FAT32, exFAT ve NTFS dosya sistemleri arasındaki fark nedir?

İster dahili bir sürücüyü, ister harici sürücüyü veya ister çıkarılabilir sürücüyü biçimlendirin/formatlayın, Windows üç farklı dosya sistemi kullanmayı seçmenizi sağlar: NTFS, FAT32 ve exFAT.

Bir dosya sistemi, sürücünün düzenlenmesinin bir yolunu sunar. Verilerin sürücüye nasıl depolandığını ve dosyalara hangi tür bilgi eklenebileceğini (dosya adı, izinler ve diğer özellikler) belirtir. Windows üç farklı dosya sistemini desteklemektedir. NTFS en modern dosya sistemidir. Windows NTFS sistem sürücüsü ve varsayılan olarak çoğu taşınabilir olmayan sürücüler için kullanır. FAT32, NTFS kadar etkili olmayan ve büyük bir özellik seti desteklemeyen ama diğer işletim sistemleriyle daha fazla uyumluluk sunan daha eski bir dosya sistemidir. ExFAT, FAT32 için modern bir yedektir ve NTFS’den daha fazla aygıt ve işletim sistemi desteklemektedir-FAT32 kadar yaygın değildir.


NT File System (NTFS)

NTFS, Windows’un varsayılan olarak kullanmayı sevdiği modern bir dosya sistemidir. Windows’u yüklediğinizde sistem sürücünüzü NTFS dosya sistemi ile biçimlendirir. NTFS, teorik açıdan büyük dosya boyutuna ve bölüm boyut sınırlarına sahiptir. NTFS ilk olarak Windows’un tüketici sürümlerinde Windows XP ile ortaya çıktı, ancak başlangıçta ilk olarak Windows NT ile çıktı.

NTFS, FAT32 ve exFAT için mevcut olmayan modern özellikler ile doludur. NTFS, güvenlik için dosya izinlerini destekler, bilgisayarınız çökerse hızlı bir şekilde hataları düzeltmeye yardımcı olabilecek bir günlük değiştirme, şifreleme, disk kotası sınırları, sabit bağlantılar ve çeşitli diğer özellikler sağlar. Bunların çoğu işletim sistemi sürücüsü için, özellikle de dosya izinlerinde çok önemlidir.

Windows sistem bölümünüz NTFS olmalıdır. Windows’la birlikte ikincil bir sürücüye sahipseniz ve program yüklemeyi düşünüyorsanız muhtemelen ilerlemeli ve NTFS yapmalısınız. Ayrıca, uyumluluğun gerçekten bir sorun olmadığı herhangi bir sürücüye sahipsiniz – yalnızca Windows sistemlerinde kullanacağınızı biliyorsanız- lütfen devam edin ve NTFS’yi seçin.

Avantajlarına rağmen, NTFS’de uyumluluk sorunu vardır. Windows’un tüm son sürümleriyle (Windows XP’ye kadar) birlikte çalışır, ancak diğer işletim sistemleriyle sınırlı uyumluluk gösterir. Varsayılan olarak, Mac OS X yalnızca NTFS sürücüleri okuyabilir ama yazmaz. Bazı Linux dağıtımı NTFS yazma desteğini etkinleştirebilir, ancak bazıları salt okunur olabilir. Sony’nin PlayStation konsollarından hiçbiri NTFS’yi desteklemez. Microsoft’un kendi Xbox 360’ı bile NTFS sürücülerini okuyamıyor. Diğer aygıtların NTFS’yi destekleme olasılığı daha düşüktür.

Uyumluluk: Windows’un tüm sürümleriyle çalışır, ancak varsayılan olarak Mac ile salt okunurdur ve bazı Linux dağıtımlarıyla varsayılan olarak salt okunur olabilir. Diğer aygıtlar -Microsoft’un Xbox One’ı hariç- muhtemelen NTFS’yi desteklemez.

Sınırlamalar: Gerçekçi dosya boyutu veya bölüm boyutu sınırı yoktur.

İdeal Kullanım: Windows sistem sürücünüzde ve sadece Windows ile birlikte kullanılacak diğer dahili sürücüleriniz için kullanın.


File Allocation Table 32 (FAT32)

FAT32, Windows’un kullandığı üç dosya sisteminin en eskisidir. MS-DOS ve Windows 3’te kullanılan daha eski FAT16 dosya sistemini değiştirmek için Windows 95’e kadar tüm yollar eklendi.

FAT32 dosya sistemi yaşının avantajları ve dezavantajları vardır. En büyük avantajı, o kadar eski olduğu için, FAT32 fiili standarttır. Satın aldığınız flash sürücüler, sadece modern bilgisayarlar arasında değil, oyun konsolları ve USB bağlantı noktası bulunan herhangi bir cihazda maksimum uyumluluk için genellikle FAT32 ile biçimlendirilecektir.

Bununla birlikte, sınırlamalar o yaş ile birlikte gelir. Bir FAT32 sürücüsündeki dosyaların boyutu 4 GB’dan fazla olamaz. Bir FAT32 bölümü de 8 TB’dan daha az olmalıdır, ki bu süper yüksek kapasiteli sürücüler kullanmadığınız sürece bir sınırlamanın daha azıdır.

FAT32, USB flash sürücüleri ve diğer harici medyalar için uygundur – özellikle bunları Windows PC’ler dışında kullanacağınızı biliyorsanız – dahili bir sürücü için FAT32 istemezsiniz. Daha modern NTFS dosya sisteminde yer alan izinler ve diğer güvenlik özellikleri yoktur. Ayrıca, Windows’un modern sürümleri artık FAT32 ile biçimlendirilmiş bir sürücüye yüklenemez; NTFS ile biçimlendirilmiş sürücüler için kurulmalıdır.

Uyumluluk: Windows, Mac, Linux, oyun konsollarının tüm sürümleriyle ve pratik olarak bir USB portlu herhangi bir şeyle çalışır.

Sınırlamalar: Maksimum dosya boyutu 4 GB, maksimum bölüm boyutu 8 TB’dır.

İdeal Kullanım: 4 GB veya daha büyük boyutta bir dosyaya sahip olmadığınızı varsayarak, en geniş aygıt yelpazesiyle maksimum uyumluluk gerektiren çıkarılabilir sürücüler üzerinde kullanın.


Extended File Allocation Table (exFAT)

ExFAT dosya sistemi 2006 yılında kuruldu ve Windows XP ve Windows Vista güncellemeleri ile Windows’un eski sürümlerine eklendi. ExFAT, FAT32 gibi hafif bir dosya sistemi olacak şekilde tasarlanmış flaş sürücüler için optimize edilmiştir.

NTFS gibi exFAT, dosya ve bölüm boyutları üzerinde çok büyük sınırlamalara sahiptir ve FAT32 tarafından izin verilen 4 GB’den daha büyük dosyaları saklamanıza izin verir.

ExFAT, FAT32’nin uyumluluğu ile tamamen eşleşmese de, NTFS’den daha yaygın şekilde uyumludur. Mac OS X yalnızca NTFS için salt okunur destek içeriyor iken, Mac’ler exFAT için tam okuma-yazma desteği sunar. ExFAT disklerine uygun yazılımı yükleyerek Linux üzerinden erişebilirsiniz. Cihazlar biraz karışık torbada olabilir. PlayStation 4, exFAT’i destekliyor; PlayStation 3 desteklemiyor. Xbox destekler, ancak Xbox 360 desteklemez.

Uyumluluk: Windows’un tüm sürümleri ve Mac OS X’in modern sürümleriyle çalışır, ancak Linux’ta ek yazılımlar gerektirir. ExFAT’i NTFS’yi desteklemekten daha fazla aygıt destekliyor ancak bazıları (özellikle de eski olanları) yalnızca FAT32’yi destekliyor olabilir.

Sınırlamalar: Gerçekçi dosya boyutu veya bölüm boyutu sınırı yoktur.

İdeal Kullanım: FAT32’den daha büyük dosya boyutu ve bölüm sınırlamaları ve NTFS’den daha fazla uyumluluk gereksiniminiz olduğunda kullanın. Sürücüyü kullanmak istediğiniz her cihazın exFAT’i desteklediğini varsayarsak cihazınızı FAT32 yerine exFAT ile biçimlendirmelisiniz.


NTFS, dahili sürücüler için idealdir, ancak exFAT flash sürücüler için genellikle idealdir. Bununla birlikte, exFAT, kullanmanız gereken bir aygıtta desteklenmiyorsa, bazen harici bir sürücüyü FAT32 ile biçimlendirmeniz gerekebilir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir