Filmler ve TV uygulamasıyla Windows 10’da 360 derece video izleme

360 içeriği yavaş yavaş büyüyor. Kameralarda yaygın olmamasına rağmen, hem Facebook hem de YouTube bu biçimi destekliyor. Ayrıca çok pahalı, 360 içeriğin büyük bir patlamasını yakında görme ihtimaliniz yok. Buna göre, 360 içerik, 3B içerik ve Sanal Gerçeklik içeriği, Facebook ve Microsoft gibi devler tarafından sıkı sıkıya itiliyor. Facebook’un Oculus kulaklığı bulunuyor ve Microsoft’un Hololens’i var. İçerik Oluşturucu Güncellemesi ile Microsoft, Filmler & TV uygulamasının özelliklerini genişletti ve 360 içerik desteği ekledi. Artık Filmler & TV uygulamasını, Windows 10’da 360 video izlemek için kullanabilirsiniz. Nasıl mı?

Filmler ve TV uygulamasıyla Windows 10’da 360 derece video izlemek için, bu biçimde kaydedilen bir videonun olması gerekir. Uygulama, bir videonun bu biçimde çekilip çekilmediğini otomatik olarak algılamaz. Size 360 formatında her türlü  videoları görüntüleme seçeneği sunar.

Muhtemelen 360 derece formatında çekilmiş videoları bulmak için YouTube’u ziyaret etmelisiniz. YouTube 360 derece videoların bilgisayarınızda olması gerektiğini unutmayın.

YouTube’dan bir 360 derece video edindikten sonra aşağıdakileri uygulayın.

Filmler ve TV uygulamasında 360 derece video izleyin

Videoyu edindikten sonra, Windows 10 bilgisayarda Filmler ve TV uygulamasında açın. Tam ekran düğmesinin yanında 360° düğmesini görmelisiniz. Tıklayın. Bu düğmeyi görmüyorsanız, üç nokta olan daha fazla seçenek düğmesini tıklayın ve menüde bir ‘360° video olarak yürüt‘ seçeneği olacaktır. Tıklayın.

 

Video oynatıcı sağ üstteki denetimleri ile 360 biçimine geçecektir. Çevrenize bakmak için denetimleri kullanın veya etrafına bakmak için fareyi ekranın üzerine tıklayın ve sürükleyin.

Bu özellik yalnızca İçerik Oluşturucu Güncellemesinde kullanılabilir. İçerik Oluşturucu Güncelleştirmesi’ne güncelleme yaptıktan sonra, Filmler ve TV uygulamalarının da güncellenmesini beklemeniz gerekecek. Microsoft güncellemeler yoluyla bu uygulamaya ek özellikler ekledi. Daha önce bir mini görünüm özelliği ekledi ve şimdi bir 360 derece video özelliği.

Daha önce de belirttiğim gibi, videonuz 360 derece formatta çekilmese bile, bu görüntüleme moduna geçebilirsiniz. Video elbette berbat görünecektir. Mümkün olan her yönden uzanmış gibi görünecektir. Normal bir videoyu 360 derece formatında izlerseniz, üstün bir görüntüleme deneyimine sahip olmayacaksınız.

Bu, 360 içerik için atılmış önemli bir adımdır. En popüler masaüstü işletim sistemlerinden birindeki varsayılan masaüstü uygulaması 360 derece video oynatabilir. Daha önce, güvenilir bir uygulamanın 360 içeriği oynatmasını isterseniz, tek tercihiniz VLC oynatıcıydı.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir