Fidye yazılımlardan korunmak için en iyi ücretsiz anti-ransomware programlar

Ransomware yani fidye yazılım saldırılarına maruz kalacak kadar şanssız iseniz, içgüdüsel olarak ilk yapacağınız şey, dosyalarınızı kurtarmak için cüzdanınıza erişmek olabilir, ancak sakin kalmak ve alternatif bir çözüm aramak daha iyidir. PC güvenliğindeki büyük isimlerden birçoğu, bilgisayarınızı fidye yazılımından kurtaracak ve fidye yazılımlarına karşı koruma sağlayacak ücretsiz programlar sağlıyor. Fidye yazılım gibi davranan programların PC’nizde kullanılmasını önlemek için özel araçlar da vardır.

Fidye yazılımlardan korunmak için veya fidye yazılım bulaşmış bilgisayarı ve verileri kurtarmak için kullanabileceğiniz en iyi ücretsiz anti-ransomware programları sıralamak istedik. Eğer sizinde bu konuda farklı bir görüşünüz veya kullandığınız farklı bir yöntem ve araç varsa, yorumlarınızla belirtmenizi istiyoruz.

En iyi ücretsiz fidye yazılımlardan korunma programları

Fidye yazılımlardan korunmak için en iyi ücretsiz anti-ransomware programlar

Başlamadan önce, iki temel fidye yazılım türü olduğunun farkında olunması faydalı olacaktır. Dosyaları şifreleyen tür ve bir ücret ödemediğiniz sürece onları silmekle tehdit eden (WannaCry gibi) ve sizi tamamen engelleyen tür. Neyse ki, her iki tiple savaşmak için ücretsiz araçlar var.

Şimdilik herhangi bir fidye yazılımına maruz kalmadıysanız, bilgisayarınızı proaktif bir şekilde korumak istiyorsanız, davranış analizi kullanan ZoneAlarm Anti-Ransomware gibi özel bir fidye yazılım önleme aracı düşünün. Henüz belli olmayan bir durumla karşılaştığı zaman ve bilinen bir tehdit algıladığı zaman dosyalarınızı otomatik olarak yedekler.


1. Avast Free Ransomware Decryption Tools

Farklı fidye zararlılarını engellemek için tasarlanmıştır. Programın en dikkat çekici özellikleri; adım adım rehberlik sunması, 21 formlu fidye yazılımı ile uğraşması ve sıkça güncellenmesidir.

Avast Free Ransomware Decryption Tools

Herhangi bir fidye yazılımı verileri aynı şekilde şifrelemez, bu nedenle güvenlik yazılım sağlayıcıları yeni tehditler ortaya çıktıkça belirli çözümler üretmek zorundalar. Yazarken, Avast güvenlik uzmanları, 21 farklı dosya kilidini içeren fidye yazılımıyla mücadele etmek için Free Ransomware Decryption Tools programını geliştirdi. Avast Free Antivirus programı ile güvenlik için iyi bir ikili olabilirler.

Avast, hangisinin ihtiyacınız olduğunu öğrenmenize yardımcı olmak için, her bir fidye formunun nasıl çalıştığını, şifrelenmiş dosyalarda hangi uzantıyı göreceğinizi ve virüs oluşturucularının kendileri için hazırladıkları mesaj türünün örneğine ilişkin ayrıntılı bir açıklama sağlar.

Uygun aracı indirdikten sonra, suçlulara bir fidye ödemeksizin fidye yazılımını silme sürecinde size rehberlik eder. Aynı dosyanın iki versiyonu – şifreli ve orijinal – sağlamanız gerekecek.

Enfeksiyon öncesinde bir yedekleme yaptıysanız bu en kolay olacaktır, ancak Avast da etkilenmeyen orijinal dosyaları bulabileceğiniz yer öneriyor. Araç daha sonra ikisini karşılaştırır ve sonuçları şifreyi belirlemek için kullanır.

Avast Free Ransomware Decryption Tools indir


2. Trend Micro Ransomware File Decryptor

Tek bir yükleme içeren ve 27 fidye yazılım formuna karşı koruma sağlar. Programın en dikkat çekici özellikleri; tek bir indirmede tüm araçlara sahip olma, düzenli güncellemedir.

Trend Micro Ransomware File Decryptor

Trend Micro Ransomware File Decryptor düzenli olarak yeni fidye yazılımı tanımları ile güncellenir. Ransomware ve türevlerine maruz kalan 27 farklı tür kilitli dosyaları kurtarmanız mümkündür.

Avast’ın aksine, Trend Micro tüm şifre çözme araçlarını tek bir paket halinde paketler, ancak yine de onunla nasıl uğraştığınızı söylemelisiniz. Trend Micro’nun sitesi, belirli enfeksiyonunuzu tanımlamanıza yardımcı olacak bilgiler ve ayrıca emin değilseniz teknik destek bölümüyle ilgili iletişim bilgileri sağlar.

İşlem tamamlandıktan sonra, çözümleyecek olan Decryptor için örnek bir dosya sağlayın ve çalışmaya başlayın. Şifre çözme, kullanılan şifreleme türüne bağlı olarak, birkaç dakika ile birkaç saat alabilir.

Trend Micro Ransomware File Decryptor aracı mükemmel değildir, bazı fidye formlarına karşı zorlanmaktadır ve kısmen şifleri çözmektedir. Ancak şirket, sürekli iyileştirmek için çalışmaktadır ve acil durumlarda kullanmak için iyi bir araçtır.

Trend Micro Ransomware File Decryptor indir (11MB)


3. Trend Micro Ransomware Screen Unlocker

Güvenli Mod’a erişemeseniz bile kilitli bir bilgisayarı serbest bırakabilir. Windows dışında çalışabilir, düzenli güncellemeler ve dosyaların şifresini çözemez.

Trend Micro Ransomware Screen Unlocker

İki Trend Micro Ransomware Screen Unlocker aracı vardır. Biri kilitli PC’ler için normal modda oturum açamayacağınız ancak BIOS menüsünden Ağ ile Güvenli Mod’a erişebileceğiniz ve diğeri ise her iki modun engellendiği durumlarda USB’den erişmek için kullanabilirsiniz.

Bunlardan birincisi doğrudan etkilenen PC’de Güvenli Modda Ağ ile indirilebilir. Kurulduktan sonra PC’yi normal moda (kilitli ekran ile) yeniden başlatın ve fare kurumu taraması yapmak için [Ctrl] + [Alt] + [T] + [I] tuşlarına dokunun.

Aracın diğer sürümü, enfekte olmayan bir bilgisayar kullanılarak indirilmeli ve bir USB çubuğa kaydedilmelidir. Daha sonra kilitli makineyi önyüklemek için kullanabilirsiniz. Başlatıldıktan sonra, kilit açıcı bir tarama gerçekleştirir ve algıladığı tüm fidye teçhizatlarını çıkarır ve bilgisayarınızı serbest bırakır.

Trend Micro File Decryptor gibi, Screen Unlocker’ın iki versiyonu, yeni fidye biçimleri ile mücadele etmek için düzenli güncellemelerden yararlanır.

Trend Micro Ransomware Screen Unlocker İndir (11MB)

USB için Trend Micro Ransomware Screen Unlocker İndir (11MB)


4. Bitdefender Anti-Ransomware

Virüsten koruma yazılımınızın yanında çalışan bir zararlı yazılım engelleme programıdır. Bilinen tehditlere karşı koruma sağlar, davranış analizi yoktur ve dosyaların şifresini çözemez.

Bitdefender Anti-Ransomware

Çevresinde süper ücretsiz antivirüs programları vardır, ancak hepsi fidye yazılımlara karşı özel bir koruma sağlamazlar. Riskten endişeleniyorsanız, Bitdefender Anti-Ransomware, en yaygın kullanılan bazı fidye teflkillerine ve türevlerine karşı koruma sağlamak için normal güvenlik yazılımlarınızın yanında çalışan kullanışlı bir ek güvenlik aracıdır.

Bitdefender Anti-Ransomware, şu anda VTB-Locker, Locky, Petya ve TeslaCrypt’e karşı koruma sağlıyor ve bilgisayarınızı bu tehditlerden anında savunmaya başlar. Bununla birlikte, bu sadece önleyici bir önlemdir; bilgisayarınıza bu zararlı programlardan birisibulaşmışsa, bunun yerine yukarıda belirtilen araçlardan birini kullanmanız gerekir.

Şu anda Bitdefender Antivirus kullanıyorsanız Anti-Ransomware modülü zaten yüklüdür.

İncelemek ve indirmek için: Bitdefender Anti-Ransomware


5. Kaspersky Anti-Ransomware Tool

Küçük işletmeleriniz için kapsamlı bir fidye koruması sağlar. Proaktif fidye koruması sağlar, kötü amaçlı eylemleri geri alabilir ve ağ etkinliğini izler.

Kaspersky Fidye Yazılımı Koruma Aracı

Hesaplarınız, müşteri verileriniz, istemci bilgileriniz ve çalışmalarınız şifreli olabilir ve aynı ağdaki birden çok makineyi etkileyebilir. İşletme için Kaspersky Anti-Ransomware Aracı, küçük ve orta ölçekli işletmelerin bu tür bir felaketten verilerini korumalarına yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Bitdefender Anti-Ransomware gibi bu da dosyaların şifresini çözmek ya da masaüstünün kilidini açmak yerine enfeksiyonu önlemek için tasarlanmış önleyici bir araçtır.

Kaspersky Anti-Ransomware Tool, bilinen güvenlik bilgisi davranışlarına uyan herhangi bir şey için ağ etkinliğini izlemek için normal güvenlik paketinizin yanı sıra düzenli bir şekilde çalışır. Tehdit veritabanını Kaspersky’nin bulut sunucularında sakladığı için güncellemeler derhal tüm kullanıcılara aktarılacaktır.

İncelemek ve indirmek için: Kaspersky Anti-Ransomware Tool


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir