FileOptimizer: Kalite kaybetmeden farklı dosya türlerini sıkıştırma ve optimize etme

Bir dosyanın boyutunu küçültmeniz gerektiğinde, farklı dosya türleri için farklı bir program kullanmanız gerekir. Ama neredeyse tüm dosya türlerini sıkıştırmayı sağlayan ücretsiz bir program arıyorsanız, FileOptimizer‘e göz atabilirsiniz. Bu program, belirli dosya türlerinin boyutunu küçültmek için kullanabileceğiniz Windows sistemleri için ücretsiz bir dosya sıkıştırma programıdır. Dosya kalitesini bozmadan aynı anda farklı dosya türlerini sıkıştırmanızı sağlar. Dosya türleri arasında resim (GIF, JPEG, PNG), belgeler, arşiv dosyaları ve çeşitli diğer dosya türleri bulunur.

Programın, görünür resim kalitesini etkilemeden görüntülerin boyutunu küçülten Google’ın Guetzli sıkıştırma algoritmasını kullanarak resimleri optimize etmek için kullanabilirsiniz.

Görüntü dosyalarının optimizasyonu FileOptimizer’in güçlü bir özelliğidir ancak görüntüler, programın desteklediği tek dosya türü değildir. Bunu, müzik ve video dosyalarının boyutunu azaltmak için ve PDF veya Docx gibi belge dosya türlerini azaltmak için de kullanabilirsiniz.

FileOptimizer

FileOptimizer indir
FileOptimizer, farklı dosya türlerini kolayca sıkıştırma veya optimize etmek için faydalı bir programdır.

FileOptimizer 11, Windows XP’den başlayarak herhangi bir Windows sürümünde çalıştırılabilen taşınabilir bir sürüm ve kurulum sürümü olarak sunulmaktadır. Program özellikle, web site yöneticileri için web sitelerine resim, video veya herhangi bir dosya yükleme yapmalarına yardımcı olacaktır. Bu sayede büyük boyutlara sahip dosyaların boyutunu küçülterek fazla yer kaplamasını engellemiş olabilirsiniz.

Ana program arayüzü uygulamanın önceki sürümüyle aynı görünse de, yeni sürümde çok şey değişti. Örneğin, menü çubuğunda listelenen özelliklere tam erişmenizi sağlayan seçeneklerde yeni bir araç çubuğu etkinleştirebilirsiniz.

Bundan daha ilginç olan tüm eksik yönergelerin artık seçeneklere dahil olmasıdır. Bazı ayarlarda değişiklik yapmak için programın ini dosyasını önceki sürümlerde düzenlemeniz gerekiyordu; FileOptimizer 11’in bunu kaldırır ve işlemi sürdükçe daha kullanıcı dostu hale getirir (daha az hata eğilimli ve daha tutarlı olduğu için).

Kullanımı ve kullanıcı arayüzü

Bu ücretsiz dosya sıkıştırma programı, basit bir pencere ara yüzüne sahiptir ve komut satırından otomasyonu destekler. Dosyaları sıkıştırmak için, programı indirin ve çalıştırın. Optimize etmek istediğiniz dosyaları pencereye sürükleyin, bağlam menüsünü açmak için fareyle sağ tıklayın ve sonra “Optimize” seçeneğine tıklayın. Desteklenen tüm dosya türlerini işleyecek ve orijinal dosyaların en iyileştirilmiş sürümüyle üzerine yazacaktır. Ek meta verileri ve diğer gereksiz bilgileri kaldırır, böylece gerekirse orijinal dosyaların bir yedeğini oluşturmak zorunda kalabilirsiniz.

Klasör ekleme seçeneği, programın kullanılabilirliğini artıran başka bir özelliktir. Önceki sürümler yalnızca dosyaları kabul ediyor, bu da aynı anda birden fazla klasörden bir klasör eklemeniz gerektiği anlamına geliyordu; klasörlerinizi bu sefer doğrudan seçerken bu yeni sürümle değişir.

Yeni bir algılama algoritması, programın desteklediği dosyaları listeler, böylece dosya listelerinin doğru olduğu ve desteklenmeyen dosya türleri listelenir.

Farklı dosya türlerini optimize eder

AIR, APK, APNG APPX, BMP, CBZ, DOCX, DLL, EPUB, EXE, GIF, GZ, ICO, JAR, JPEG, MNG, MP3, MPP, PNG, PPTX, ODT, OGG, OGV, PDF, PUB, SCR, SWF, TIF, VSD, WEBP, XAP, XLSX, ve ZIP’de dahil 25 farklı dosya türünü destekliyordu.

FileOptimizer 11 aşağıdaki yeni dosya türlerini destekler:

  • TARGA (TGA ICB, VDA ve VST)
  • YUV, YCBCRA, YCBCR, X, UYVY, SUN, SGI, RFG, RGB, RGBA, PTIF, PCL, PCLS, MTV, MVG, MSL, MPR, MPC, MONO, J2C, J2K, INLINE, GRAY, FPX, FAX, EPDF, DPX, DDS, CMYK, CMYKA, CIN, BPG, ART

File Optimizer’in yeni sürümü bunun üzerine güncellenmiş bileşenlerle birlikte geliyor. Dosyaları, ffmpeg veya ImageMagick’i optimize etmek için çeşitli araçlar kullanır ve bunlar daha yeni sürümlere güncellendi.

FileOptimizer 12 indir

FileOptimizer ücretsiz dosya sıkıştırma ve optimize programı Windows 10, Windows 8.1, Windows 8, Windows 7, Vista, XP sistemleri ile uyumludur.

Windows için FileOptimizer indir (73 MB)


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir