynatıcısı üzerinde fare hareketleri seçeneğini etkinleştirmek ve nasıl ayarlayacağınız konusunda yardımcı olacağız. Aşağıdaki adımları sırasıyla uygulayın.

1. Adım: VLC ortam oynatıcısını açın ve görev çubuğundan Araçlar > Ayarlar‘a gidin.

2. Adım: Basit Ayarlar penceresinin en altında yer alan Görüntülenecek ayarlar seçeneğini Ayrıntılı olarak seçin.

3. Adım: Şimdi, ‘Arayüz‘ altında  ‘Denetim arayüzleri’ seçeneğine geçin. Ardından ‘Fare Hareketleri Denetim Arayüzü‘ yazan seçeneği işaretleyin.

4. Adım: Denetim arayüzleri menü seçeneklerini açmak için yanında sağa ok simgesine tıklayın, ardından Hareketler seçeneğini seçin ve ilgili ekranda, farenizin tetikleyici tuşu olarak seçmek istediğiniz anahtarı seçin Sol, sağ veya orta tuş olabilir.

Fare Hareketleri

Klavye kısayollarına benzer şekilde, VLC oynatıcının bir dizi fare hareketi vardır ve hepsini ezberleyip öğrenmek biraz zaman alacaktır.

Bu, başlangıçtaki klavye kısayollarına kıyasla biraz zor görünebilir ancak ona alıştığınızda, medya oynatımını kontrol etmek çok basit hale gelir.

Fare Hareketi Nasıl Kullanılır?

Fare hareketlerini etkinleştirirken 4. adımda seçtiğiniz tetikleyici tuşu unutmayın. VLC media player ile kullanabileceğiniz birkaç hareket var ve bu hareketler basit ve biraz karmaşık olarak ayrılabilir.

Tüm fare hareketleri, tetikleyici tuşuna basıldığında çalışır, çünkü oynatıcı aynı zamanda bir hareket gösterildiğini anlamalıdır.

Basit Fare Hareketleri

Öğrenmesi kolay bazı basit fare hareketleri var. Bunlar, bazı temel oynatma denetimlerini tetiklemek için fareyi bir yönde hareket ettirmeyi içerir.

 • Fareyi sola hareket ettirdiğinizde: 10 saniye geriye gider.
 • Fareyi sağa hareket ettirdiğinizde: 10 saniye ileri sarar.
 • Fareyi yukarı hareket ettirdiğinizde: Sesi arttırır.
 • Fareyi aşağı hareket ettirdiğinizde: Sesi kısar.

Daha Karmaşık Fare Hareketleri

Basit fare hareketlerine hakim olduktan sonra, daha karmaşık fare hareketlerine geçebilirsiniz. Bunlar tetikleyici tuş ile takip edilen bir seferde birden fazla hareketleri içerir.

Bunların hepsine hakim olursanız, oynatmayı kontrol etmek için oynatıcıya bakmanıza gerek kalmayacak.

 • Fareyi sola ve sağa hareket ettirdiğinizde: Oynatmayı veya duraklatmayı açma / kapatma
 • Fareyi yukarı ve aşağı hareket ettirdiğinizde: Sesi kapatır.
 • Fareyi sola ve yukarı doğru hareket ettirdiğinizde: Çalma hızını yavaşlatır.
 • Fareyi sağa ve sola hareket ettirdiğinizde: Çalma hızını arttırır.
 • Fareyi sola ve aşağı hareket ettirdiğinizde: Çalma listesindeki bir önceki parçayı çalma.
 • Fareyi sağa ve aşağı hareket ettirdiğinizde: Çalma listesinde bir sonraki parçayı çalma.
 • Fareyi yukarı ve aşağı doğru hareket ettirdiğinizde: Ses parçasını değiştirme.
 • Fareyi aşağı ve sağa hareket ettirdiğinizde: Altyazı parçasını değiştirme.
 • Fareyi yukarı ve aşağı hareket ettirdiğinizde: Tam ekranı etkinleştirme.
 • Fareyi aşağı ve sola hareket ettirdiğinizde: VLC media player’dan çıkar.

Fare hareketlerini ekleme yalnızca VLC oynatıcının kullanım kolaylığını genişletmekle kalmaz, aynı zamanda yazılımla etkileşimde bulunmak için yeni bir yol sunar. Hareketler, bir seferde kavranması biraz zor olmasına rağmen kesinlikle kullanmaya değer.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir